REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dom Kereta – najwęższy budynek na świecie

Materiały prasowe
Dom Kareta. Fot. Materiały prasowe
Dom Kareta. Fot. Materiały prasowe
Media

REKLAMA

REKLAMA

Najwęższy budynek na świecie – Dom Kereta – powstaje na warszawskiej Woli. Dom Kereta to projekt autorstwa Jakuba Szczęsnego. Budynek znajduje się w szczelinie pomiędzy budynkami przy Chłodnej 22 i Żelaznej 74. W budynku zamieszka Etgar Keret – izraelski pisarz polskiego pochodzenia.

Dom Kereta to w pełni funkcjonalna instalacja artystyczna.

REKLAMA

– Będzie pełniła funkcję pracowni, w której można żyć i tworzyć. Wierzymy, że stanie się ważnym symbolem współczesnej Warszawy, zakorzenionej w skomplikowanej historii. Już dziś Dom przyciąga uwagę mediów z całego świata. Mamy nadzieję, że ukaże najbardziej interesującą twarz Warszawy – otwartej na niestandardowe działania – mówią Sarmen Beglarian i Sylwia Szymaniak z Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej, kuratorzy projektu.

REKLAMA

Instalacja będzie pobudzać życie artystyczne dzielnicy, również poprzez synergię z pobliskim Klubem Komediowym Chłodna. Przestrzeń domu będzie użytkowana zarówno przez Etgara Kereta, jak i przez zaproszonych przez niego wybitnych twórców. Działka, na której stanie dom, ma w najwęższym miejscu 92 cm, w najszerszym – 152 cm szerokości.

– Na pierwszy rzut oka wydaje się, że zbudowanie na niej przestrzeni do życia jest niewykonalne. Dom Kereta ma znosić to wyobrażenie, poszerzając jednocześnie pojęcie architektury niemożliwej – mówi autor projektu Jakub Szczęsny.

Oficjalne otwarcie Domu Kereta odbędzie się 20 października. Dom będzie można zwiedzać jedynie po wcześniejszym zapisaniu się na listę odwiedzin. Zgłoszenia należy wysyłać na adres domkereta@gmail.com

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dom Kereta. Fot. Materiały prasowe

Zobacz także: Wnętrza apartamentów na Złotej 44


Połączenie nowoczesności i historii

REKLAMA

Dom stoi w miejscu, w którym sąsiadują ze sobą budynki z różnych epok. Pierwsza z nich to kamienica przy ulicy Żelaznej – fragment przedwojennego miasta, z którego pozostało bardzo niewiele. Druga – punktowiec spółdzielczy, element struktury nasadzonej, która miała negować wcześniejszy miejski układ. Ich sąsiedztwo to przypadek, podobnie jak wiele innych rozwiązań architektonicznych w Warszawie.

– Dom Kereta wpisuje się w ten przestrzenny kontekst „nieschodzenia” się tkanek. Dodatkowym wymiarem jest wojenna historia stolicy – w miejscu, w którym powstanie Dom, spotykały się dwa getta, małe i duże. Zaledwie kilkadziesiąt metrów od Domu stała kładka łącząca oba zamknięte obszary – tłumaczy architekt Jakub Szczęsny.

Zobacz także:  Apartamentowiec Złota 44 – warszawski drapacz chmur: GALERIA

Niewielki, ale funkcjonalny

Autorem projektu jest Jakub Szczęsny, architekt, współzałożyciel i członek grupy projektowej Centrala. Równolegle ze studiowaniem architektury w Warszawie, Paryżu i Barcelonie pracował jako ilustrator reklamowy i prasowy. Od 2009 roku godzi praktykę architekta projektującego domy jednorodzinne dla odważnych z działalnością w polu sztuki, głównie w strefach konfliktu w Izraelu, Autonomii Palestyńskiej, Zachodniej Australii oraz na pograniczu turecko-syryjskim.

– Dom został wyposażony we wszystkie funkcjonalne elementy, od wycieraczki, po lodówkę. Oczywiście, wyposażenie podyktowane jest skalą budynku — za wycieraczkę posłuży ostatni stopień schodów, a miniaturowa lodówka pomieści tylko kilka napojów. Będą też miniaturowa łazienka i miniaturowe posłanie. Wszystko będzie spełniać swoje funkcje. Jak w domku krasnoludków – opowiada o Domu Jakub Szczęsny.

Dom Kereta. Fot. Materiały prasowe


Mistrz krótkiej formy

Jeden z najbardziej cenionych izraelskich pisarzy, Etgar Keret, uznawany za mistrza krótkiej formy, wykładowca Wyższej Szkoły Filmowej w Tel Awiwie, dziennikarz i scenarzysta – będzie opiekunem, ambasadorem i użytkownikiem Domu.

– Wybór i zaproszenie Etgara Kereta do projektu podyktowane były nie tylko literackim sukcesem autora, ale samym charakterem jego utworów. Opowiadania i powieści Kereta to literatura, w której splatają się wątki surrealistyczne i diagnoza współczesności. Proza Kereta idealnie oddaje ducha warszawskiej Woli - wielowątkowej, fantastycznej, zmieniającej się dzielnicy – mówi Sylwia Szymaniak, kurator projektu.

O Kerecie młodzi Izraelczycy mówią: „Mamy swojego pisarza”. Krytycy nazywają go „skandalistą z Tel Awiwu”. Fascynuje go nie tylko literatura, jest również współtwórcą musicalu, autorem filmu telewizyjnego, współautorem programu satyrycznego i komiksów. Izraelscy widzowie kojarzą go jako autora scenariuszy trzech sezonów popularnego show „The Cameri Quintet”. W 2009 roku w kinach festiwalowych na całym świecie pokazana została jego animacja "$9.99”. Etgar Keret jest laureatem nagrody Neustadt International Prize oraz francuskiego Orderu Sztuki i Literatury. Doczekał się licznych przekładów, jego utwory posłużyły za podstawę scenariuszy do blisko pięćdziesięciu filmów. Wyreżyserowane przez Kereta i Shirę Geffen Meduzy otrzymały Złotą Kamerę na festiwalu w Cannes. W Polsce ukazało się sześć zbiorów opowiadań Kereta: Gaza blues (2000), Pizzeria „Kamikaze” (2001), Osiem procent z niczego (W.A.B. 2006), Rury (W.A.B. 2007), Tęskniąc za Kissingerem (W.A.B. 2008) i Kolonie Knellera (W.A.B. 2009).

Etgar Keret. Fot. Materiały prasowe

Zobacz także:  Lofty w stylu industrial i orient na warszawskim Mokotowie


Goście, goście, czyli program rezydencyjny

Nieodłączną częścią projektu będzie program rezydencyjny, w ramach którego na zaproszenie jury, której przewodniczyć będzie Etgar Keret, przyjadą do Polski twórcy z całego świata. W ramach programu odbędą się wykłady i warsztaty wybranych twórców. Uczestnicy programu będą poznawali historię i kulturę stolicy, stworzą dzieła z zakresu kultury i sztuki zadedykowane Warszawie. Międzynarodowy program rezydencyjny, odbywający się w sercu warszawskiej Woli, stworzy warunki do pracy twórczej i stanie się znaczącą platformą wymiany intelektualnej w Polsce. Każdemu programowi towarzyszyć będą różne wydarzenia kulturalne, powiązane z działalnością artystyczną rezydenta.

Program rezydencyjny obejmuje lata 2013-2016. Organizatorzy przewidują dwa typy rezydencji – Wizyty w Domu Kereta oraz Pobyty w Domu Kereta. Pierwsze będą miały charakter ekspercki – będą to krótkie wizyty najwybitniejszych twórców świata kultury, połączone z wykładami i prezentacjami. Drugi typ rezydencji to pobyty studyjne, trwające do 21 dni. W ich czasie młodzi twórcy, wyłonieni w konkursie, zapoznawać się będą z życiem kulturalnym i społecznym Warszawy. Efektem tego spotkania będą warsztaty, akcje czy performensy.

To unikalny sposób stymulowania produkcji kulturalnej w stolicy i możliwość otworzenia miasta na nową twórczą energięmówi Sarmen Beglarian, kurator projektu.

Organizatorem projektu jest Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej. Założona w 1985 roku przez Piotra Nowickiego Fundacja jest jedną z pierwszych niezależnych instytucji typu non-profit w Polsce działających na polu kultury. Jej celem jest otaczanie opieką i promowanie utalentowanych, wyróżniających się osiągnięciami twórców, których działalność artystyczna przyczynia się do rozwoju sztuki współczesnej, a przede wszystkim polskiej kultury plastycznej. Ponadto Fundacja wspiera artystów niezależnych w państwach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zobacz także: Warszawskie apartamenty na tle Europy

Autor projektu: Jakub Szczęsny

Kuratorzy: Sarmen Beglarian, Sylwia Szymaniak

Producent wykonawczy: Joanna Trytek

Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków m. st. Warszawy.

Partnerem projektu jest Narodowe Centrum Kultury.

Sponsor: LHI.

Generalny Wykonawca: AWBUD

Projekt wspierają: GIRA, Kingspan, Decoroom, Volunta Parket, Milantex, Instytut Polski w Tel Awiwie, White & Case, Kostrzewa PR, Paulina i Marcin Chylińscy, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, Klub Komediowy Chłodna, Biuro Wystaw.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA