| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rynek mieszkaniowy w Gdańsku

Rynek mieszkaniowy w Gdańsku

Gdański rynek mieszkaniowy jest na czwartym miejscu (po Warszawie, Wrocławiu i Krakowie), jeśli chodzi o ilość mieszkań deweloperskich w sprzedaży. Mimo to na gdańskim rynku nieruchomości nie dzieje się najlepiej, obserwowane są spadki podaży, popytu i cen.

Jeśli chodzi o gdański rynek mieszkań deweloperskich, to I kwartał bieżącego roku można scharakteryzować jako okres trzech spadków: podaży, popytu oraz cen. Na kolejne okresy należy prognozować utrzymanie spadkowych tendencji w zakresie podaży oraz cen.

Według stanu z końca marca 2013 r. w sprzedaży w Gdańsku znajdowały się 164 projekty deweloperskie, w których dostępnych było 5 746 mieszkań. W porównaniu z podażą odnotowaną pod koniec 2012 r. oferta mieszkaniowa w Gdańsku spadła o 4,1%.

Zobacz także: Ceny mieszkań w Warszawie – utrzymuje się trend spadkowy

W II kw. 2012 roku oferta mieszkaniowa w Gdańsku osiągnęła rekordowy poziom niemal 6,6 tys. mieszkań. W kilku miesiącach poprzedzających wejście w życie ustawy deweloperskiej deweloperzy wprowadzili na rynek duży strumień podaży, niejednokrotnie na długo przed faktycznym rozpoczęciem budowy. W kolejnych kwartałach (już przy obowiązującej ustawie) podaż konsekwentnie zmniejszała się. Działo się tak z jednej strony ze względu na fakt, że część inwestycji wprowadzonych na rynek w ramach powyższego rekordowego strumienia podaży została przesunięta w czasie lub zawieszona do odwołania, a z drugiej z uwagi na dużo mniejszą liczbę kolejnych nowo wprowadzonych inwestycji. Po trzech z rzędu kwartalnych spadkach w poziomie sprzedaży, jej aktualny poziom wynosi około 5,7 tys. mieszkań. Ten poziom należy wciąż oceniać jako wysoki, zwłaszcza jeśli zestawi się go z wartościami notowanymi w 2011 czy 2010 r.

Zobacz także: Deweloperzy nadal stosują niedozwolone klauzule umowne

O ile całkowita podaż mieszkań od połowy 2012 r. wykazuje tendencję malejącą, o tyle oferta lokali gotowych do odbioru z kwartału na kwartał rośnie. Jeśli chodzi o ostatnie dwanaście miesięcy, to najbardziej widoczne to było w okresie październik–grudzień ubiegłego roku, kiedy liczba tego typu mieszkań zwiększyła się aż o 39,4%. W pierwszych miesiącach bieżącego roku tempo przyrostu wyraźnie wyhamowało, ale nadal trzeba mówić o wzroście. Przyczyną takich zmian jest standardowo zakończenie prac budowlanych w kolejnych, nie do końca skomercjalizowanych inwestycjach. Na koniec marca br. liczba gotowych do odbioru, niesprzedanych mieszkań na gdańskim rynku wynosiła już 2 042 i po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 2 tysięcy. Udział wybudowanych mieszkań w całkowitej ofercie wynosi ponad 35%.

Zobacz także: Jak wpływają na rynek mieszkaniowy obniżki stóp procentowych?

Średnia cena jednostkowa oferowanych mieszkań na pierwotnym rynku mieszkaniowym Gdańska wynosi 5 833. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy średnia cena wykazywała wyraźną tendencję malejącą. Tendencja ta zapoczątkowana została w IV kw. 2011 r. Od tego czasu średnia cena ofertowa mieszkań deweloperskich w Gdańsku zmniejszyła się o około 10%.

Zobacz także: Najnowsze dane GUS potwierdzają zastój na rynku nieruchomości

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »