reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Co zamiast „Rodziny na Swoim” – autorskie propozycje deweloperów

Co zamiast „Rodziny na Swoim” – autorskie propozycje deweloperów

Zakończenie rządowego programu „Rodzina na Swoim” boleśnie odbiło się na kondycji deweloperów. Zastępca „Rodziny na Swoim” „Mieszkanie dla Młodych” ciągle jest w fazie projektu, co oznacza, że może nie dojść do skutku. Deweloperzy, żeby nie pogłębiać swoich strat, postanowili przedstawić autorskie propozycje programów dopłat. Przeczytaj, co możesz zyskać.

Deweloperzy nie czekają na nowy program rządowy „Mieszkanie dla Młodych” i proponują własne rozwiązania wsparcia finansowego dla kupujących. Dzięki temu można zyskać od kilkudziesięciu do 150 tys. zł. – zwracają uwagę eksperci portalu RynekPierwotny.com.

Deweloperzy narzekają, że tak słabej sprzedaży nie było od wielu lat i szukają coraz to nowych sposobów, by przyciągnąć do siebie klientów. Większość organizuje dni otwarte niemal w każdy weekend, zachęca nowymi cenami lub upustami, ale te metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. W biurach sprzedaży wciąż pustki, a niewielkie zainteresowanie mieszkaniami na tegorocznych targach nieruchomości są widocznym potwierdzeniem niższej niż w zeszłym roku sprzedaży.

Zobacz także: „Rodzina na Twoim” w Poznaniu

Według portalu RynekPierwotny.com, jeszcze do niedawna magnesem na klientów był rządowy program „Rodzina na Swoim”, który przez lata cieszył się dużą popularnością i przyciągał kupujących mieszkania i domy. Od 2006 roku – kiedy wystartował – z rządowego wsparcia skorzystało niemal 182 tys. rodzin i singli. Wartość wszystkich zobowiązań sięgnęła niemal 33 miliardów złotych.

Zyskiwali wszyscy, i klienci, i deweloperzy. Kupujący przez pierwszych 8 lat mogli liczyć na dofinansowanie przez państwo aż połowy odsetek od zaciągniętego kredytu. Dzięki temu oszczędności sięgały kilkudziesięciu tysięcy złotych. W czasach kryzysu program był też kołem ratunkowym dla wielu firm deweloperskich i skutecznie podtrzymywał sprzedaż mieszkań. Ale w grudniu zeszłego roku skończyło się rządowe dofinansowanie. Wstrzymanie dopłat dało się we znaki całej branży nieruchomości. Obecnie kupujących jest jak na lekarstwo, a nowy program „Mieszkanie dla Młodych” (MdM), być może wejdzie w życie dopiero w przyszłym roku. Na razie jest tylko obietnicą, a jego założenia wciąż są mgliste. Firmy deweloperskie biorą więc sprawy w swoje ręce.

Zobacz także: Kondycja deweloperów bez dopłat z „Rodziny na Swoim”

Zdaniem Mirosława Stankiewicza z portalu RynekPierwotny.com to może być magnes, który na nowo przyciągnie klientów. – Deweloperzy muszą wychodzić z nowymi, coraz korzystniejszymi propozycjami do kupujących. Klient bierze kalkulator do ręki i liczy – gdzie zapłaci najmniej, a gdzie może najwięcej zyskać – mówi. – Tu alternatywą mogą być wzorowane na rządowych, programy firm deweloperskich, jak „Rodzina na Swoim” czy „Mieszkanie dla Młodych” – dodaje.

Tymczasem inwestorzy coraz śmielej zaczynają decydować się na spłaty odsetek swoich klientów. Każda firma zachwala swój nowatorski program najczęściej nawiązujący do dawnej „Rodziny na Swoim”. „Mamy własne RnS i MdM” – zachęca RMS Praga, jedna z największych aktywnie działających spółdzielni mieszkaniowych w Polsce. Z kolei grupa deweloperska Robyg oferuje własny program dla kupujących „Wsparcie na Start”. Inny podwarszawski inwestor też opracował swój program promocyjny „Sławbud dla Rodziny”. Program przewiduje możliwość wyboru jednej z opcji: wykończenie pod klucz, samochód lub pieniądze. Wszystko po to, by klient kupił dom lub mieszkanie w Łomiankach. Najczęściej prywatne programy różnią się wielkością dopłat, ale nie mają żadnych ograniczeń: nie ma znaczenia wiek kupującego ani liczba posiadanych mieszkań.

Zobacz także: Preferencje klientów przy zakupie mieszkania

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

RynekPierwotny.pl

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama