REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Biurowiec Goeppert-Mayer w Katowicach

biurowiec Fot. Remmers
biurowiec Fot. Remmers
Remmers

REKLAMA

REKLAMA

Biurowiec Goeppert-Mayer w Katowicach to pierwszy budynek wykorzystujący system tak zwanej trigeneracji, polegającej na jednoczesnym produkowaniu energii elektrycznej, cieplnej i chłodniczej. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom biurowiec Goeppert-Mayer w Katowicach jest budynkiem energooszczędnym i ekologicznym jednocześnie.

REKLAMA

Inwestorem budynku, nazwanego tak „Goeppert-Mayer” na cześć pochodzącej z Katowic laureatki Nagrody Nobla z fizyki – Marii Goeppert-Mayer, jest spółka Górnośląski Park Przemysłowy. To pierwszy w Polsce budynek biurowy wykorzystujący system tzw. trigeneracji, który polega na jednoczesnej produkcji energii elektrycznej, cieplnej i chłodniczej. Podstawowymi elementami tego systemu są dwa urządzenia: silnik tłokowy na gaz ziemny jako moduł kogeneracyjny oraz absorpcyjny agregat wody lodowej. W budynku zastosowano także m.in. wysokosprawny system odzysku ciepła, klimatyzację opierającą się na belkach grzewczo-chłodzących, zaawansowany i wysoce termoizolacyjny system okienno-fasadowy. Budynek jest nie tylko energooszczędny, a przez to ekologiczny, ale także tani w eksploatacji. Dzięki zastosowanym w nim technologiom ma on szansę na uzyskanie brytyjskiego certyfikatu BREEAM, potwierdzającego niskoenergetyczny standard budynków niemieszkalnych. Będzie to jeden z pierwszych takich obiektów biurowych w Europie posiadających najwyższą ocenę BREEAM.

REKLAMA

Budowa biurowca trwała półtora roku. Koszt inwestycji to 39 mln zł, z czego ponad 18 mln zł pochodziło ze środków unijnych. Powierzchnia użytkowa obiektu to 7,8 tys. m kw., podziemny garaż ma powierzchnię 3 tys. m kw. Szacuje się, że całkowite oszczędności w eksploatacji budynku wyniosą łącznie ok. 48%.

Fot. Remmers

Zobacz także: Rynek handlowy w Polsce za 10 lat: prognoza

Dalszy ciąg materiału pod wideo

System izolacji przeciwwodnej

Pracownie projektowe AT Architektura oraz Group-Arch Sp. z o.o. dobierały system izolacji przeciwwodnej mając na uwadze zarówno parametry produktów, jak i ich skład chemiczny. Bardzo istotnym kryterium doboru materiałów była przyjazność dla środowiska naturalnego. W wyniku wszechstronnej analizy dostępnych na rynku rozwiązań, ostatecznie wybrano dobrze sprawdzony system izolacji przeciwwodnej Remmers Kiesol. W tym systemie wykonano izolacje pionowe od strony gruntu oraz izolacje poziome pod posadzkami. Warunkiem wysokiej jakości wykonywanej powłoki hydroizolacyjnej było bardzo staranne przygotowanie podłoża obejmujące oczyszczenie, naprawę miejsc wadliwych, ułożenie faset uszczelniających i odpowiednie zabezpieczenie dylatacji. Do wykonania powłoki hydroizolacyjnej zastosowano grubowarstwową masę bitumiczno-polimerową. Przy czym na powierzchniach pionowych w pierwszą warstwę wtopiono tkaninę zbrojącą. Do gruntowania użyto preparatu krzemionkującego. Do takiej izolacji przeciwwodnej można przyklejać płyty izolacji termicznej przeznaczone do stosowania w gruncie. Wybrana powłoka hydroizolacyjna cechuje się wysoką elastycznością, odpornością na agresywną wodę gruntową, zdolnością mostkowania rys i zapewnia trwałą ochronę przed wnikaniem wody nawet w przypadku niekorzystnych warunków gruntowo-wodnych.

Zobacz także: ROBYG Business Center w Wilanowie

Powierzchnia parkingowa

Do zabezpieczenia powierzchni parkingowych w nowo wybudowanym budynku inwestor poszukiwał powłoki posiadającej doskonałe parametry aplikacyjne i eksploatacyjne. Również tu znalazły zastosowanie materiały firmy Remmers. Wybrano posadzkę poliuretanową najwyższej jakości. Odpowiednio przygotowane pokłady betonowe zagruntowano dwuskładnikową płynną żywicę epoksydową. Warstwę główną posadzki wykonano z pigmentowanej żywicy poliuretanowej. Na koniec naniesiono cienkowarstwową powłokę zamykającą z lakieru, który nadał efekt jedwabistego matu. Wykonana powłoka posadzkowa jest elastyczna, odporna na uderzenia, nacisk oraz intensywny ruch kołowy i pieszy.

Zobacz także: Condohotele w Polsce

Wykonawcą prac izolacyjnych oraz posadzek była firma A.B.H. Dom z Bielska-Białej – sprawdzony partner firmy Remmers, posiadający wysoko wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników. Prace zakończyły się sukcesem, a zadowolenie inwestora daje nadzieję na kontynuację realizacji przy kolejnych bliźniaczych budynkach biurowych, gdzie przewidziano podobne technologie – komentuje Piotr Szczepan, przedstawiciel handlowy firmy Remmers.

Źródło: Materiały prasowe

Zobacz także: Warsaw Spire – kolejna inwestycja w Warszawie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

REKLAMA