reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Kupno mieszkania: na co zwraca uwagę Polka?

Kupno mieszkania: na co zwraca uwagę Polka?

Kupno mieszkania to poważna decyzja życiowa, Polka rozważająca taką możliwość nie zawsze dokładnie sprawdza wiarygodność firmy budowlanej i deweloperskiej. Za to większość Polek, które chciałyby kupić mieszkanie zwróciłyby uwagę na jego cenę, lokalizację i bliskość lokali handlowo-usługowych.

Polka kupując mieszkanie zwraca uwagę na szereg aspektów z tym związanych – przeczytaj wnioski wyciągnięte z badania „Polka kupuje świadomie” przeprowadzonego przez TNS OBOP na zlecenie Krajowego Rejestru Długów.

O tym, jak silne jest  pragnienie posiadania własnego mieszkania świadczy to, że aż 31 proc. kobiet, które dotychczas nie brały kredytu, deklaruje, że jeśli miałyby się zapożyczyć, to jedynie po to, by kupić dom lub mieszkanie. Również celem 31 proc. tych, które zaciągnęły zobowiązania, było sfinansowanie zakupu własnego lokum. Częściej Polki decydują się na wzięcie kredytu tylko po to, by pokryć koszty podstawowych produktów i usług (43 proc.), ale są to niewielkie sumy, które można szybko spłacić. W wypadku pożyczki mieszkaniowej kwoty są znaczne i obciążają budżet domowy na lata.

Zobacz także: Kupić mieszkanie czy wynająć? Co jest korzystniejsze?

– W Polsce zarabiamy mało, a mieszkania kosztują dużo. Efekt? Liczba mieszkań w przeliczeniu na liczbę mieszkańców jest w naszym kraju najniższa w Europie. Polak, by zarobić na trzypokojowe lokum, musi pracować 8,5 roku (biorąc pod uwagę średnie pensje krajowe), Duńczyk – zaledwie 2,5 (dane na podstawie analizy mieszkań i zarobków w 12 krajach Europy w latach 2010–2011 sporządzonej przez firmę Deloitte) . Własne mieszkanie – jak mawiał klasyk – oczywista oczywistość potrzebna do rozwoju i stabilizacji każdej rodziny – to nadal w Polsce luksus – mówi Katarzyna Bosacka, dziennikarka i promotorka świadomej konsumpcji. Nic więc dziwnego, że na pytanie zadane przez TSN OBOP w raporcie „Polka kupuje świadomie” przygotowanym na zlecenie Krajowego Rejestru Długów, aż 58 proc. Polek odpowiedziało, że przy zakupie mieszkania lub domu wzięłoby pod uwagę przede wszystkim cenę. – Warto jednak pamiętać, że tanio nie zawsze znaczy  rozsądnie – komentuje Bosacka.

Zobacz także: Ile Polacy chcą przeznaczyć na kupno mieszkania?

Na co, oprócz ceny, zwracają uwagę kobiety szukające swojego „M”? Dla 44 proc. ankietowanych bardzo ważnym kryterium jest położenie. Niezależnie od tego, czy preferują dzielnice śródmiejskie, czy mieszkanie poza miastem, chcą zapewnić sobie i najbliższym możliwie komfortowe warunki. Sprawdzają, czy w okolicy są szkoły, poczta, kościół, apteka, drogi dojazdowe i czy będą mogły zrobić podstawowe zakupy w sklepie osiedlowym.

Oprócz ceny i lokalizacji, podejmując decyzję o zakupie domu czy mieszkania, kobiety biorą pod uwagę potrzeby swoje i swojej rodziny (30 proc.).

– Plac zabaw dla dzieci, centrum kultury, do którego można wozić je na zajęcia plastyczne czy sportowe, boisko, ścieżki rowerowe, sąsiedztwo, okolica, a nawet odpowiedni wybieg dla psa, to wszystko jest ważne dla codziennego funkcjonowania – mówi Katarzyna Bosacka.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Kupowanie mieszkania Fot. Fotolia
Kupowanie mieszkania Fot. Fotolia

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama