reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Skorzystać z RnS czy zaczekać na MdM?

Skorzystać z RnS czy zaczekać na MdM?

„Rodzina na Swoim” działa jeszcze tylko przez trzy tygodnie, więc jest to już ostatni moment na kupienie mieszkania z dopłatą. RnS ma być zastąpiony przez program „Mieszkanie dla Młodych” – dopłaty będą przyznawane na innych zasadach, nie dla każdego korzystnych. Dlatego warto się zastanowić czy warto szukać w ostatniej chwili, czy lepiej już zaczekać na nowy projekt.

To już ostatni dzwonek, dla tych którzy chcą skorzystać z programu „Rodzina na Swoim”. Gorączka ogarnęła zarówno kupujących jak i deweloperów. Tymczasem rząd kusi projektem nowego programu dopłat przy zakupie pierwszego lokum. Czy warto czekać na „Mieszkanie dla Młodych”? – pisze Krzysztof Jóźwiak z portalu RynekPierwotny.com.

Urzędy stanu cywilnego przeżywają obecnie prawdziwe oblężenie. Skąd, wśród młodych Polaków, ten nagły rozkwit uczuć i przemożna chęć sformalizowania związków? I to w tak mało romantycznym miesiącu jak listopad. Powód jest raczej prozaiczny. Świeżo upieczeni małżonkowie będą mogli skorzystać, na najbardziej dogodnych warunkach, z programu „Rodzina na Swoim”, który z końcem roku zostaje zamknięty.

Zobacz także: Mikroapartamentowce, czyli „kompresja mieszkaniowa”

Rząd RnS likwiduje, ale jednocześnie zdradza coraz więcej szczegółów dotyczących nowego programu wsparcia finansowego, który najprawdopodobniej ruszy mniej więcej za rok. Osoby zdecydowane na zakup mieszkania, stają przed nie lada dylematem – w pośpiechu załatwiać kredyt w ramach kończącej się „Rodziny na Swoim”, czy może poczekać na „Mieszkania dla Młodych”. MdM jest na razie w fazie tworzenia i tak naprawdę nie wiadomo jaką ostatecznie formę przybierze. Rąbek tajemnicy został jednak uchylony, podstawowe założenia znamy, spróbujmy więc przeanalizować jakie są jego potencjalne wady i zalety.

Więcej dostaną rodziny z dziećmi

Zasadnicza różnica między starym a nowym programem polega na sposobie dystrybuowania dopłaty. W RnS możemy liczyć na zmniejszenie kwoty odsetek o 50 proc. przez pierwszych osiem lat spłaty zadłużenia, MdM przewiduje natomiast jednorazową dotację wkładu własnego. W zamyśle rządu nowy program dopłat ma być korzystniejszy dla rodzin z dziećmi – ci, którzy ich nie posiadają dostaną 10 proc. dopłaty, rodzina z jednym potomkiem – 15 proc., maksymalny, 20 proc. poziom, zarezerwowano dla rodzin posiadających trójkę i więcej dzieci.

Zobacz także: Deweloperzy ograniczają nowe inwestycje

Pomysłodawcy MdM liczą, że tego typu rozwiązania pomogą wyciągnąć nasz kraj z dołka demograficznego. Specjaliści studzą jednak entuzjazm urzędników. – Comiesięczna korzyść finansowa w MDM-ie, wynikająca ze spłaty niższej raty kredytu hipotecznego z tytułu posiadania przez rodzinę potomstwa, będzie bardziej niż symboliczna – uważa Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: „Mieszkanie dla Młodych” pozostawia wątpliwości

MdM zwiększy zdolność kredytową

Założeniom nowego programu, powinny za to bacznie przyjrzeć się osoby, które mają problem z uzyskaniem zdolności kredytowej. Ponieważ w MDM pieniądze dostaniemy z góry, mogą być one traktowane jako substytut wkładu własnego. Tym samym zdolność kredytowa wzrośnie już na starcie o co najmniej 10 proc. Mniejszy będzie także sam kredyt i obciążenia wynikające ze spłaty zadłużenia. Może to pozytywnie stymulować rynek, którego głównym problemem staje się ostatnio topniejąca zdolność do zaciągania kredytów mieszkaniowych przez Polaków. Pod tym względem proponowane rozwiązanie wydaje się sensowniejsze niż obecnie funkcjonujące. W programie „Ro­dzina na swoim” dopłaty następowały dopiero po wyliczeniu zdolności kredytowej, tak więc kredyt dostawali i tak ci, których było na niego stać, nawet jeśli nie korzystali ze wsparcia państwa.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Ekspert:

RynekPierwotny.pl

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama