reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Mieszkania w kamienicach – coraz bardziej popularne

Mieszkania w kamienicach – coraz bardziej popularne

Wg najnowszych danych Metrohouse 1 m kw. mieszkania w kamienicy, w takich miastach jak Warszawa i Kraków – jest średnio droższy o 1000 zł, niż w zwykłych mieszkaniach. Fakt ten nie przeraża jednak kupujących mieszkania, którzy w kamienicach poszukują przede wszystkim luksusowych apartamentów.

Zwykle mieszkania w kamieniach kojarzą się z zaniedbanymi budynkami, zimnymi wnętrzami i koniecznością palenia w piecach. Jednak obecnie nie brakuje chętnych na własne M w przedwojennych nieruchomościach. W tym okresie szczególnie dbano o staranne rzemiosło i wykończenia, co po odpowiednim remoncie i rewitalizacji pozwala na cieszenie się charakterem tych budynków również dzisiaj. Obecnie w wielu kamienicach wymienia się nie tylko elewację, ale również całą instalację. Mieszkania są również wyposażone we współczesne systemy ogrzewania.

- Podwyższenie standardu lokali w zrewitalizowanej kamienicy przyczynia się do nadawania budynkowi charakteru apartamentowego. Chętnych na takie mieszkania nie brakuje. Tym bardziej, że poddawane rewitalizacji kamienice charakteryzują się unikalną lokalizacją i ciekawym historycznym sąsiedztwem – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

Zobacz także: Kupno mieszkania pod Warszawą – czy to się opłaca?

Według ekspertów Expandera zakup mieszkania w kamienicy, szczególnie gdy mieści się ona w ośrodku turystycznym, to gratka dla inwestorów

Takie mieszkania jeśli wymagają remontu mogą mieć bardzo atrakcyjną cenę, wtedy inwestor remontuje lokale pod wynajem lub sprzedaje z odpowiednio wysokim zyskiem mówi Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander.

Najdroższe kamienice są w Warszawie

Tab1. Średnie ceny m kw. mieszkań z rynku wtórnego oraz mieszkań w przedwojennych kamienicach

Miasto

Średnie ceny transakcyjne

Średnie ceny transakcyjne mieszkań w  przedwojennych kamienicach

Różnica
w cenie

Różnica
w cenie (procentowo)

Łódź

3351

3107

-244

-7,3%

Wrocław

5020

4177

-843

-16,8%

Gdańsk

4978

4833

-145

-2,9%

Kraków

5492

6514

1022

18,6%

Warszawa

7018

8019

1001

14,3%

Źródło: Metrohouse

Średnie ceny mieszkań z rynku wtórnego w porównaniu do cen lokali nabywanych w przedwojennych kamieniach mogą znacznie się różnić.

- W grupie pięciu analizowanych przez nas miast proporcjonalnie najdroższe mieszkania w kamienicach znajdziemy w Krakowie i Warszawie. W obu tych miastach m kw. mieszkania w kamienicy był droższy od notowanej na rynku średniej ceny o nieco ponad 1000 zł za m kw. Największe różnice są w stolicy Małopolski. Tam jednak przedmiotem transakcji są często mieszkania w kamienicach poddanych rewitalizacji. W połączeniu z bardzo dobrą, centralną lokalizacją (m.in. Stare Miasto) średnie ceny znacznie przewyższają ceny możliwe do uzyskania w innych segmentach rynku mieszkań – mówi Marcin Jańczuk z Metrohouse.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

nieruchomości, kamienica Fot. Fotolia
nieruchomości, kamienica Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama