REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Oferta rynku biurowego w Polsce rośnie

Inwestycja Kijowska PBM Fot. PBM Południe Development
Inwestycja Kijowska PBM Fot. PBM Południe Development
PBM Południe Development

REKLAMA

REKLAMA

W 2012 roku w Warszawie do użytku oddano 200 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowych. Analitycy rynku biurowego wskazują, że pomimo tego, że inwestorzy ostrożniej rozpoczynają nowe Inwestycje to w 2013 roku ilość powierzchni biurowych oddanych do użytku wzrośnie do 314 tys. metrów kwadratowych. Jak sytuacja wygląda w innych miastach?

W 2012 roku w stolicy oddano do użytku ok. 200 tys. m kw. nowych biur. Jak oblicza firma Cushman & Wakefield, najwięcej powierzchni przybyło w ścisłym centrum miasta (43,8 tys. m kw.), w stołecznych Włochach (37,1 tys. m kw.) i w Wilanowie (ok. 29,6 tys. m kw.), a Służewiec Przemysłowy zwiększył swoją ofertę o blisko 29,5 tys. m kw. Analitycy prognozują, że w roku 2013 warszawski rynek wzbogaci się o kolejne 314 tys. m kw.

REKLAMA

REKLAMA

Zdecydowanie najwięcej nowych projektów powstaje w Warszawie, a poza tym w Krakowie i we Wrocławiu. Jak podają przedstawiciele Jones Lang La Salle, we Wrocławiu w budowie jest 127,7 tys. m kw., a w Krakowie tylko w ostatnim kwartale 2012 roku deweloperzy rozpoczęli realizację pięciu nowych inwestycji, które zwiększą ofertę w stolicy Małopolski o ponad 55 tys. m kw.

Analitycy zaznaczają jednak, że deweloperzy ostrożnie podchodzą do planowania nowych inwestycji, a ich realizacja poprzedzona jest szczegółowymi analizami. Budowa wielu projektów rusza dopiero wtedy, gdy na co najmniej połowę powierzchni deweloper pozyska najemców. Taki właśnie wymóg mają często banki jako warunek udzielenia kredytu.

Zobacz także: "Galeria Mistrza Jana” w Węgrowie

Są chętni na wynajem

Popyt na stołeczne biura nie słabnie. Według danych Cushman & Wakefield, w  2012 roku w Warszawie wynajętych zostało ponad 570 tys. m kw. powierzchni biurowych. To zbliżona ilość do tej w 2011 roku. Tymczasem w innych dużych miastach w minionym roku podpisano lub odnowiono umowy w sumie na ok. 280 tys. m kw. Największy popyt zanotowany został w Krakowie, we Wrocławiu oraz w Trójmieście, podaje Savills Polska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Lokal użytkowy przynosi większe zyski z wynajmu

REKLAMA

Powierzchnia biurowa w nowoczesnych obiektach powstających w naszym kraju cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród międzynarodowych korporacji, szczególnie z sektora outsourcingu. Specjaliści z CBRE zwracają uwagę, że utrzymujący się wysoki popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe ma związek z rozwojem sektora nowoczesnych usług biznesowych (BPO) w Polsce. Największymi ośrodkami BPO jest Warszawa, Kraków, Wrocław i Łódź.

Polski rynek nieruchomości komercyjnych nieustannie się rozwija. Centrum biznesu w naszym kraju jest Warszawa, w której w budowie jest 700 tys. m kw. powierzchni biurowej. Ze względu na stale rosnącą podaż w ostatnim czasie poziom pustostanów w stolicy wzrósł do ok. 8 proc.

Zobacz także: Biura w kamienicach

Rynek biurowy w Warszawie

Na rozwój nowych obszarów koncentracji budynków biurowych w Warszawie znaczny wpływ mają inwestycje infrastrukturalne, takie jak metro, nowe mosty i trasy szybkiego ruchu. Eksperci CBRE spodziewają się wzrostu popytu na biura w takich dzielnicach Warszawy jak Bielany i Praga, gdzie jest lub będzie dostępne metro.

Zainteresowanie wynajmem biur w tych rejonach miasta, w którym postępuje budowa metra potwierdzają przedstawiciele firmy PBM Południe Development. W ich ocenie, poza niższymi stawkami cenowymi obowiązującymi poza centrum Warszawy, dla najemców ważny jest dogodny i szybki dojazd do biura. Firmy przenoszą chętnie swoje siedziby do oddanej przez PBM Inwestycji Kijowska, która znajduje się w ostatniej fazie komercjalizacji, optymalizując swoje koszty utrzymania. Tym bardziej, że kompleks przy ulicy Kijowskiej oferuje większy wybór biur niż tradycyjne obiekty. Dysponuje gotowymi powierzchniami zarówno w nowoczesnym budynku o interesującej konstrukcji, jak i odrestaurowanej zabytkowej kamiennicy, w której m kw. nowoczesnego biura kosztuje zaledwie 56 zł.

Zobacz także: Jak firmy wybierają lokale biurowe?

Poza obszarem w linii powstającego metra planowane są również nowe inwestycje biurowe w centrum Warszawy. Przed deweloperami z tego sektora rynku otworzyły się nowe możliwości, jeśli chodzi o ścisłe centrum miasta, dzięki uchwaleniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru sąsiadującego z Pałacem Kultury. Na tym obszarze powstawać będą wkrótce wysokościowce oferujące nowoczesne biura w najwyższym standardzie.

Zobacz także: Jakie biura wybierają firmy?

Małe powierzchnie w cenie

Rok 2012 okazał się kolejnym dobrym okresem dla rynku powierzchni biurowych w Polsce. Nasz kraj wciąż przyciąga zagranicznych inwestorów, co z kolei rodzi popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe. Także polskie firmy wykazują duże zainteresowanie wynajmem biur, zwiększając swój udział w ogólnym wolumenie transakcji. Rodzime przedsiębiorstwa poszukują jednak mniejszych powierzchni.

Według analizy WGN, na przestrzeni pierwszych dziesięciu miesięcy 2012 roku zawieranych było wiele umów wynajmu na małe lokale biurowe o pow. 50 mkw.–80 mkw. klasy A, B+ i B na okres 2 lat lub 3 lat, głównie przez przedstawicieli polskich firm reprezentujących small business. Większe powierzchnie, w przedziale 300 mkw.–600 mkw., w standardzie A i B+ były przedmiotem transakcji głównie w przypadku firm z kapitałem zagranicznym lub mieszanym.

Zobacz także: Nowy obiekt handlowy KWADRAT w Białymstoku

Autor: PBM Południe Development

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA