REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ceny mieszkań w Warszawie – utrzymuje się trend spadkowy

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ceny mieszkań w Warszawie znajdują się w stałym trendzie spadkowym, jednak trudno powiedzieć czy stan ten jeszcze długo potrwa. Największy spadek cen odnotowano w Wilanowie i to o ponad 20%. Swoją wartość utrzymują jedynie mieszkania luksusowe w Śródmieściu.

O 13,5% spadła średnia cena ofertowa metra kwadratowego mieszkania deweloperskiego w Warszawie. Według statystyk portalu RynekPierwotny.com w I kwartale 2012 wynosiła 7909 zł, by w analogicznym okresie roku bieżącego spaść średnio do poziomu 6840 zł. Mimo że skala tej przeceny zależy od lokalizacji, mieszkania od deweloperów potaniały w każdej z warszawskich dzielnic.

REKLAMA

W okresie długotrwałego spowolnienia koniunktury, zwykło się uważać, że mieszkania wybudowane w najbardziej prestiżowych lokalizacjach są gwarancją stabilności cenowej dla dewelopera. Rynek mieszkań luksusowych rządzi się bowiem swoimi prawami, a to oznacza, że w zasadzie nie powinien się poddawać zjawiskom kryzysowym, które dotykają mieszkaniówkę w ogóle.

Tymczasem tego rodzaju prawidłowość znajduje potwierdzenie wyłącznie w przypadku warszawskiego Śródmieścia.

Zobacz także: Krakowski rynek nieruchomości: gdzie szukać tanich mieszkań?

– Ceny nowych mieszkań od deweloperów spadły tu o symboliczne półtora promila i w dalszym ciągu są najwyższe nie tylko w Warszawie, ale także w całej Polsce – zauważa Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com. Śródmieście jest jednak przypadkiem wyjątkowym. Deweloperzy chętnie lokalizują tu wyłącznie apartamenty i inwestycje z najwyższej półki. Ograniczona podaż, wyjątkowy prestiż, a także najwyższy standard stanowią tu swoistą gwarancję cenowej stabilizacji, a w przyszłości również spory potencjał wzrostowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Rynek nieruchomości: raport kwiecień 2013

Według danych portalu RynekPierwotny.com, największe obniżki w skali roku dotknęły w Warszawie Mokotów, Ochotę i Wilanów. Dwucyfrowy zjazd cen warszawskich mieszkań od deweloperów jest w tych dzielnicach największy od czasu zakończenia w 2008 roku boomu na rynku nieruchomości.

Te najatrakcyjniejsze po Śródmieściu dzielnice Warszawy zanotowały największą rynkową przecenę. Według Jarosława Jędrzyńskiego, analityka rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com, przyczyn może być co najmniej kilka. – Wydaje się, że ceny na Mokotowie i Ochocie musiały nadrobić w zeszłym roku zaległości spadkowe z lat ubiegłych, gdy największe obniżki dotykały lokalizacji uważanych za mniej prestiżowe – mówi analityk.

Zobacz także: Jak kształtuje się rynek mieszkaniowy w Poznaniu?

REKLAMA

W Wilanowie mieszkania na rynku pierwotnym w ciągu ostatniego roku staniały aż o 1/5, co jest tempem rekordowym. – Wygląda na to, że Wilanów powoli przestaje być postrzegany, jako dzielnica modna i prestiżowa, a jego czar bezpowrotnie prysł. Duże znaczenie ma też spora podaż mieszkań na mimo wszystko niewielkim i monotonnym krajobrazowo obszarze o kiepskiej infrastrukturze – uważa Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Tymczasem najmniejsze spadki cen zanotowały dzielnice dobrze skomunikowane z centrum lub te, w których komunikacja polepszy się w niedalekiej przyszłości. A zatem: Bemowo, Bielany, Praga Północ, Targówek, Wola i Żoliborz. Metro albo już w nich kursuje, albo niedługo zacznie. – Także Białołęka, dzięki Mostowi Północnemu, który znacznie polepszył komunikację z centrum, zanotowała stosunkowo niewielką obniżkę cen mieszkań na rynku pierwotnym – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Czy ceny mieszkań w Warszawie będą dalej spadać? Jednoznaczna odpowiedź na tak postawione pytanie jest trudna. Na pewno dwucyfrowy procentowy spadek cen w stolicy mocno ogranicza dalszą obniżkę w przyszłości. Wciąż trudno jednak o daleko idące wnioski odnośnie zbliżającego się cenowego dołka na rynku pierwotnym w Warszawie. Do myślenia dają mimo wszystko niewielkie, a wręcz symboliczne spadki cen w ciągu ostatniego roku w przynajmniej 1/3 warszawskich dzielnic.

Zobacz także: Kupno mieszkania pod Warszawą – czy to się opłaca?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA