REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Budownictwo mieszkaniowe według danych GUS

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Budownictwo mieszkaniowe od początku 2013 roku ma się coraz gorzej, spada liczba inwestycji oddawanych do użytku – dane prezentowane przez GUS nie wskazują na poprawę sytuacji. Dodatkowo wielu deweloperów wstrzymuje się z rozpoczynaniem nowych inwestycji. Jakie można wyciągnąć wnioski z danych zaprezentowanych przez GUS?

Publikacja statystyk GUS dotyczących wstępnych danych budownictwa mieszkaniowego w styczniu oraz lutym 2013 r. nie zapowiada jakichkolwiek przełomowych tendencji w ramach krajowego rynku nieruchomości mieszkaniowych. Jest natomiast zapowiedzią kontynuacji postępującego hamowania koniunktury, jednak tym razem z elementami oddalającymi widmo jej zapaści – uważa Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

Jedyną kwestią, zmieniającą nieco dotychczasowe dość mocno utrwalone tendencje w mieszkaniówce, jest wyraźnie mniejsza w lutym liczba mieszkań oddanych do użytku, aniżeli miało to miejsce w styczniu, a zwłaszcza w odniesieniu do ostatnich miesięcy ubiegłego roku. Stan umiarkowanych poziomów danych dotyczących lokali oddawanych do użytku z tendencją lekko zniżkującą powinien się utrzymać w kolejnych miesiącach, co wynika ze statystyk inwestycji, których budowę rozpoczęto w drugiej połowie 2011 roku.

Zobacz także: Coraz mniej klauzul niedozwolonych w umowach deweloperów

Hamującej dynamice mieszkań oddanych do użytkowania towarzyszy w dalszym ciągu słabnąca tendencja do rozpoczynania nowych inwestycji oraz pozyskiwania pozwoleń na budowę. Liczba nowych budów w lutym spadła o ponad 17 proc., natomiast wydanych pozwoleń na budowę o prawie jedną czwartą w stosunku do lutego 2012r. Wprawdzie statystyki ubiegłego miesiąca w odniesieniu do stycznia br. były w wymiarze procentowym dużo lepsze (odpowiednio o 55 procent i 27 procent), jednak w znaczeniu nominalnym nie są to wzrosty na tyle istotne, żeby zakwalifikować je jako nadzwyczajny sygnał przesilenia koniunktury. Z drugiej strony w obecnym stanie rzeczy trudno nie doceniać jakichkolwiek ruchów wzrostowych w gusowskich statystykach mieszkaniowych, które oddalają widmo rynkowej zapaści – uważa Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Inwestorzy indywidualni budują więcej, niż deweloperzy – raport GUS

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sami deweloperzy w kwestii lokali oddawanych do użytkowania w lutym tylko symbolicznie przekroczyli swój wynik sprzed roku. Oznacza to jednak regres dynamiki, która jeszcze w styczniu wynosiła 25 proc. rok do roku. Jednak liczba 4300 mieszkań oddanych do użytku przez deweloperów w ubiegłym miesiącu jest o prawie jedną piątą mniejsza niż w styczniu br. Ta tendencja powinna przybrać trwały charakter co oznacza, że wzrost ilości mieszkań gotowych z pierwszej ręki już spowalnia, co z czasem powinno doprowadzić do stopniowego spadku rynkowego wolumenu mieszkań gotowych.

Zobacz także: Zakup mieszkania: niższa cena za metr i tańsze kredyty

REKLAMA

W styczniu liczba mieszkań, których budowę rozpoczęła branża deweloperska wyniosła zaledwie 1708 jednostek, czyli o ponad połowę mniej niż przed rokiem. Był to rekordowo słaby wynik od czterech lat, co mogło budzić podejrzenia o wchodzenie aktywności inwestycyjnej deweloperów w stan depresji. Na szczęście luty z wynikiem prawie 3200 lokali oddalił nieco te katastroficzne wizje, choć trudno mówić o sukcesie, skoro suma mieszkań rozpoczętych przez deweloperów w dwóch pierwszych miesiącach tego roku jest o 40 proc. mniejsza niż w analogicznym okresie 2011 roku – zauważa Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Bardzo podobnie ma się sprawa z deweloperskimi nowymi pozwoleniami na budowę. Tu także mamy wynik lutowy o połowę lepszy od zanotowanego w styczniu tego roku. Jednak już statystyki za luty jak i za styczeń-luty 2013 w odniesieniu do tych samych okresów roku 2012 są o około jedną trzecią gorsze. Trudno więc takie dane kwalifikować jako poprawę bardzo niskiej dotychczas oceny perspektyw gospodarczych w budownictwie przez deweloperów mieszkaniowych, skutkiem czego jest liczący sobie już prawie rok systematyczny spadek nowych pozwoleń.

Zobacz także: Wynajem czy kupno – z czego będzie większy zysk?

W sumie impet wzrostu lokali gotowych zgodnie z oczekiwaniami zaczął ulegać stopniowemu wygaszaniu, jednak trend spadkowy nowych inwestycji oraz pozwoleń na budowę, pomimo lutowego odbicia, ma się bardzo dobrze, i raczej utrzyma się do czasu wyraźnych symptomów zbliżania się koniunkturalnego przesilenia na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Dobrze się jednak stało, że tym razem w pozwoleniach i nowych budowach coś drgnęło. Gdyby bowiem już w dużej mierze beznadziejne w tych punktach dane styczniowe uległy dalszemu pogorszeniu, trudno byłoby komentować kondycję rodzimej mieszkaniówki bez popadania w skrajny pesymizm. W tej sytuacji natomiast z niewielką nadzieją, ale też sporo większa ciekawością, rynek będzie wypatrywał kolejnej informacji Głównego Urzędu Statystycznego dotyczącego budownictwa mieszkaniowego w pierwszym kwartale bieżącego roku – podsumowuje Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Osiedla deweloperskie: czy powinny być ogrodzone?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA