reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rynek nieruchomości – raport luty 2013

Rynek nieruchomości – raport luty 2013

Rynek nieruchomości znajduje się w stanie zastoju. Spada liczba zawieranych transakcji pomimo obniżających się cen mieszkań i większej liczby ofert. Klienci mają coraz większe trudności z podjęciem decyzji o zakupie mieszkania, a także z tym czy wybrać mieszkanie z rynku wtórnego czy z rynku pierwotnego. Sytuacji nie zmienia też łagodniejsza polityka kredytowa.

Nowe czy używane?

Wygaśnięcie z końcem ub. roku programu „Rodzina na Swoim” i odłożenie o rok wprowadzenia nowego programu dopłat „Mieszkanie dla Młodych” nie pozostało bez wpływu na rynek. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez portal domy.pl wśród klientów poszukujących ofert sprzedaży mieszkań w ostatnim czasie znacząco spadł odsetek osób deklarujących jednoznaczną chęć zakupu lokalu na rynku pierwotnym. Zdecydowanych na zakup nowego M jest obecnie tylko 6,2% klientów, tymczasem jeszcze w październiku 2012 r. lokalu w nowym budownictwie szukał co dziesiąty klient (10,2%).

Nieznacznie, bo z 43,5% do 42,4% zmniejszyło się grono klientów deklarujących chęć zakupu mieszkania używanego.

Odpływający z obu grup klienci zasilili rzeszę niezdecydowanych. Ponad połowa respondentów (51,4%) w jednakowym stopniu dopuszcza zakup zarówno mieszkania nowego, jak i używanego.

Zobacz także: W których dzielnicach Warszawy jest najwięcej mieszkań deweloperskich?

Brak jednoznacznych preferencji u tak dużej grupy poszukujących oraz znaczna nadpodaż ofert zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym zmuszą właścicieli mieszkań używanych i deweloperów do jeszcze ostrzejszej rywalizacji o klientów. Orężem w tej walce pozostanie przede wszystkim atrakcyjna oferta cenowa.

Zmiany na rynku kredytów

Ostatni miesiąc był kolejnym, w którym banki głównie informowały o podnoszeniu marż bądź zmianie wymaganego wkładu własnego na większy. Tylko w pierwszym tygodniu lutego z 24 banków, których oferty przeanalizowaliśmy, lista chętnych do pożyczenia klientowi 100 proc. wartości kupowanego mieszkania skróciła się z 14 do 11 instytucji. Kredyty bez własnych środków zniknęły z oferty Banku BGŻ, a trudniej jest o nie w DB PBC i Kredyt Banku. Na niekorzyść dla klientów zmieniła się też średnia marża kredytowa, która z 1,6 p.p. wzrosła do 1,7 p.p. Za tą zmianą stoją poczynania m.in. Aliora, Banku Ochrony Środowiska, Banku Pocztowego i PKO BP.

Zobacz także: Małe mieszkania, a cena niekoniecznie

A jednak, mimo wzrostu marż, spada oprocentowanie kredytów, a to dlatego, że w sukurs kredytobiorcom idzie Rada Polityki Pieniężnej, która w lutym (czwarty raz z rzędu) obniżyła stopy procentowe. To z kolei pociąga za sobą spadek stawki WIBOR 3M, która jest najpopularniejszym wskaźnikiem służącym do ustalania oprocentowania kredytów hipotecznych w złotych. Od ubiegłorocznych wakacji 3-mies. WIBOR obniżył się już o prawie 140 pkt. bazowych, co oznacza, że mimo wzrostu marż rata nowo udzielanego kredytu na 30 lat spadła o 12%. Osoba zaciągająca kredyt na kwotę 300 tys. zł zapłaci pierwszą ratę niższą o 230 zł od kogoś, kto zadłużał się pół roku temu.

Zobacz także: Polacy mieszkają w jednych z najmniejszych mieszkań w Europie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama