reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Mieszkania z wielkiej płyty – ile jeszcze w nich pomieszkamy?

Mieszkania z wielkiej płyty – ile jeszcze w nich pomieszkamy?

W mieszkaniach z wielkiej płyty mieszka ok. 10,5–11 mln Polaków. Pierwotnie możliwość użytkowania mieszkań z wielkiej płyty szacowana była na 50–60 lat. Obecnie specjaliści oceniają, że bezpieczne użytkowanie mieszkań z wielkiej płyty będzie możliwe aż przez 150 lat – jednak zaznaczają, że ta prognoza wymaga sprawdzenia.

Komisja Infrastruktury skierowała dezyderat do Prezesa Rady Ministrów, w którym zwraca uwagę na potrzebę zbadania stanu technicznego obiektów z wielkiej płyty, ich rewitalizacji i sposobów finansowania programów umożliwiające osiągnięcie tych celów. Komisja wskazuje, że sprawa mieszkań z wielkiej płyty została zepchnięta na drugi plan.

Określenie przybliżonej używalności mieszkań z wielkiej płyty wymaga sprawdzenia stanu technicznego budynków. W szczególności należy przyjrzeć się połączeniom elementów ściennych i stropowych, które w czasie budowy były spawane i później betonowane. Z tego powodu Komisja Infrastruktury wskazuje na konieczność stworzenia programów umożliwiających bezinwazyjne sprawdzenie stanu technicznego budynków z wielkiej płyty z uwzględnieniem możliwości budżetu państwa – warto również rozważyć możliwość współfinansowania z funduszy europejskich.

Zobacz także: Preferencje klientów przy zakupie mieszkania

Oprócz określenia stanu technicznego budynków z wielkiej płyty równie istotna jest także ich rewitalizacja. Takie programy zostały zrealizowane już w Szwajcarii, Francji, w Skandynawii i w Niemczech. Mieszkania z wielkiej płyty w tych państwach zostały wzięte pod lupę, osiedla zostały przeorganizowane i przebudowane, a najwyższe kondygnacje zostały zdemontowane.

Podjęcie kroków w sprawie mieszkań z wielkiej płyty pozwoli na uniknięcie za kilka lat problemów na dużą skalę. Bierność może zaowocować koniecznością zapewnienia 11 milinom Polaków lokali zastępczych.

Zobacz także: Rynek wtórny a pierwotny: ceny mieszkań

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia


INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sklepy KOMFORT S.A.

Sklepy KOMFORT S.A. to największa w Polsce sieć specjalizująca się w sprzedaży pokryć podłogowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama