REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Biurowiec Goeppert-Mayer w Katowicach

biurowiec Fot. Remmers
biurowiec Fot. Remmers
Remmers

REKLAMA

REKLAMA

Biurowiec Goeppert-Mayer w Katowicach to pierwszy budynek wykorzystujący system tak zwanej trigeneracji, polegającej na jednoczesnym produkowaniu energii elektrycznej, cieplnej i chłodniczej. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom biurowiec Goeppert-Mayer w Katowicach jest budynkiem energooszczędnym i ekologicznym jednocześnie.

REKLAMA

Inwestorem budynku, nazwanego tak „Goeppert-Mayer” na cześć pochodzącej z Katowic laureatki Nagrody Nobla z fizyki – Marii Goeppert-Mayer, jest spółka Górnośląski Park Przemysłowy. To pierwszy w Polsce budynek biurowy wykorzystujący system tzw. trigeneracji, który polega na jednoczesnej produkcji energii elektrycznej, cieplnej i chłodniczej. Podstawowymi elementami tego systemu są dwa urządzenia: silnik tłokowy na gaz ziemny jako moduł kogeneracyjny oraz absorpcyjny agregat wody lodowej. W budynku zastosowano także m.in. wysokosprawny system odzysku ciepła, klimatyzację opierającą się na belkach grzewczo-chłodzących, zaawansowany i wysoce termoizolacyjny system okienno-fasadowy. Budynek jest nie tylko energooszczędny, a przez to ekologiczny, ale także tani w eksploatacji. Dzięki zastosowanym w nim technologiom ma on szansę na uzyskanie brytyjskiego certyfikatu BREEAM, potwierdzającego niskoenergetyczny standard budynków niemieszkalnych. Będzie to jeden z pierwszych takich obiektów biurowych w Europie posiadających najwyższą ocenę BREEAM.

REKLAMA

Budowa biurowca trwała półtora roku. Koszt inwestycji to 39 mln zł, z czego ponad 18 mln zł pochodziło ze środków unijnych. Powierzchnia użytkowa obiektu to 7,8 tys. m kw., podziemny garaż ma powierzchnię 3 tys. m kw. Szacuje się, że całkowite oszczędności w eksploatacji budynku wyniosą łącznie ok. 48%.

Fot. Remmers

Zobacz także: Rynek handlowy w Polsce za 10 lat: prognoza

Dalszy ciąg materiału pod wideo

System izolacji przeciwwodnej

Pracownie projektowe AT Architektura oraz Group-Arch Sp. z o.o. dobierały system izolacji przeciwwodnej mając na uwadze zarówno parametry produktów, jak i ich skład chemiczny. Bardzo istotnym kryterium doboru materiałów była przyjazność dla środowiska naturalnego. W wyniku wszechstronnej analizy dostępnych na rynku rozwiązań, ostatecznie wybrano dobrze sprawdzony system izolacji przeciwwodnej Remmers Kiesol. W tym systemie wykonano izolacje pionowe od strony gruntu oraz izolacje poziome pod posadzkami. Warunkiem wysokiej jakości wykonywanej powłoki hydroizolacyjnej było bardzo staranne przygotowanie podłoża obejmujące oczyszczenie, naprawę miejsc wadliwych, ułożenie faset uszczelniających i odpowiednie zabezpieczenie dylatacji. Do wykonania powłoki hydroizolacyjnej zastosowano grubowarstwową masę bitumiczno-polimerową. Przy czym na powierzchniach pionowych w pierwszą warstwę wtopiono tkaninę zbrojącą. Do gruntowania użyto preparatu krzemionkującego. Do takiej izolacji przeciwwodnej można przyklejać płyty izolacji termicznej przeznaczone do stosowania w gruncie. Wybrana powłoka hydroizolacyjna cechuje się wysoką elastycznością, odpornością na agresywną wodę gruntową, zdolnością mostkowania rys i zapewnia trwałą ochronę przed wnikaniem wody nawet w przypadku niekorzystnych warunków gruntowo-wodnych.

Zobacz także: ROBYG Business Center w Wilanowie

Powierzchnia parkingowa

Do zabezpieczenia powierzchni parkingowych w nowo wybudowanym budynku inwestor poszukiwał powłoki posiadającej doskonałe parametry aplikacyjne i eksploatacyjne. Również tu znalazły zastosowanie materiały firmy Remmers. Wybrano posadzkę poliuretanową najwyższej jakości. Odpowiednio przygotowane pokłady betonowe zagruntowano dwuskładnikową płynną żywicę epoksydową. Warstwę główną posadzki wykonano z pigmentowanej żywicy poliuretanowej. Na koniec naniesiono cienkowarstwową powłokę zamykającą z lakieru, który nadał efekt jedwabistego matu. Wykonana powłoka posadzkowa jest elastyczna, odporna na uderzenia, nacisk oraz intensywny ruch kołowy i pieszy.

Zobacz także: Condohotele w Polsce

Wykonawcą prac izolacyjnych oraz posadzek była firma A.B.H. Dom z Bielska-Białej – sprawdzony partner firmy Remmers, posiadający wysoko wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników. Prace zakończyły się sukcesem, a zadowolenie inwestora daje nadzieję na kontynuację realizacji przy kolejnych bliźniaczych budynkach biurowych, gdzie przewidziano podobne technologie – komentuje Piotr Szczepan, przedstawiciel handlowy firmy Remmers.

Źródło: Materiały prasowe

Zobacz także: Warsaw Spire – kolejna inwestycja w Warszawie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

REKLAMA