reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > „Mieszkanie dla Młodych” 2013 – większa korzyść dla rodzin z dziećmi

„Mieszkanie dla Młodych” 2013 – większa korzyść dla rodzin z dziećmi

„Mieszkanie dla Młodych” może być korzystniejsze od „Rodziny na Swoim” w przypadku rodzin z dziećmi. Mniej otrzymają single i bezdzietne małżeństwa. „Mieszkanie dla Młodych” oferuje dopłatę w wysokości min. 10% wartości mieszkania, w „Rodzinie na Swoim” dotyczyła ok. 50% odsetek przez 8 lat.

W programie „Mieszkanie dla Młodych” państwo zamierza zdecydowanie bardziej preferować rodziny z dziećmi, zmienia też zasady pomocy – planuje dopłacać do ceny mieszkania, a nie do odsetek kredytu. Na początek obiecuje 10 proc. – na taką dopłatę mogą liczyć single i bezdzietne małżeństwa, dodatkowo po 5 proc. dopłaty można otrzymać na posiadane już dziecko lub dzieci, a kolejne 5 proc. na pociechę (trzecią z kolei), która przyjdzie na świat w ciągu 5 lat od zakupu mieszkania. Łącznie jest więc szansa uzyskać pomoc rządu na jedną piątą ceny mieszkania. Nowe rozwiązanie ma obowiązywać od połowy przyszłego roku lub od 2014 r. Co istotne, obejmie tylko nowe mieszkania.

Zapowiada się więc, że od wygaśnięcia „Rodziny na Swoim” w ostatnim dniu tego roku, do nowego programu trzeba będzie poczekać minimum kilka, a niewykluczone, że i kilkanaście miesięcy.

Zobacz także: „Mieszkanie dla Młodych” program

Więcej korzyści dla wielodzietnych rodzin

Założenia nowego programu, mającego pomóc w zakupie nieruchomości ludziom na dorobku zaprezentował Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomir Nowak. Poinformował, że program „Mieszkanie dla Młodych” będzie skierowany do rodzin i singli do 35. roku życia. MdM ma finansować wyłącznie mieszkania nowe o  maksymalnej wielkości 75 m kw. Tak jak w „Rodzinie na Swoim”, pomoc państwa ograniczy się do 50 m kw. dla rodzin i do 30 m kw. dla singli. Z deklaracji ministra transportu wynika, że mieszkania kwalifikowane do programu będą na podstawie dotychczasowego, niestety mocno niedoskonałego sposobu wyznacza limitów cen metra kwadratowego lokalu. Każda rodzina będzie otrzymywała 10 proc. jednorazowej dopłaty do kredytu liczonego według wskaźnika 1.0 wartości metra odtworzeniowego w każdym województwie. Jeśli ta rodzina ma dziecko bądź dzieci, dostanie dodatkowo 5 proc. wartości kredytu. Jeżeli w ciągu pięciu lat w tym mieszkaniu urodzi się trzecie, bądź kolejne dziecko – jeśli ta rodzina już miała troje dzieci – otrzymuje dodatkowe 5 proc. – tłumaczył minister Nowak.

Rząd zakłada, że program będzie kosztował początkowo 600–700 mln zł rocznie, docelowo 1 mld zł. Spodziewa się również, że w ramach programu może być udzielanych 36 tys. kredytów  rocznie.

Zobacz także: „Mieszkanie dla Młodych” – wady i zalety

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Dofinansowanie
Dofinansowanie

INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama