REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wygląda sytuacja na rynku budowlanym?

Marcin Krasoń, Open Finance
Budowa Fot. Fotolia
Budowa Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sytuacja na rynku budowlanym ulega stałemu pogorszeniu, do sprzedaży trafia coraz więcej mieszkań, ale spada liczba rozpoczynanych inwestycji. Nie ma chętnych na kupno gotowych mieszkań, dlatego deweloperzy wstrzymują się z budową kolejnych. Przeczytaj analizę opracowaną na podstawie sierpniowych danych GUS.

Sytuacja na rynku budowlanym zaczyna wyglądać coraz gorzej. W ciągu ostatnich 12 miesięcy na rynek trafiło 147,4 tys. nowych lokali mieszkaniowych, co jest najlepszym wynikiem od przeszło dwóch lat (dokładnie od czerwca 2010 r.). Porównując do analogicznego okresu zakończonego rok temu oznacza to wzrost o 17 proc. Największy udział w tym wyniku mają deweloperzy, którzy poprawili swój wynik o 32 proc.

REKLAMA

Zobacz także: Kto kupuje najdroższe apartamenty?

Czwarty miesiąc z rzędu spadła za to liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w ostatnich 12 miesiącach. Po maksimum w kwietniu (ponad 166,1 tys. sztuk), w kolejnych miesiącach wynik jest coraz słabszy, w 12-miesięcznym okresie zakończonym w sierpniu 2012 r. rozpoczęto budowę 157,2 tys. mieszkań. To o 1,34 proc. mniej niż w 12-miesięcznym okresie zakończonym w lipcu, ale jednocześnie o 1,5 proc. więcej niż rok wcześniej. W sierpniu 2012 r. rozpoczęto budowę 12,4 tys. mieszkań, co porównując do sierpnia ubiegłego roku oznacza spadek o 14,7 proc. Mniej budów rozpoczęli zarówno deweloperzy (o 24,3 proc.), jak i klienci indywidualni (o 10,1 proc.).

Zobacz także: Kupić mieszkanie czy wynająć? Co jest korzystniejsze?


Podobnie sytuacja przedstawia się pod względem liczby mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia. Tu również statystyki pogarszają się czwarty miesiąc z rzędu. W sumie w ciągu ostatnich 12 miesięcy wydano bowiem 177,7 tys. pozwoleń, o 2,4 proc. mniej niż miesiąc wcześniej i o 2,2 proc. mniej niż rok wcześniej. Jeśli chodzi o pozwolenia na budowę to jest to pierwszy ujemny wynik w ujęciu rocznym od stycznia 2011 r. Warto zauważyć, gdyby nie działania deweloperów, spadek byłby dużo większy. Liczba pozwoleń w tym segmencie wzrosła bowiem o 6,26 proc., podczas gdy klientom indywidualnym spadła o 8,1 proc.

Zobacz także: Rynek wtórny: gdzie najtaniej kupimy dom i mieszkanie

Komentarz i prognoza

Wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania w ostatnich 12 miesiącach jest pokłosiem wejścia w życie ustawy o ochronie praw nabywców mieszkań i domów. Na zdążeniu przed zmianą prawa zależało szczególnie deweloperom, bo nowa ustawa jest dla nich – w porównaniu z wcześniejszymi przepisami – bardziej restrykcyjna. Oczekujemy, że liczba oddawanych do użytkowania mieszkań w najbliższym czasie przestanie rosnąć i kolejne miesiące powinny przynieść jej spadek. Wyraźne osłabienie pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji, jak i pozwoleń wydawanych na budowę wskazuje, że inwestorzy zdecydowanie przyhamowali z nowymi projektami. I nic w tym dziwnego, zwłaszcza jeśli przyjrzeć się liczbie mieszkań, które znajdują się w bieżącej ofercie firm deweloperskich. Wg danych REAS na koniec drugiego kwartału w sześciu największych aglomeracjach w sprzedaży było blisko 57 tys. mieszkań, z czego 12,5 tys. to mieszkania gotowe, do kupienia praktycznie od ręki. Pomimo ograniczeń wprowadzonych na rynku kredytowym, sprzedaż mieszkań pozostaje jednak na stabilnym poziomie, a przy jej obecnym tempie potrzeba by ponad dwóch lat, aby wyprzedać całą obecną ofertę. Należy więc przypuszczać, że przez przynajmniej kilkanaście najbliższych miesięcy nowych inwestycji będzie mniej, a deweloperzy będą kłaść nacisk na sprzedaż tego, co aktualnie oferują.

Zobacz także: Ile kosztuje budowa domu pod Warszawą?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ile kosztuje luksusowy nowy apartament? Czy milion złotych wystarczy?

    Ile trzeba zapłacić za nowe mieszkanie w wysokim standardzie? Jakie metraże oferują deweloperzy? Gdzie można nabyć luksusowe apartamenty i jakie mają udogodnienia? 

    Dyrektywa EPBD nie zakazuje montażu i eksploatacji kotłów gazowych. Rok 2040 nie jest wiążącą datą [analiza POGP]

    Nowelizacja dyrektywy ws. charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) nie zakazuje montażu ani eksploatacji kotłów gazowych, a 2040 r. nie jest wiążącą datą zakazu użycia paliw kopalnych do ogrzewania - zwraca uwagę Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP).

    Udział polskiego kapitału w rynku nieruchomości wynosi 2%. W Polsce konieczne są zmiany regulacji prawnych

    Udział krajowych inwestorów w polskim rynku nieruchomości komercyjnych wynosi zaledwie 2%. Ten stan rzeczy może zmienić wprowadzenie funduszy umożliwiających osobom indywidualnym inwestycje w nieruchomości komercyjne (REIT).

    Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków?

    Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków? Gdzie wieszać domki dla ptaków? Jak to zrobić dobrze? Kiedy jest okres lęgowy sikorek, wróbli, szpaków, jerzyków i nietoperzy w Polsce?

    REKLAMA

    Turbina wiatrowa przy domu - wymogi prawne

    Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wyjaśnił jakie są aktualne wymogi prawne montażu przydomowych turbin wiatrowych. Czy przed montażem przydomowych turbin wiatrowych wymagane jest zgłoszenie lub uzyskanie pozwolenia na budowę? Czy budynek przed montażem turbiny potrzebuje ekspertyzy, badania stanu technicznego?

    Rejestr i wyszukiwarka osób z uprawnieniami budowlanymi [e-CRUB ]. 130 tysięcy inżynierów i architektów

    Główny Urząd Nadzoru Budowlanego informuje, że e-CRUB to rejestr osób, które posiadają uprawnienia budowlane. Rejestr ten jest zarządzany przez GUNB na podstawie danych z izb zawodowych odpowiedzialnych za nadawanie uprawnień w budownictwie. W rejestrze znajdują się dane ok. 130 tysięcy osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie.

    Szykują się zmiany w podatku od nieruchomości, ale obecnie bez zmian systemowych w ich opodatkowaniu

    Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Jarosław Neneman odpowiedział na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka w sprawie prac nad nową definicją budowli na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości oraz w zakresie opodatkowania garaży, wyjaśniając charakter planowanych zmian. Zapewnił, że systemowych zmian w opodatkowaniu nieruchomości prace te nie obejmują.

    Gdzie za miejsce postojowe zapłacimy 10 tys. zł, a gdzie nawet 89 tys. zł? Ile kosztuje komórka lokatorska?

    Ile trzeba zapłacić za miejsce postojowe zewnętrzne, a ile za takie w garażu podziemnym? Ile kosztuje komórka lokatorska? Od czego zależą te koszty? 

    REKLAMA

    Nowych mieszkań w ofercie od początku roku przybywa a co z ich cenami

    W pierwszych dwóch miesiącach 2024 r. deweloperzy wprowadzili na rynki siedmiu największych miast więcej mieszkań niż sprzedali. To dobra wiadomość dla kupujących, bo mają większy wybór. Zgodnie z regułami rynku większa podaż powinna też hamować wzrost cen. Czy tak jest w istocie?

    Ile musi zarabiać singiel by kupić mieszkanie na kredyt?

    W Polsce coraz więcej osób funkcjonuje poza małżeństwem jako singiel. Te osoby są coraz istotniejszą klientelą na rynku nieruchomości. Ile musi zarabiać taki singiel, by móc kupić mieszkanie na kredyt hipoteczny? Jakie możliwości kredytowe ma dziś singiel? 

    REKLAMA