REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ceny mieszkań w Warszawie – utrzymuje się trend spadkowy

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ceny mieszkań w Warszawie znajdują się w stałym trendzie spadkowym, jednak trudno powiedzieć czy stan ten jeszcze długo potrwa. Największy spadek cen odnotowano w Wilanowie i to o ponad 20%. Swoją wartość utrzymują jedynie mieszkania luksusowe w Śródmieściu.

O 13,5% spadła średnia cena ofertowa metra kwadratowego mieszkania deweloperskiego w Warszawie. Według statystyk portalu RynekPierwotny.com w I kwartale 2012 wynosiła 7909 zł, by w analogicznym okresie roku bieżącego spaść średnio do poziomu 6840 zł. Mimo że skala tej przeceny zależy od lokalizacji, mieszkania od deweloperów potaniały w każdej z warszawskich dzielnic.

REKLAMA

W okresie długotrwałego spowolnienia koniunktury, zwykło się uważać, że mieszkania wybudowane w najbardziej prestiżowych lokalizacjach są gwarancją stabilności cenowej dla dewelopera. Rynek mieszkań luksusowych rządzi się bowiem swoimi prawami, a to oznacza, że w zasadzie nie powinien się poddawać zjawiskom kryzysowym, które dotykają mieszkaniówkę w ogóle.

Tymczasem tego rodzaju prawidłowość znajduje potwierdzenie wyłącznie w przypadku warszawskiego Śródmieścia.

Zobacz także: Krakowski rynek nieruchomości: gdzie szukać tanich mieszkań?

– Ceny nowych mieszkań od deweloperów spadły tu o symboliczne półtora promila i w dalszym ciągu są najwyższe nie tylko w Warszawie, ale także w całej Polsce – zauważa Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com. Śródmieście jest jednak przypadkiem wyjątkowym. Deweloperzy chętnie lokalizują tu wyłącznie apartamenty i inwestycje z najwyższej półki. Ograniczona podaż, wyjątkowy prestiż, a także najwyższy standard stanowią tu swoistą gwarancję cenowej stabilizacji, a w przyszłości również spory potencjał wzrostowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Rynek nieruchomości: raport kwiecień 2013

Według danych portalu RynekPierwotny.com, największe obniżki w skali roku dotknęły w Warszawie Mokotów, Ochotę i Wilanów. Dwucyfrowy zjazd cen warszawskich mieszkań od deweloperów jest w tych dzielnicach największy od czasu zakończenia w 2008 roku boomu na rynku nieruchomości.

Te najatrakcyjniejsze po Śródmieściu dzielnice Warszawy zanotowały największą rynkową przecenę. Według Jarosława Jędrzyńskiego, analityka rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com, przyczyn może być co najmniej kilka. – Wydaje się, że ceny na Mokotowie i Ochocie musiały nadrobić w zeszłym roku zaległości spadkowe z lat ubiegłych, gdy największe obniżki dotykały lokalizacji uważanych za mniej prestiżowe – mówi analityk.

Zobacz także: Jak kształtuje się rynek mieszkaniowy w Poznaniu?

REKLAMA

W Wilanowie mieszkania na rynku pierwotnym w ciągu ostatniego roku staniały aż o 1/5, co jest tempem rekordowym. – Wygląda na to, że Wilanów powoli przestaje być postrzegany, jako dzielnica modna i prestiżowa, a jego czar bezpowrotnie prysł. Duże znaczenie ma też spora podaż mieszkań na mimo wszystko niewielkim i monotonnym krajobrazowo obszarze o kiepskiej infrastrukturze – uważa Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Tymczasem najmniejsze spadki cen zanotowały dzielnice dobrze skomunikowane z centrum lub te, w których komunikacja polepszy się w niedalekiej przyszłości. A zatem: Bemowo, Bielany, Praga Północ, Targówek, Wola i Żoliborz. Metro albo już w nich kursuje, albo niedługo zacznie. – Także Białołęka, dzięki Mostowi Północnemu, który znacznie polepszył komunikację z centrum, zanotowała stosunkowo niewielką obniżkę cen mieszkań na rynku pierwotnym – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Czy ceny mieszkań w Warszawie będą dalej spadać? Jednoznaczna odpowiedź na tak postawione pytanie jest trudna. Na pewno dwucyfrowy procentowy spadek cen w stolicy mocno ogranicza dalszą obniżkę w przyszłości. Wciąż trudno jednak o daleko idące wnioski odnośnie zbliżającego się cenowego dołka na rynku pierwotnym w Warszawie. Do myślenia dają mimo wszystko niewielkie, a wręcz symboliczne spadki cen w ciągu ostatniego roku w przynajmniej 1/3 warszawskich dzielnic.

Zobacz także: Kupno mieszkania pod Warszawą – czy to się opłaca?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA