REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ostatni moment na ślub i skorzystanie z „Rodziny na Swoim”

Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

„Rodzina na Swoim” kończy się 31 grudnia 2012 roku, żeby kupić 75-metrowe mieszkanie, trzeba być małżeństwem. Choć wydaje się to nieprawdopodobne jeszcze można zdążyć wziąć ślub i skorzystać z rządowych dopłat w ramach „Rodziny na Swoim”. Wiele banków deklaruje, że akt małżeństwa przyjmie w nowym roku.

REKLAMA

Większość banków deklaruje, że przyjmie wniosek kredytowy w tym roku, a dostarczenia odpisu aktu małżeństwa będzie wymagać dopiero do zawarcia umowy kredytowej – wynika z analizy Home Broker. Spóźnialscy kredytobiorcy muszą też pamiętać o skróconych godzinach pracy banków w Sylwestra.

REKLAMA

Wniosek o atrakcyjny kredyt z dopłatami można złożyć tylko do 31 grudnia 2012 roku. Z końcem tego roku program wygasa dla nowych beneficjentów. Choć mogą w nim uczestniczyć zarówno małżonkowie, jak i single, to ci pierwsi mają większe możliwości zakupowe. Korzystając z „Rodziny na Swoim” mogą nabyć mieszkanie o powierzchni maksymalnie 75 m kw., otrzymując dopłaty do 50 metrów. Singiel może kupić najwyżej 50 m kw., a dopłaty dostanie do 30 metrów. Ponadto rodzina w odróżnieniu od singla może zbudować lub kupić dom finansując takie posunięcie kredytem z dopłatą. Pamiętać należy, że maksymalna powierzchnia domu wynosi 140 m kw.; dopłaty przyznawane są do 70 m kw.

Zobacz także: Rynek pierwotny w Katowicach

Ile jest czasu na dostarczenie aktu małżeństwa?

Pary, które chciałyby kupić mieszkania o powierzchni maksymalnie 75 m. kw., nie są jednak na straconej pozycji. Z analizy przeprowadzonej przez Home Broker wynika, że większość banków przyjmie wniosek kredytowy od osób niebędących małżeństwem, o ile do podpisania umowy kredytowej dostarczą odpis aktu małżeństwa. Takiej odpowiedzi udzieliło 11 na 15 banków, które odpowiedziały na ankietę Home Brokera. Bez takiego dokumentu wniosku nie zarejestrują jednak Bank Pocztowy, BZ WBK, mBank i MultiBank. Osoby, które chciałyby zaciągnąć kredyt z dopłatami w jednym z tych banków mają więc dosłownie ostatnie godziny na to, by sformalizować swój związek.

Zobacz także: „Rodzina na Swoim” – województwo śląskie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile jest czasu na zawarcie małżeństwa?

Niestety sprawa jest wykonalna tylko w przypadku, gdy stosowne dokumenty zostały już złożone w urzędzie stanu cywilnego i/lub w kościele. – W urzędzie stanu cywilnego należy to zrobić nie później niż na 31 dni przed planowaną datą ślubu. Dotyczy to zarówno osób biorących ślub cywilny, jak i konkordatowy. W przypadku tego drugiego konieczne jest też złożenie dokumentów w kościele, ale tu okres 31 dni może być niewystarczający – ostrzega Anna Piwońska, współwłaścicielka Perfect Day Wedding Consultants, firmy zajmującej się kompleksową organizacją ślubów i wesel. Podane terminy to opcja minimum, bo do nich trzeba jeszcze doliczyć czas potrzebny na zgromadzenie dokumentów, co może dodatkowo wydłużyć cały proces przygotowań do ślubu, zwłaszcza w przypadku osób, które kilka razy zmieniały miejsce zamieszkania. Z drugiej jednak strony warto wiedzieć, że zdarzają się odstępstwa od wskazanego 31-dniowego okresu, a większe szanse na to są w mniejszych miejscowościach.

Zobacz także: „Rodzina na Swoim” – mieszkania Warszawa

Wniosek do końca roku, umowa kredytowa później

Nieco większe możliwości uzyskania kredytu z dopłatami mają osoby, które wybiorą bank niewymagający odpisu aktu małżeństwa na etapie składania wniosku kredytowego. Jeśli w tym tygodniu złożą stosowne dokumenty w urzędzie stanu cywilnego, teoretycznie mają szanse na zorganizowanie ślubu pod koniec stycznia. – Styczeń nie jest szczytem sezonu w branży ślubnej. Są więc spore szanse nie tylko na znalezienie terminu w urzędzie, ale nawet organizację przyjęcia – uspokaja Anna Piwońska.

Zobacz także: „Mieszkanie dla Młodych” program

Ile trwa uzyskanie kredytu?

REKLAMA

Miesiąc na wzięcie ślubu to czas mniej więcej zbliżony do tego, ile czasu upływa od złożenia wniosku kredytowego do zawarcia umowy z bankiem. Według danych Home Broker, który cyklicznie monitoruje długość procesu sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym, od momentu zawarcia umowy przedwstępnej kupna sprzedaży, do zawarcia umowy ostatecznej, dla transakcji sfinalizowanych w listopadzie, mijało średnio 36 dni. Okres ten w przybliżeniu jest czasem, jaki zajmuje uzyskanie kredytu bądź innych form finansowania zakupu nieruchomości.

Banki, które za wystarczające uważają dostarczenie przez kredytobiorców odpisu aktu małżeństwa przed zawarciem umowy kredytowej, powołują się na art. 3 Ustawy o finansowym wsparciu rodzin. Mówi on, że dopłaty mogą być stosowane jeżeli kredyt preferencyjny został udzielony na podstawie umowy zawartej między bankiem a obojgiem małżonków. Jest to interpretowane jako obowiązek zweryfikowania stanu cywilnego przed zwarciem umowy kredytowej.

Zobacz także: „Mieszkanie dla Młodych” – wady i zalety

Krótsze godziny pracy banków w święta i w Sylwestra

Osoby, które ubieganie się o kredyt z dopłatami zostawiły sobie na ostatnią chwilę powinny też pamiętać o wolnych dniach w okresie świątecznym, a rekordziści – o skróconych godzinach pracy banków ostatniego dnia grudnia. Tego dnia przychodząc do placówki banku już o godz.13 możemy pocałować klamkę. Pamiętajmy też, że w niektórych bankach samo złożenie wniosku w placówce może być niewystarczające. Cześć instytucji wymaga bowiem, by zostały one zarejestrowane w systemie najpóźniej 31 grudnia. W przypadku banków mających centralny system rejestracji wniosków oznacza to konieczność dostarczenia ich do centrali, która może znajdować się w innym mieście. Na ten zabieg może być potrzebnych nawet kilka dni.

Źródło: Katarzyna Siwek, Magdalena Piórkowska, Home Broker

Zobacz także: Dlaczego warto inwestować w nieruchomości energooszczędne?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA