reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Ostatni moment na ślub i skorzystanie z „Rodziny na Swoim”

Ostatni moment na ślub i skorzystanie z „Rodziny na Swoim”

„Rodzina na Swoim” kończy się 31 grudnia 2012 roku, żeby kupić 75-metrowe mieszkanie, trzeba być małżeństwem. Choć wydaje się to nieprawdopodobne jeszcze można zdążyć wziąć ślub i skorzystać z rządowych dopłat w ramach „Rodziny na Swoim”. Wiele banków deklaruje, że akt małżeństwa przyjmie w nowym roku.

Większość banków deklaruje, że przyjmie wniosek kredytowy w tym roku, a dostarczenia odpisu aktu małżeństwa będzie wymagać dopiero do zawarcia umowy kredytowej – wynika z analizy Home Broker. Spóźnialscy kredytobiorcy muszą też pamiętać o skróconych godzinach pracy banków w Sylwestra.

Wniosek o atrakcyjny kredyt z dopłatami można złożyć tylko do 31 grudnia 2012 roku. Z końcem tego roku program wygasa dla nowych beneficjentów. Choć mogą w nim uczestniczyć zarówno małżonkowie, jak i single, to ci pierwsi mają większe możliwości zakupowe. Korzystając z „Rodziny na Swoim” mogą nabyć mieszkanie o powierzchni maksymalnie 75 m kw., otrzymując dopłaty do 50 metrów. Singiel może kupić najwyżej 50 m kw., a dopłaty dostanie do 30 metrów. Ponadto rodzina w odróżnieniu od singla może zbudować lub kupić dom finansując takie posunięcie kredytem z dopłatą. Pamiętać należy, że maksymalna powierzchnia domu wynosi 140 m kw.; dopłaty przyznawane są do 70 m kw.

Zobacz także: Rynek pierwotny w Katowicach

Ile jest czasu na dostarczenie aktu małżeństwa?

Pary, które chciałyby kupić mieszkania o powierzchni maksymalnie 75 m. kw., nie są jednak na straconej pozycji. Z analizy przeprowadzonej przez Home Broker wynika, że większość banków przyjmie wniosek kredytowy od osób niebędących małżeństwem, o ile do podpisania umowy kredytowej dostarczą odpis aktu małżeństwa. Takiej odpowiedzi udzieliło 11 na 15 banków, które odpowiedziały na ankietę Home Brokera. Bez takiego dokumentu wniosku nie zarejestrują jednak Bank Pocztowy, BZ WBK, mBank i MultiBank. Osoby, które chciałyby zaciągnąć kredyt z dopłatami w jednym z tych banków mają więc dosłownie ostatnie godziny na to, by sformalizować swój związek.

Zobacz także: „Rodzina na Swoim” – województwo śląskie

Ile jest czasu na zawarcie małżeństwa?

Niestety sprawa jest wykonalna tylko w przypadku, gdy stosowne dokumenty zostały już złożone w urzędzie stanu cywilnego i/lub w kościele. – W urzędzie stanu cywilnego należy to zrobić nie później niż na 31 dni przed planowaną datą ślubu. Dotyczy to zarówno osób biorących ślub cywilny, jak i konkordatowy. W przypadku tego drugiego konieczne jest też złożenie dokumentów w kościele, ale tu okres 31 dni może być niewystarczający – ostrzega Anna Piwońska, współwłaścicielka Perfect Day Wedding Consultants, firmy zajmującej się kompleksową organizacją ślubów i wesel. Podane terminy to opcja minimum, bo do nich trzeba jeszcze doliczyć czas potrzebny na zgromadzenie dokumentów, co może dodatkowo wydłużyć cały proces przygotowań do ślubu, zwłaszcza w przypadku osób, które kilka razy zmieniały miejsce zamieszkania. Z drugiej jednak strony warto wiedzieć, że zdarzają się odstępstwa od wskazanego 31-dniowego okresu, a większe szanse na to są w mniejszych miejscowościach.

Zobacz także: „Rodzina na Swoim” – mieszkania Warszawa

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Łenczyński

przedsiębiorca, inicjator i lider „Beauty Razem” - Grupy Wsparcia dla Specjalistów i Przedsiębiorców Beauty

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama