REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czego klienci oczekują od deweloperów?

 PolishProperty.eu
PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.
Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Oczekiwania klientów są dla deweloperów wyjątkowo istotne. Możliwość dostosowania oferty do ich potrzeb pozwala na zwiększenie sprzedaży. Ustawa deweloperska i koniec „Rodziny na Swoim” to spore zmiany. Jak kupujący oceniają sytuację na rynku?

Portal PolishProperty.eu przy okazji wrocławskich Targów Mieszkań i Domów (2–3 marca 2013) przeprowadził badania, które miały ocenić wymagania klientów deweloperów. W tej sytuacji ankietowani nie są przypadkowi – to grupa zainteresowanych zakupami na rynku pierwotnym.

REKLAMA

Najpopularniejsze tematy?

Media szeroko komentują sytuację na rynku nieruchomości. Spadek cen mieszkań, wzrost kosztów dewelopera i trudności w kredytowaniu, to naczelne tematy od 2012 roku. Jednym z ważniejszych zagadnień jest ustawa deweloperska, która z jednej strony doskwiera inwestorom, z drugiej ma wzmocnić bezpieczeństwo kupujących. Ta kontrowersyjna zmiana przepisów okazuje się niepopularna wśród klientów deweloperów. Okazuje się, że 40% pytanych przyznaje się do braku znajomości tematu, a 30% przewiduje wpływ ustawy na wzrost cen mieszkań. Pozytywnych zmian dopatruje się mimo wszystko 26% ankietowanych.

Zobacz także: Jak kupujący wybierają dewelopera?

Mieszkanie to przyszłość

REKLAMA

Badanie wykazało, że 50% wizytujących targi planuje zakup mieszkania w 2013 r., a 28% odkłada swoją decyzję na przyszły rok. Tylko 15% z nich na razie nie myśli o kupnie „własnego M”. Natomiast niewielka grupa ankietowanych (7%) chce w ciągu najbliższych 3 miesięcy wybrać wiarygodnego dewelopera.

Potwierdzają się także powody odkładania zakupów mieszkaniowych. Aż 50% badanych czeka na spadek cen mieszkań. Z prognoz wynika, że rekordowo niskie ceny za metr kwadratowy dopiero przed nami, więc niektórzy ciągle wypatrują okazji. Z kolei 30% ankietowanych wstrzymują trudności w kredytowaniu po zakończeniu "Rodziny na Swoim". Dane PolishProperty.eu wykazują również, że 7% pytanych zniechęca niepewny rynek, a 3% nie dostrzega interesujących ofert deweloperów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Zainteresowani kupnem mieszkania stają się coraz bardziej wymagający

Deweloper w Internecie

Już od dawna Internet ułatwia poszukiwanie mieszkania, więc deweloperzy funkcjonują w tym środowisku i starają się dzięki niemu docierać do klientów – to już nikogo nie dziwi. Ankietowani informują, że ważne są dla nich opinie publikowane na forach i stronach internetowych – 41% z nich traktuje taką wiedzę jako wartościową. Duża grupa, 44% badanych, deklaruje, że czyta opinie, ale odnosi się do nich z dystansem, natomiast 11% zdaje się jedynie na doświadczenia znajomych. Ta wiedza potwierdza, jak chętnie kupujący badają pozycję inwestora, szukając w Sieci dodatkowych informacji. Opinie to kontrowersyjny temat, jednak wyraźnie widać, że klienci wiedzą jak je traktować, biorą je po uwagę i potrafią ocenić ich wiarygodność.

Zobacz także: W których dzielnicach Warszawy jest najwięcej mieszkań deweloperskich?

Wymagający klienci deweloperów

REKLAMA

Kupujący mieszkania są coraz bardziej świadomi, a rynek pierwotny ich nie przeraża – wiedzą, jak przygotować się do zakupu. Starają się zbierać informacje o deweloperze przede wszystkim z Internetu, chociaż duże znaczenie ma dla nich także reklama w prasie i telewizji. Mniejszą uwagę zwracają na billboardy, na które chętnie stawiają inwestorzy. Wybierając mieszkanie, ciągle kierują się przede wszystkim lokalizacją, ceną i powierzchnią, a mniejsze znaczenie mają dla nich same promocje – tak wynika z ankiety PolishProperty.eu.

Klienci deweloperów odwiedzają targi nie tylko z ciekawości, ale przede wszystkim po to, by przejrzeć i ocenić ofertę deweloperów. Sytuacja na rynku sprawiła, że liczba zainteresowanych zakupem maleje, dlatego też grupa kupujących jest tak ważna dla inwestorów. Konkurencja rośnie razem z wymaganiami klientów, którym sprzyja ustawa deweloperska – chociaż zmiany w ustawodawstwie są poza zainteresowaniami kupujących. Głównie spadek cen przykuwa ich uwagę, a wizja jeszcze tańszych mieszkań pozwala na snucie planów zakupowych pomimo trudności w kredytowaniu.

Zobacz także: Inwestowanie w nieruchomości użytkowe - czy to się opłaca?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA