REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Deweloperzy tworzą swoje programy dofinansowania zakupu mieszkania

Emmerson Nieruchomości
Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.
Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Deweloperzy mają spore trudności ze sprzedażą już wybudowanych mieszkań, nadpodaż stale rośnie. Z jednej strony spadające stopy procentowe powinny przełożyć się na zwiększoną liczbę kredytów, z drugiej jednak polityka kredytowa jest zaostrzana. Deweloperzy wychodzą klientom naprzeciw i proponują swoje programy dofinansowania zakupu mieszkania.

W obliczu wysokiej nadpodaży na rynku budownictwa deweloperskiego i osłabienia popytu wycofaniem „Rodziny na Swoim”, sprzedaż mieszkań staje się prawdziwym wyzwaniem. Deweloperom nie pomagają powszechne informacje w mediach o prawdopodobnej kontynuacji tendencji spadkowej w zakresie cen mieszkań, które powstrzymują potencjalnych klientów przed podejmowaniem szybkich decyzji. W takich realiach kluczowego znaczenia nabiera nie tylko atrakcyjność samej oferty mieszkaniowej, lecz także szeroki wachlarz usług dodatkowych stymulujących komercjalizację inwestycji.

REKLAMA

Zobacz także: Deweloperzy wyprzedają mieszkania

REKLAMA

W związku z trudnościami związanymi z uzyskaniem kredytów hipotecznych przez klientów wśród deweloperów rośnie świadomość potrzeby rozłożenia finansowego ciężaru zakupu, który spada na klienta. Dane z rynku kredytowego potwierdzają tę tendencję. Na 2013 r. prognozowany jest duży spadek wartości kredytów hipotecznych udzielanych w całym kraju. Prognozuje się również, że nie przełoży się on na analogiczny spadek liczby tych kredytów. Kredyty będą udzielane dalej w dużej ilości, natomiast powinny opiewać na mniejsze kwoty.

Do niedawna najpopularniejszym rozwiązaniem służącym rozłożeniu finansowego ciężaru zakupu był system płatności 10/90 (lub jego modyfikacje), zgodnie z którym klient płaci 10% ceny podczas podpisywania umowy rezerwacyjnej, a 90% przy odbiorze lokalu. Inni deweloperzy przesuwają w czasie moment płatności za mieszkanie, np. o rok. Przesunięcie płatności ma między innymi zapewnić kupującemu czas niezbędny do ewentualnej sprzedaży poprzedniego mieszkania. Nadal jednak niezbędne było posiadanie zdolności kredytowej lub dużej sumy oszczędności, by móc jednorazowo zapłacić tak dużą kwotę pieniędzy.

Obecny wachlarz oferty jest znacznie szerszy. Coraz więcej deweloperów proponuje własne programy kredytowe. Okresy trwania programów są bardzo zróżnicowane. Sięgają od 5 lat do nawet 20 lat. Rozwiązanie to otwiera możliwość zakupu mieszkania osobom, które z różnych względów nie mogą liczyć na kredyt hipoteczny. Minusem są koszty tej opcji w postaci wysokiego oprocentowania, które jest mało konkurencyjne na tle oprocentowania standardowych kredytów hipotecznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Zainteresowani kupnem mieszkania stają się coraz bardziej wymagający

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA