reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rynek nieruchomości w Krakowie

Rynek nieruchomości w Krakowie

Rynek nieruchomości w Krakowie odnotował pierwszy od lat nieznaczny wzrost cen nieruchomości. Jest to trend przeciwny dla pozostałych rynków nieruchomości w dużych miastach. Co może być przyczyną takiej sytuacji?

Autorzy raportu „Pierwotny rynek mieszkaniowy Krakowa – I kw. 2013 r.” wskazują, iż najbardziej znaczącym wydarzeniem pierwszych miesięcy br. było przełamanie długoletniej tendencji spadkowej średniej ceny mieszkań. W I kw. 2013 r. odnotowano bowiem 1,7%-owy wzrost średniej ceny w ujęciu kwartalnym. Obecnie średnia cena mieszkania oferowanego na krakowskim rynku pierwotnym sięga niespełna 6800 zł/mkw.

Zobacz także: Rynek mieszkaniowy w Gdańsku

Wśród przyczyn pierwszego od paru lat wzrostu w ujęciu kwartalnym średniej ceny mieszkań oferowanych przez deweloperów analitycy firmy Emmerson wymieniają m.in. następujące czynniki:

  • Diametralnie droższe inwestycje wprowadzane na rynek. Średnia cena mieszkań wprowadzonych do sprzedaży w I kw. 2013 r. była wyższa aż o 27% od ceny dotychczasowej oferty dostępnej na rynku.
  • Po mobilizacji deweloperów w końcówce ubiegłego roku początek 2013 r. był dużo spokojniejszy. Pomimo, iż na rynku ciągle trafiały się promocje, to nie było one już tak masowe i o tak dużej skali. W dodatku niektóre z nich wiązały się z podniesieniem cen mieszkań (w zamian za to obejmowały już one np. wykończenie mieszkania, miejsce postojowe).
  • Koniec „Rodziny na Swoim” zdjął z deweloperów celujących w najtańszy segment rynku konkretny poziom cen, do którego musieli się dostosować. Część z nich podniosła zatem ceny nieco powyżej ostatnio obowiązującego limitu cenowego.

W raporcie podsumowującym 2012 r. analitycy zwracali uwagę, iż 2013 r. będzie okresem mieszkań gotowych. Już teraz można obserwować taką sytuację, gdyż już co trzecie mieszkanie oferowane na krakowskim rynku pierwotnym znajduje się w budynku oddanym do użytkowania. Rok wcześniej był to co piąty lokal.

Zobacz także: Pod Warszawą kupisz tańsze i większe mieszkanie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama