reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Inwestorzy zagraniczni kupują w Polsce

Inwestorzy zagraniczni kupują w Polsce

Od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej nasz rynek nieruchomości stał się atrakcyjny dla zagranicznych inwestorów. Dane na ten temat gromadzi Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W jakich miastach kupują zagraniczni inwestorzy?

W pierwszych latach od przystąpienia Polski do UE liczba mieszkań nabywanych przez cudzoziemców rosła. Szczytowy poziom zainteresowania osiągnięty został w 2009 r. Od tamtego czasu widoczna jest powolna tendencja spadkowa. Ostatnio opublikowane dane za ubiegły rok zdają się tę tezę potwierdzać. W 2012 r. zagraniczni inwestorzy indywidualni zakupili w naszym kraju 3905 lokali mieszkalnych.

Zobacz także: Krakowski rynek nieruchomości: gdzie szukać tanich mieszkań?

Skala zainteresowania polskim rynkiem mieszkaniowym wśród zagranicznych inwestorów wydaje się być niewielka. Należy jednak pamiętać, że popyt niemal w całości koncentruje się na zaledwie kilku lokalizacjach. Wśród nich oczywisty prym wiodą największe miasta takie jak Warszawa i Kraków. Cudzoziemcy nabywają i w miastach położonych blisko zachodniej granicy naszego kraju jak Świnoujście.

Niestety Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie gromadzi danych na temat wartości nieruchomości zakupionych przez cudzoziemców. Można jedynie przypuszczać, że są to lokale drogie, apartamentowe, których zakup dawał podstawy do prognozowania wysokiej stopy zwrotu w związku ze wzrostem wartości nieruchomości w czasie.

Cudzoziemcy decydują się na zakup mieszkania w Polsce z kilku głównych powodów. Najważniejszym z nich jest długoterminowa lokata kapitału na rynku, który wciąż znajduje się na stosunkowo wczesnym etapie rozwoju zarówno pod względem ilości, jak i jakości zasobu. Wśród nabywców znajdują się również tacy przedstawiciele innych narodowości, którzy z powodów zawodowych lub osobistych decydują się na stałe lub tymczasowe zamieszkanie w naszym kraju.

Liczba lokali mieszkalnych nabytych przez zagranicznych inwestorów indywidualnych w latach 2006–2012

Zobacz także: Ceny mieszkań w Warszawie – utrzymuje się trend spadkowy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama