| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Mieszkanie z dofinansowaniem od 2014 – opłaca się czekać?

Mieszkanie z dofinansowaniem od 2014 – opłaca się czekać?

„Mieszkanie dla Młodych”, czyli nowy rządowy program finansowego wsparcia młodych ludzi w zakupie pierwszego mieszkania, ciągle jest w fazie projektu, start został przewidziany na 2014 roku. Wiele osób chcących kupić mieszkanie zastanawia się czy opłaca się czekać na mieszkanie z dofinansowaniem od 2014 roku, czy kupić je już teraz.

– Takie rozwiązanie wydaje się dobrym posunięciem. Jednak problematyczne może okazać się założenie co do maksymalnego metrażu kupowanego mieszkania, nie mogącego przekroczyć 70-ciu metrów kwadratowych. Dla osób z trójką dzieci, takie mieszkanie nie jest specjalnie wygodnym rozwiązaniem, a o wiele lepszym mógłby być dom jednorodzinny, który z kolei nie został uwzględniony przez architektów MdM-u – mówi Michał Traut z Conse Doradcy Finansowi.

Zobacz także: Rynek nieruchomości: mieszkanie lepiej kupić czy wynająć?

Ile można zyskać?

Najlepszym sposobem na porównanie obu programów będzie analiza na konkretnym przykładzie. Przyjmijmy zatem, że młoda rodzina chce kupić mieszkanie o powierzchni 50 metrów kwadratowych, znajdujące się na obrzeżach Warszawy. Cena takiego lokalu mieści się w granicach 285 tys. zł. Rodzina posiada wkład własny na poziomie 28500 zł. Bank może udzielić kredytu hipotecznego na 30 lat, którego oprocentowanie wyniesie 5,50% w skali roku.

Zobacz także: Rynek mieszkaniowy we Wrocławiu

Dalszą analizę przeprowadzimy w oparciu o następujące warianty:

1) Małżonkowie nie będą korzystali z żadnej formy wsparcia rządowego.

2) Małżonkowie skorzystają z MdM-u na początku 2014 roku. Limit ceny 1 mkw. dla Warszawy wyniesie wówczas 5700 zł, a przewidywana dotacja będzie następująca:

a) 10% iloczynu powierzchni użytkowej oraz wartości limitu dla 1 mkw. (bez dzieci).

b) 15% iloczynu powierzchni użytkowej oraz wartości limitu dla 1 mkw. (jedno dziecko).

3) Porównanie obu programów – obliczenia dla zakończonej RnS (stopa referencyjna BGK – 7,06% w skali roku, limit ceny to 5789,50 zł/mkw.).

W poniższej tabeli prezentujemy wyniki dla powyższych wariantów.

Najważniejszy wydaje się być ostatni wiersz powyższej tabeli, w którym znajdują się procentowe wartości, wskazujące poziom oszczędności kredytobiorcy.

W świetle powyższych wyników, program „Mieszkanie dla Młodych” prezentuje się zaskakująco dobrze. Bezdzietne małżeństwo (wariant 2a) może liczyć praktycznie na taką samą pomoc, jak w przypadku wygaszonej „Rodziny na Swoim”. Co ciekawe, posiadając jedno dziecko (2b) ta pomoc jest jeszcze większa. Według Michała Trauta z Conse Doradcy Finansowi, jeśli uwzględni się wyższą dotację, to stopa oszczędności znacznie przekroczy analogiczną wartość, którą można było uzyskać w ramach „Rodziny na Swoim”.

Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com, zwraca uwagę, że warto pamiętać, iż ustawa, która reguluje zasady funkcjonowania programu „Mieszkanie dla Młodych" jest wciąż w fazie projektu. Oznacza to, że pewne rozwiązania mogą być jeszcze korygowane i zmieniane.

Zobacz także: Rynek nieruchomości – raport za maj 2013

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wasilewski

Aplikant adwokacki w Izbie Warszawskiej. Absolwent Wydziału Prawa EWSPiA w Warszawie, uczelni afiliowanej przy instytucie nauk prawnych Polskiej Akademii Nauk utworzonej we współpracy ze Zrzeszeniem Prawników Polskich oraz Międzynarodowym Instytutem Rozwoju Prawa w Rzymie.


Zostań ekspertem portalu Infor.pl »