reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Zakup mieszkania: niższa cena za metr i tańsze kredyty

Zakup mieszkania: niższa cena za metr i tańsze kredyty

Coraz więcej młodych osób kupuje mieszkania. Rynek nieruchomości stale się zmienia, zmniejszają się ceny za metr mieszkania, a także maleje wysokość zaciąganych kredytów. Co na to wpływa.

 W naszym kraju młodzi ludzie wyprowadzają się od rodziców później niż ich rówieśnicy w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Z danych Eurostatu wynika, że Polki usamodzielniają się przeciętnie w wieku 27,3 lat, a mężczyźni o rok później, kiedy mają średnio 28,3 lat. To odpowiednio o ponad pół roku i rok później niż ich bogatsze koleżanki i koledzy z krajów starej Unii.  

Dzisiejsze młode pokolenie różni się od 25–30-latków sprzed lat. Stawia przede wszystkim na samorealizację, założenie rodziny nie jest priorytetem. Młodzi ludzie nadal oczywiście kupują mieszkania, ale mniejsze niż kilka lat temu, bo nie chcą zadłużać ponad miarę. Poszukują na ogół dwupokojowych lokali do 45 mkw., podczas gdy 6–7 lat temu wybierali mieszkania o blisko 10 mkw. większe.

Zobacz także: Wynajem czy kupno – z czego będzie większy zysk?

Co zachęca nas do zakupu nowych mieszkań?

Jak tłumaczy Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w Red Real Estate Development, wiele osób do zakupu nowych mieszkań zniechęca konieczność późniejszego wykończenia lokalu. Dlatego deweloper zaproponował nowy standard sprzedaży. W cenie lokalu oferuje wykończenie pod klucz. Bardzo często kupujący otrzymują wybrane wykończenie w ramach ceny za mieszkanie. W ten sposób nie muszą wykładać własnych środków na remont, a cały koszt zakupu może objąć kredytowanie. Wykończone pod klucz mieszkanie można kupić w cenie już od 6490 zł za metr.  

Zobacz także: Ceny mieszkań w Warszawie – gdzie odnotowano największe spadki?

Ceny transakcyjne mieszkań

Młodzi nie spieszą się dziś z kupnem mieszkań, jak jeszcze kilka lat temu. A warunki coraz bardziej sprzyjają nabywaniu nieruchomości, szczególnie w ostatnim czasie. Ceny znacznie spadły, podobnie z resztą jak oprocentowanie kredytów. Jak wynika z danych Centrum Amron i Związku Banków Polskich, uwzględniając inflację, ceny transakcyjne mieszkań wróciły do poziomu sprzed siedmiu lat. W Krakowie obecna cena mkw. mieszkania jest na poziomie z pierwszego kwartału 2006 roku, a w Warszawie stawki transakcyjne są takie, jak w trzecim kwartale 2006 r. W Gdańsku, Łodzi i Wrocławiu zbliżyły się do cen z końca 2006 roku, w Poznaniu z początku 2007 roku.

Osoby planujące zakup nieruchomości zadają sobie pytanie, czy może być jeszcze taniej. Analitycy są zdania, że na powrót cen do poziomu z 2005 roku, sprzed boomu nie ma szans. Spodziewają się wyhamowania obniżek cen, które powinny w tym roku mieć już niewielką skalę. Są zgodni, że na dalsze, znaczące przeceny, nie należy liczyć. Co więcej, przedstawiciele Związku Banków Polskich prognozują odbicie stawek w perspektywie kilkunastu miesięcy.

Zobacz także:  Deweloperzy tworzą swoje programy dofinansowania zakupu mieszkania

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

nieruchomości Fot. Fotolia
nieruchomości Fot. Fotolia

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Jarski

Dyrektor Regionalny ds. Sprzedaży w Trend Micro

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama