reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Oferta rynku biurowego w Polsce rośnie

Oferta rynku biurowego w Polsce rośnie

W 2012 roku w Warszawie do użytku oddano 200 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowych. Analitycy rynku biurowego wskazują, że pomimo tego, że inwestorzy ostrożniej rozpoczynają nowe Inwestycje to w 2013 roku ilość powierzchni biurowych oddanych do użytku wzrośnie do 314 tys. metrów kwadratowych. Jak sytuacja wygląda w innych miastach?

W 2012 roku w stolicy oddano do użytku ok. 200 tys. m kw. nowych biur. Jak oblicza firma Cushman & Wakefield, najwięcej powierzchni przybyło w ścisłym centrum miasta (43,8 tys. m kw.), w stołecznych Włochach (37,1 tys. m kw.) i w Wilanowie (ok. 29,6 tys. m kw.), a Służewiec Przemysłowy zwiększył swoją ofertę o blisko 29,5 tys. m kw. Analitycy prognozują, że w roku 2013 warszawski rynek wzbogaci się o kolejne 314 tys. m kw.

Zdecydowanie najwięcej nowych projektów powstaje w Warszawie, a poza tym w Krakowie i we Wrocławiu. Jak podają przedstawiciele Jones Lang La Salle, we Wrocławiu w budowie jest 127,7 tys. m kw., a w Krakowie tylko w ostatnim kwartale 2012 roku deweloperzy rozpoczęli realizację pięciu nowych inwestycji, które zwiększą ofertę w stolicy Małopolski o ponad 55 tys. m kw.

Analitycy zaznaczają jednak, że deweloperzy ostrożnie podchodzą do planowania nowych inwestycji, a ich realizacja poprzedzona jest szczegółowymi analizami. Budowa wielu projektów rusza dopiero wtedy, gdy na co najmniej połowę powierzchni deweloper pozyska najemców. Taki właśnie wymóg mają często banki jako warunek udzielenia kredytu.

Zobacz także: "Galeria Mistrza Jana” w Węgrowie

Są chętni na wynajem

Popyt na stołeczne biura nie słabnie. Według danych Cushman & Wakefield, w  2012 roku w Warszawie wynajętych zostało ponad 570 tys. m kw. powierzchni biurowych. To zbliżona ilość do tej w 2011 roku. Tymczasem w innych dużych miastach w minionym roku podpisano lub odnowiono umowy w sumie na ok. 280 tys. m kw. Największy popyt zanotowany został w Krakowie, we Wrocławiu oraz w Trójmieście, podaje Savills Polska.

Zobacz także: Lokal użytkowy przynosi większe zyski z wynajmu

Powierzchnia biurowa w nowoczesnych obiektach powstających w naszym kraju cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród międzynarodowych korporacji, szczególnie z sektora outsourcingu. Specjaliści z CBRE zwracają uwagę, że utrzymujący się wysoki popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe ma związek z rozwojem sektora nowoczesnych usług biznesowych (BPO) w Polsce. Największymi ośrodkami BPO jest Warszawa, Kraków, Wrocław i Łódź.

Polski rynek nieruchomości komercyjnych nieustannie się rozwija. Centrum biznesu w naszym kraju jest Warszawa, w której w budowie jest 700 tys. m kw. powierzchni biurowej. Ze względu na stale rosnącą podaż w ostatnim czasie poziom pustostanów w stolicy wzrósł do ok. 8 proc.

Zobacz także: Biura w kamienicach

Rynek biurowy w Warszawie

Na rozwój nowych obszarów koncentracji budynków biurowych w Warszawie znaczny wpływ mają inwestycje infrastrukturalne, takie jak metro, nowe mosty i trasy szybkiego ruchu. Eksperci CBRE spodziewają się wzrostu popytu na biura w takich dzielnicach Warszawy jak Bielany i Praga, gdzie jest lub będzie dostępne metro.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Inwestycja Kijowska PBM Fot. PBM Południe Development
Inwestycja Kijowska PBM Fot. PBM Południe Development

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Glonek

Radca prawny / Mediator

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama