reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Początek 2013 r. na rynku mieszkaniowym. Jednak kryzys?

Początek 2013 r. na rynku mieszkaniowym. Jednak kryzys?

Początek roku 2013 to dobry czas na obserwację i ocenę zmian na rynku nieruchomości. Głosy o kryzysie nie cichną, ustawa deweloperska też jeszcze jest tematem nieoswojonym. Coraz więcej zależy od samych kupujących. Jak w raportach z rynku budowlanego rysuje się początek roku?

Rynek nieruchomości ostatnio raczej nie zaskakuje – raporty potwierdzają jedynie wcześniejsze prognozy. GUS już zaprezentował podsumowanie początku 2013 r. w budownictwie mieszkaniowym. W porównaniu do tego samego okresu 2012 r. o 24% zmalała liczba pozwoleń na budowę. W województwie opolskim różnica jest największa – 58,4% mniej nowych inwestycji w porównaniu z ubiegłym rokiem. Natomiast w województwie mazowieckim wydano o 38,7% pozwoleń mniej. Spadki dotyczą także liczby mieszkań, których budowa wystartowała w styczniu i w lutym 2013 – 27,3% mniej nowych lokali. Z raportu jasno wynika, że wygrywają inwestorzy indywidualni. Ich udział w rynku mieszkaniowym to 57,2%. Deweloperzy przez pierwsze dwa miesiące roku wybudowali 9,6 tys. mieszkań, czyli 39% wszystkich lokali. W porównaniu z tym samym okresem w 2012 r. to spory wzrost, bo wynik jest wyższy aż o 12, 8%.

„Klienci dyktują zasady – nie da się ukryć. Są coraz bardziej świadomi i wymagający. Odczuwają niepewność rynku i z tego powodu często odkładają decyzję o zakupie mieszkania. W związku z tym szukają pewnych inwestycji i deweloperów, którzy mogą pochwalić się nie tylko certyfikatami, ale przede wszystkim historią realizacji” – komentuje Romuald Margol z PolishProperty.eu.

Zobacz także: Czy deweloperzy zwiększą ilość inwestycji energooszczędnych?

Co z ustawą deweloperską?

Nowe inwestycje hamuje ustawa deweloperska, która ma stać na straży portfeli kupujących. To rachunki powiernicze mają zapobiegać finansowaniu budowy z kolejnych wpłat klientów, jednak ich koszty są tak wysokie, że mogą pozwolić sobie na nie tylko największe firmy.

Zobacz także: Jak kupujący wybierają dewelopera?

Według Romualda Margola „kupujący nie zawsze zdają sobie sprawę ze zmian, które wprowadziła ustawa deweloperska, co potwierdzają nasze ostatnie badania. To z pewnością kwestia czasu, bo na razie niewielu deweloperów może pochwalić się rachunkiem powierniczym. Ci, którym się to udało, podkreślają nowe inwestycje oparte o Escrow”.

Zobacz także: Czego klienci oczekują od deweloperów?

„Promocje” w bankach

Oczywiście chociaż ceny mieszkań powinny napędzać sprzedaż, coraz trudniejsze warunki kredytowania utrudniają podjęcie decyzji o zakupie. Oprócz tego, że system dopłat „Rodzina na Swoim” jest już przeszłością, spadają stopy procentowe, więc banki obwarowały się dodatkowymi produktami. Pojawiają się więc wiosenne promocje z niską marżą w okolicach 1,5%, jednak ciągle warunkiem jest uzupełnienie kredytu innymi, płatnymi usługami, a nawet wyrażenie zgody na regularne dostarczanie zaświadczenia o zarobkach.

Najwięksi deweloperzy starają się nie narzekać. Spadek cen i wiele promocji od samych deweloperów zachęcają. Dla klientów z wysoką zdolnością kredytową 2013 r. to dobry czas na zakup mieszkania. Oprócz tego ciągle można liczyć na propozycje dopłat u firm deweloperskich, a promocje w wielu sytuacjach są rzeczywiście bardzo korzystne.

Ceny mieszkań wzrosną?

Początek roku, szczególnie po znacznych zmianach w ustawodawstwie oraz w systemie kredytowania, rysuje się dużo słabiej. Ceny transakcji wzrosły, co potwierdzają badania Open Finance i Home Brokera, a to wskazuje, że rynek nieruchomości rozwija się. Przyczyną wysokich cen w statystykach jest fakt, że sprzedaje się sporo droższych lokali. Z kolei tańsze mieszkania to bardzo często efekt działań promocyjnych samych deweloperów.

Zobacz także: Ustawa deweloperska – komu przynosi korzyści?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

PolishProperty.eu

PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Glonek

Radca prawny / Mediator

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama