reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rynek pierwotny w Katowicach

Rynek pierwotny w Katowicach

Rynek pierwotny w Katowicach w III kwartale 2012 roku obejmuje 24 inwestycje deweloperskie, w których łącznie do sprzedaży trafi 1085 mieszkań. Ceny mieszkań na katowickim rynku pierwotnym są najniższe od 3 lat i średnio wynoszą 5250 zł za metr kwadratowy.

Na koniec III kw. 2012 r. na katowickim rynku pierwotnym oferta mieszkaniowa koncentrowała się w 24 projektach deweloperskich i obejmowała 1085 mieszkań. Na skutek odnotowanej sprzedaży wielkość całkowitej oferty nieco spadła w porównaniu ze stanem z czerwca br., pomimo że w III kwartale wprowadzono na rynek mieszkaniowy jedną nową inwestycję. Oferta mieszkań gotowych do odbioru na pierwotnym rynku mieszkaniowym Katowic obejmuje 416 lokali, co stanowi 38% całkowitej oferty.

Sprzedaż mieszkań deweloperskich stopniowo poprawia się po mocnym załamaniu odnotowanym w III kw. 2011 r., kiedy działającym na analizowanym rynku deweloperom udało się sprzedać jedynie 57 mieszkań. W III kwartale br. osiągnięty wynik to 101 mieszkań. Jest to zdecydowanie najlepszy wynik w ostatnich pięciu kwartałach.

Zobacz także: Jak wypada polski rynek nieruchomości na tle Europy?

Poziom średniej ceny mieszkań deweloperskich zlokalizowanych w Katowicach już od roku pozostaje w trendzie spadkowym. W analizowanym okresie miał miejsce niewielki spadek wynoszący 0,8% w ujęciu kwartalnym. Oznacza to średnią cenę na poziomie 5250 zł/mkw., co jest de facto najniższą wartością na przestrzeni ostatnich trzech lat.

Spadająca od trzech kwartałów oferta oraz rosnąca już od roku sprzedaż doprowadziły już do takich poziomów tych wartości, które mogą wreszcie napawać umiarkowanym optymizmem. Powoli, ale systematycznie poprawiająca się sytuacja zachęca inwestorów do planowania kolejnych projektów. Jednym z nich, który ma szansę rozpocząć się w najbliższym czasie będzie osiedle mieszkaniowe przy ul. Kaskady. Według niepotwierdzonych jeszcze informacji w ramach inwestycji powstaną mieszkania w zabudowie szeregowej, w bliźniakach, w domach wolnostojących i w apartamentowcach. Osiedle miałoby być samowystarczalne. W jego obrębie znalazłyby się żłobek i przedszkole. Dodatkowym atutem osiedla byłaby także część handlowo-usługowa oraz duża powierzchnia terenów zielonych. Za organizację inwestycji odpowiadać będzie spółka MOJ, a obowiązki wykonawstwa podjęła się spółka Karbon 2.

Poziom cenowy oraz poziom sprzedaży na katowickim rynku pierwotnym jest trzymany w ryzach przez rynek wtórny. Podaż lokali używanych jest bardzo duża i są to w większości lokale o relatywnie niskim standardzie. Ceny na tym rynku są więc często o 1000 zł/mkw. niższe niż w wypadku rynku pierwotnego. Z tego względu kupujący chętniej decydują się na zakup i późniejszy remont mieszkań z rynku wtórnego. Oferty z cenami przekraczającymi 5 tys. zł/mkw. pojawiają się obecnie na rynku wtórnym jedynie sporadycznie, podczas gdy stopniowo wzrasta udział mieszkań oferowanych w cenie poniżej 3 tys. zł/mkw.

Zobacz także: Dlaczego lepiej jest kupić gotowe mieszkanie?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama