reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Tanieją mieszkania i kredyty

Tanieją mieszkania i kredyty

Tanieją mieszkania i kredyty hipoteczne – od pięciu lat nienotowano tak dużych spadków cen nieruchomości na rynku wtórnym, dodatkowo RPP obniżała stopy procentowe, co wpłynęło na zwiększenie atrakcyjności kredytów. Na rynku wtórnym mieszkania najbardziej staniały w Krakowie, natomiast średnie oprocentowanie kredytu wynosi 5,56 proc.

W 2012 roku nastąpił największy spadek cen mieszkań używanych od pięciu lat, zwracają uwagę analitycy Home Broker. Stawki transakcyjne na ogólnopolskim rynku wtórnym spadły o ponad 13 proc. Tym samym, mieszkania stają się osiągalne dla coraz większej liczby osób planujących zakup nieruchomości.

Największa przecena mieszkań z drugiej ręki miała miejsce w Krakowie (-16,7 proc.), Lublinie (-13,9 proc.), Warszawie (-13,7 proc.) oraz Gdańsku (-11,3 proc.). W porównaniu z tymi miastami spadek cen transakcyjnych odnotowany w Poznaniu jest nieduży. W skali 2012 roku ceny używanych lokali zmniejszyły się tylko o 3,7 proc. Według danych Home Broker poznańskie mieszkanie z rynku wtórnego pod koniec 2012 roku kupowane były średnio za 5174 zł/mkw.

Zobacz także: Mieszkania w Warszawie – coraz tańsze

O ile spadły stawki transakcyjne?

Z kolei analiza Amron i Związku Banków Polskich za trzeci kwartał 2012 roku wskazuje, że poznaniacy nabywali w tym czasie mieszkania (nowe i używane) średnio za 5052 zł/mkw. To o ok. 200 zł/mkw. taniej niż w rok wcześniej.

Mieszkania deweloperskie Poznaniu w październiku 2012 roku kupowane były średnio po 5 992 zł/mkw., podaje redNet Property Group. Ich przeciętna cena ofertowa była o kilka procent większa i wynosiła 6 121 zł/mkw. Nieco wyższą średnią stawkę ofertową za nowe poznańskie mieszkanie podaje portal otoDom.pl – 6689 zł/mkw. Według wyliczeń tego serwisu w ciągu 2012 roku ceny mieszkań z rynku pierwotnego w stolicy Wielkopolski prawie nie uległy zmianie, ich spadek wyniósł niespełna 1 proc.

Zobacz także: Za ile można kupić apartament w górach?

Osoby planujące zakup mieszkań poszukują teraz przede wszystkim mniejszych, ale funkcjonalnych lokali.

– Popyt na większe nieruchomości jest zdecydowanie mniejszy, co wynika z wciąż ograniczonych możliwości zaciągania kredytów przez kupujących. Klienci poszukują na rynku ofert przystępnych cenowo. Zarówno w naszej poznańskiej, jak i warszawskiej inwestycji najczęściej wybierają mieszkania dwupokojowe, szczególnie te o mniejszych metrażach – podkreśla Teresa Witkowska, dyrektor Sprzedaży w Red Real Estate Development. – Na osiedlu Red Park, które budujemy na poznańskim Dębcu wyselekcjonowane lokale oferujemy w obniżonej cenie. Mieszkania o powierzchni już od 42 m kw., które objęła promocja można kupić w cenie 5750 zł/mkw. z garażem za symboliczną złotówkę. Dostając garaż w bonusie kupujący zyskują ponad 24 tys. zł.

Zobacz także: Moda na ekologiczne domy

Zmiany na rynku bankowym

Decydującą kwestią przy zakupie mieszkań jest dziś możliwość uzyskania finansowania w banku przez osoby planujące nabycie nieruchomości. W tym względzie sytuacja ma się poprawić. Komisja Nadzoru Finansowego zapowiedziała poluzowanie polityki kredytowej. Po zbadaniu rynku KNF wyda nowe wytyczne. Planowane jest wydłużenie okresu, na jaki banki obliczają zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy. Obecnie instytucje finansowe zakładają, że kredyt będzie spłacany maksymalnie przez 25 lat. Teraz zdolność kredytowa ma być obliczana na okres 30 latach. Tym samym szanse na wyższy kredyt zwiększą się i będziemy mogli więcej pożyczyć przy tych samych dochodach.

Dobrą wiadomością dla kredytobiorców jest też spadek oprocentowania kredytów, dzięki obniżkom stóp procentowych, na które zdecydowała się Rada Polityki Pieniężnej. Na początku stycznia br. RPP obniżyła stopy już po raz kolejny. Cykl obniżek został zapoczątkowany w listopadzie 2012 roku i w następnych miesiącach RPP regularnie obniżała stopy procentowe. Dzięki temu raty spłaty kredytów hipotecznego w złotych spadły już o 11 proc. Według danych Expander, rok temu średnie oprocentowanie kredytów w złotych wynosiło 6,24 proc., a teraz – 5,56 proc.

Autor: RED Real Estate Development

Zobacz także: Kredyt walutowy – czy jest jeszcze dostępny?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

RED Park Poznań Fot. RED Real Estate Development Sp. z o.o.
RED Park Poznań Fot. RED Real Estate Development Sp. z o.o.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama