REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Początek 2013 r. na rynku mieszkaniowym. Jednak kryzys?

 PolishProperty.eu
PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.
Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Początek roku 2013 to dobry czas na obserwację i ocenę zmian na rynku nieruchomości. Głosy o kryzysie nie cichną, ustawa deweloperska też jeszcze jest tematem nieoswojonym. Coraz więcej zależy od samych kupujących. Jak w raportach z rynku budowlanego rysuje się początek roku?

REKLAMA

Rynek nieruchomości ostatnio raczej nie zaskakuje – raporty potwierdzają jedynie wcześniejsze prognozy. GUS już zaprezentował podsumowanie początku 2013 r. w budownictwie mieszkaniowym. W porównaniu do tego samego okresu 2012 r. o 24% zmalała liczba pozwoleń na budowę. W województwie opolskim różnica jest największa – 58,4% mniej nowych inwestycji w porównaniu z ubiegłym rokiem. Natomiast w województwie mazowieckim wydano o 38,7% pozwoleń mniej. Spadki dotyczą także liczby mieszkań, których budowa wystartowała w styczniu i w lutym 2013 – 27,3% mniej nowych lokali. Z raportu jasno wynika, że wygrywają inwestorzy indywidualni. Ich udział w rynku mieszkaniowym to 57,2%. Deweloperzy przez pierwsze dwa miesiące roku wybudowali 9,6 tys. mieszkań, czyli 39% wszystkich lokali. W porównaniu z tym samym okresem w 2012 r. to spory wzrost, bo wynik jest wyższy aż o 12, 8%.

REKLAMA

„Klienci dyktują zasady – nie da się ukryć. Są coraz bardziej świadomi i wymagający. Odczuwają niepewność rynku i z tego powodu często odkładają decyzję o zakupie mieszkania. W związku z tym szukają pewnych inwestycji i deweloperów, którzy mogą pochwalić się nie tylko certyfikatami, ale przede wszystkim historią realizacji” – komentuje Romuald Margol z PolishProperty.eu.

Zobacz także: Czy deweloperzy zwiększą ilość inwestycji energooszczędnych?

Co z ustawą deweloperską?

Nowe inwestycje hamuje ustawa deweloperska, która ma stać na straży portfeli kupujących. To rachunki powiernicze mają zapobiegać finansowaniu budowy z kolejnych wpłat klientów, jednak ich koszty są tak wysokie, że mogą pozwolić sobie na nie tylko największe firmy.

Zobacz także: Jak kupujący wybierają dewelopera?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według Romualda Margola „kupujący nie zawsze zdają sobie sprawę ze zmian, które wprowadziła ustawa deweloperska, co potwierdzają nasze ostatnie badania. To z pewnością kwestia czasu, bo na razie niewielu deweloperów może pochwalić się rachunkiem powierniczym. Ci, którym się to udało, podkreślają nowe inwestycje oparte o Escrow”.

Zobacz także: Czego klienci oczekują od deweloperów?

„Promocje” w bankach

REKLAMA

Oczywiście chociaż ceny mieszkań powinny napędzać sprzedaż, coraz trudniejsze warunki kredytowania utrudniają podjęcie decyzji o zakupie. Oprócz tego, że system dopłat „Rodzina na Swoim” jest już przeszłością, spadają stopy procentowe, więc banki obwarowały się dodatkowymi produktami. Pojawiają się więc wiosenne promocje z niską marżą w okolicach 1,5%, jednak ciągle warunkiem jest uzupełnienie kredytu innymi, płatnymi usługami, a nawet wyrażenie zgody na regularne dostarczanie zaświadczenia o zarobkach.

Najwięksi deweloperzy starają się nie narzekać. Spadek cen i wiele promocji od samych deweloperów zachęcają. Dla klientów z wysoką zdolnością kredytową 2013 r. to dobry czas na zakup mieszkania. Oprócz tego ciągle można liczyć na propozycje dopłat u firm deweloperskich, a promocje w wielu sytuacjach są rzeczywiście bardzo korzystne.

Ceny mieszkań wzrosną?

Początek roku, szczególnie po znacznych zmianach w ustawodawstwie oraz w systemie kredytowania, rysuje się dużo słabiej. Ceny transakcji wzrosły, co potwierdzają badania Open Finance i Home Brokera, a to wskazuje, że rynek nieruchomości rozwija się. Przyczyną wysokich cen w statystykach jest fakt, że sprzedaje się sporo droższych lokali. Z kolei tańsze mieszkania to bardzo często efekt działań promocyjnych samych deweloperów.

Zobacz także: Ustawa deweloperska – komu przynosi korzyści?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA