| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Ile mieszkań trafiło na rynek w sierpniu?

Ile mieszkań trafiło na rynek w sierpniu?

Na rynek w sierpniu trafiło o 70% więcej mieszkań niż rok wcześniej. W przeliczeniu na liczbę w sierpniu do użytku zostały oddane 5684 mieszkania. Prognozy wskazują, że pula mieszkań będzie malała, spada bowiem ilość rozpoczynanych inwestycji.

W sierpniu deweloperzy oddali do użytkowania 5684 mieszkania. To najwięcej w tym roku i o 70,2% więcej niż w analogicznym okresie 2011 r. Duża liczba oddanych lokali to efekt boomu inwestycyjnego sprzed dwóch lat. W sumie od początku roku deweloperzy oddali ponad 36,5 tysiąca mieszkań. GUS nie podaje, jaka część tych lokali już została sprzedana, a jaka czeka jeszcze na nabywców, ale z badania przeprowadzonego wśród doradców Home Brokera wynika, że większość, bo 83% mieszkań zostaje sprzedana przed formalnym oddaniem (badanie za I kw. 2012 r.). Na podstawie tych wyników można szacować, że z prawie 5700 mieszkań oddanych przez deweloperów w sierpniu, na nabywców czeka jeszcze niespełna tysiąc. Gdyby jednak posłużyć się wynikami badania doradców z 2011 r. (wtedy ocenili oni, że po oddaniu do użytkowania sprzedaje się średnio 34% lokali),sierpniową podaż gotowych mieszkań można byłoby szacować na ok. 1900.

Zakup w „Rodzinie na Swoim”

Lokale te mają szczególną szansę „upłynnienia” w najbliższych trzech miesiącach, które będą ostatnimi miesiącami obowiązywania programu „Rodzina na Swoim”. Wniosek o kredyt z dopłatami można złożyć tylko do końca tego roku. Z obserwacji Home Brokera wynika, że wielu deweloperów ugina się pod limitami cen, żeby sprzedać mieszkania na warunkach szczególnie atrakcyjnych dla nabywców.

Zobacz także: Dlaczego deweloperzy ukrywają ceny mieszkań?

Co będzie za 2 lata?

Znacznie gorzej prezentują się wyniki dotyczące przyszłości budownictwa mieszkaniowego. Jeśli połączyć fakt wygasającego programu rządowych opłat oraz znacznego spadku zarówno w dynamice budów rozpoczętych, jak i pozwoleń na budowę, to przyszłość ta nie rysuje się w różowych barwach. W sierpniu deweloperzy uzyskali pozwolenia na budowę 4983 mieszkań. To najmniej od lutego 2011 r. i jednocześnie aż o 36,6% mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto wyniosła z kolei 3814, co jest wynikiem lepszym niż w lipcu, ale o 24% gorszym niż przed rokiem (tu jednak poprzedni miesiąc był jeszcze gorszy, ze spadkiem o 34% rok do roku). O ile więc w przypadku rozpoczynanych budów sytuacja z miesiąca na miesiąc się pogarsza, to w przypadku pozwoleń, sierpień – choć bardzo słaby – nie potwierdził już takiej tendencji.

Zobacz także: Ile kosztuje budowa domu pod Warszawą?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »