REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Moda na ekologiczne domy

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Dom Fot. Fotolia
Dom Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Moda na ekologiczne domy szczególnie zauważalna jest w dużych miastach. Młodzi ludzie wybierają wszystko, co ekologiczne, życie w zgodzie z naturą stało się po prostu modne. Deweloperzy reklamują swoje inwestycje jako ekologiczne, często jednak jest to chwyt marketingowy. Jak to wygląda w praktyce?

Do niedawna ekologię w architekturze kojarzono przede wszystkim z oszczędnością energii. Dziś dodatkowo znaczenia nabiera dobór materiałów, a także ochrona krajobrazu i przyrody podczas budowy oraz użytkowania obiektu. Nie chodzi jedynie o to, żeby nowy dom wtopił się w otoczenie, ale by jego mieszkańcy dbali o ekosystem, którego stali się częścią. Można powiedzieć, że ekologiczne budownictwo narzuca nam pewien określony styl życia.

REKLAMA

Zobacz także: Budownictwo energooszczędne w Polsce

Jak to działa w innych krajach?

Prekursorami ekologicznego trendu w budownictwie mieszkaniowym byli Skandynawowie. Inwestorzy nadal prześcigają się tam w pomysłach jak stworzyć energooszczędne osiedla, zatopione w zieleni i wybudowane z wykorzystaniem naturalnych materiałów. Niemcy z kolei pokochali domy energooszczędne i pasywne. Francuzi stawiają na naturalne materiały oraz domy szkieletowe i z prefabrykatów. Świetnym przykładem ekologicznego myślenia w budownictwie mieszkaniowym jest słynne londyńskie BedZED (Beddington Zero Energy Development), jedno z pierwszych na świecie ekologicznych osiedli. Dzięki panelom solarnym o łącznej powierzchni 777 metrów osiedle jest całkowicie samowystarczalne energetycznie. Deszczówka jest zbierana i powtórnie wykorzystywana, a wszystkie mieszkania mimo, że mają wysoki standard wykończenia, wybudowano z materiałów pochodzących z odzysku. Dodatkowo na terenie osiedla nie można poruszać się samochodem – pisze Krzysztof Jóźwiak z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Najmniejsze mieszkania w Polsce – sprawdź, gdzie są

Czy któreś z polskich osiedli mieszkaniowych spełnia podobne, wyśrubowane kryteria ekologiczności. Raczej nie. Niektórzy inwestorzy starają się jednak, by stawiane przez nich domy nie były „zielone” tylko z nazwy, ale stopniowo wprowadzają kolejne, podpatrzone u bogatszych sąsiadów z Zachodu, ekologiczne rozwiązania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Kto kupuje najdroższe apartamenty?

Ekologiczne życie

REKLAMA

„Natura puka do drzwi” – takim hasłem reklamuje swoją inwestycję w Poznaniu firma PBG Erigo. I zapewnia, że główną ideę przy projektowaniu kompleksu o nazwie Ecoria, stanowiła potrzeba stworzenia osiedla przyjaznego środowisku. Wszystkie lokale zostaną wyposażone m.in. w kolektory słoneczne i logotermy, czyli alternatywne rozwiązanie w zakresie regulacji centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, co pomoże znacznie zredukować koszty zużycia energii. Nie bez znaczenia jest też położenie kompleksu, który sąsiaduje z Rezerwatem Żurawiniec oraz terenami nadwarciańskimi.

To co odróżnia osiedle Ecoria od innych, podobnych projektów, to cały program działań, które mają zmienić sposób myślenia mieszkańców i pokazać im na czym polega ekologiczny styl życia. W ramach projektu powstał poradnik dla mieszkańców – „Eco-living”, w którym znalazły się informacje o tym, jak żyć ekologicznie i w zgodzie ze środowiskiem naturalnym.

W trakcie pierwszego etapu inwestycji wybudowanych zostanie 89 mieszkań o powierzchni od 39 m kw. do 85 m kw. Pierwsi lokatorzy powinni wprowadzić się w III kwartale 2013 roku.

Zobacz także: Jak liczona jest powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego?

Energooszczędność

– Jednym z najistotniejszych elementów ekologicznego budownictwa jest energooszczędność. Właśnie na ten aspekt nacisk kładzie Towarzystwo Ziemskie, firma deweloperska z Trójmiasta, która buduje w Gdańsku – Osowie kompleks mieszkaniowy o nazwie, nomen omen, Osiedle Energooszczędne – zauważa Krzysztof Jóźwiak z portalu RynekPierwotny.com. Firma zaoferowała klientom specjalną promocję – każdy, kto kupi mieszkanie w I etapie projektu (jest już ukończony) przez dziesięć lat nie będzie płacił za jego ogrzewanie, nie poniesie też żadnych kosztów zużycia ciepłej wody. Inwestor zapewnia, że na tym nie straci, ponieważ Osiedle Energooszczędne charakteryzuje się niezwykle niskimi kosztami eksploatacji mieszkań. Towarzystwo Ziemskie zakłada, że będzie ono potrzebowało do ogrzewania jedynie 10% energii, którą zużywają inne obiekty wznoszone zgodnie z obecnymi normami. Inwestor idzie nawet o krok dalej i zapowiada, że ci, którzy nabędą mieszkania w planowanym II etapie osiedla, za ogrzewanie nie zapłacą ani złotówki. Zastosowanie indywidualnych pomp ciepła, sprawi, że ogrzewanie będzie efektem ubocznym podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Zobacz także: Rynek wtórny: gdzie najtaniej kupimy dom i mieszkanie

Architektura osiedla nie grzeszy oryginalnością i urodą, ale konkretne rozwiązania energooszczędne budzą zaciekawienie. Przede wszystkim zadbano o dobrą izolację termiczną, wpływa na nią konstrukcja ścian, 3-szybowa stolarka okienna montowana z zachowaniem zasad ciepłego montażu oraz dbałość o likwidację wszelkich mostków termicznych na styku balkonów i ścian. Na dachu budynku znajdują się baterie fotowoltaiczne. Ogniwa wraz z wiatrakami zasilają mikroelektrownie produkującą prąd na potrzeby mieszkańców. Nadwyżki ciepła, wytworzone przez kolektory słoneczne, akumulowane są w gruncie pod budynkiem, w specjalnych wymiennikach. Poza tym kompleks wyposażono między innymi w wentylację nawiewno-wywiewną z pełnym odzyskiem ciepła, oraz pompy ciepła do dodatkowego dogrzewania wody i mieszkań.

Zobacz także: Kupić mieszkanie czy wynająć? Co jest korzystniejsze?

Koncepcja miasta-ogrodu

– Ekologia w budownictwie mieszkaniowym, to nierzadko powrót do idei sprawdzonych przed laty. Na przykład koncepcji miasta–ogrodu. Nawiązuje do niej Ekomiasteczko Siewierz, które zamierza wybudować firma Chmielowski (spółka-córka dewelopera TUP) w Siewierzu, 40 km od Katowic. Projekt powstał jeszcze w 2007 r. w ramach warsztatów urbanistycznych „Charette” (charakteryzują się one tym, że w procesie projektowania uczestniczą nie tylko urbaniści, architekci, ale także władze i społeczność lokalna) – mówi Krzysztof Jóźwiak z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Jakich mieszkań deweloperzy budują najwięcej?

REKLAMA

Ekomiasteczko zaprojektowano z rozmachem – na 120 ha powstanie miasteczko-ogród zwrócone w kierunku Zalewu Przeczyckiego i zabudowane niskimi kamieniczkami, segmentami i wolnostojącymi willami. Obszar podzielono na kilka kwartałów mieszkalnych, skoncentrowanych wokół placów miejskich. Zabudowa ma tonąć w zieleni – urbaniści uwzględniali w projekcie aż 16 parków. W dolinie, w centralnej części obszaru, powstanie rozległy teren zielony, z siecią stawów i oczek wodnych. Tuż nad brzegiem zalewu stanie hotel z molo i mariną. Na skraju osiedla zlokalizowana będzie część biznesowa, która niczym parawan oddzieli miasteczko od hałaśliwej trasy szybkiego ruchu.

Każdy kwartał miasteczka będzie samowystarczalny, z własną produkcją energii elektrycznej i cieplnej i własnym ekologicznym systemem odprowadzania ścieków. Pozwoli to na ograniczenie emisji dwutlenku węgla, oszczędność wody i energii elektrycznej. Poszczególne osiedla Ekomiasteczka Siewierz będą wyposażone w kolektory słoneczne do produkcji ciepłej wody, ogniwa fotowoltaiczne do produkcji prądu, w miejscach, gdzie najsilniej wieje, staną wiatraki, planowane jest także wykorzystanie źródeł geotermalnych oraz minielektrowni na biopaliwo. Dodatkowo domy będą wyposażone w kominki z rozprowadzaniem ciepła. Do oczyszczania ścieków użyte zostaną m.in. filtry roślinne. Inwestor pracuje także nad wdrożeniem systemu wykorzystującego tzw. „szarą wodę”, co umożliwi spłukiwanie toalet wodą z odzysku np. pozostałą po zmywaniu naczyń – zauważa Krzysztof Jóźwiak z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Ile Polacy chcą przeznaczyć na kupno mieszkania?

Docelowo w Ekomiasteczku Siewierz ma powstać około 300 tys. m kw. zabudowy mieszkalnej. Projekt podzielono na etapy, które będą realizowane w ciągu najbliższego ćwierćwiecza. Na początek wybudowanych zostanie 19 domów w zabudowie szeregowej, bliźniaczej i wolno stojących. Ich sprzedaż niedawno ruszyła.

Zobacz także: Dom sterowany komputerem

Ile to kosztuje?

Koszt budowy domy ekologicznego jest niestety dość wysoki. Dla przykładu 1 m kw. domu z bali to wydatek około 2,6 tys. złotych, podczas gdy koszt 1 m kw. domu z pustaków jest niemal dwukrotnie niższy. Dlatego za mieszkanie na prawdziwie zielonym osiedlu trzeba zapłacić co najmniej kilkanaście procent więcej, niż za lokal w standardowym budownictwie. Z drugiej strony ekologiczne mieszkania pozawalają zdecydowanie obniżyć koszty eksploatacji i w dużym stopniu uniezależnić się od dostawców energii, którzy za swoje usługi żądają coraz wyższych stawek. Na wzrost popularności ekologicznych osiedli mogą mieć także wpływ coraz wyższe wymaganiami jakie stawia Unia Europejska. Wedle nowego prawa, do 2016 r. zużycie energii w państwach członkowskich musi zmniejszyć się o 9 proc. Rosnąca ilość budynków ekologicznych daje również nadzieję, że z czasem materiały i urządzenia potrzebne do wybudowania i eksploatacji „zielonego domu” będą taniały – podsumowuje Krzysztof Jóźwiak z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Ile kosztuje budowa domu pod Warszawą?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA