| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rynek wtórny: gdzie najtaniej kupimy dom i mieszkanie

Rynek wtórny: gdzie najtaniej kupimy dom i mieszkanie

Ceny domów i mieszkań w poszczególnych województwach Polski znacznie się różnią. Najtańsze domy z rynku wtórnego kupimy w województwie opolskim, najdroższe natomiast na Mazowszu. W przypadku mieszkania najwięcej oszczędzimy kupując je w Częstochowie.

Gdzie kupimy najtańsze mieszkanie?

Mieszkania z rynku wtórego w przeliczeniu ceny za m kw. są droższe – w woj. mazowieckim za m kw. zapłacimy 8 059 zł, w woj. małopolskim – 6 890 zł, ale już w woj. lubuskim tylko 2 895 zł.

Zobacz także: Ile Polacy chcą przeznaczyć na kupno mieszkania?

Najdroższe mieszkania znajdują się w woj. mazowieckim – średnia cena to 467 442 zł. Połowa sprzedawanych mieszkań ma wartość co najmniej 410 000 zł. Nieco taniej kupimy mieszkanie z drugiej ręki w woj. małopolskim – średnio wydamy na nie 378 924 zł. Powyżej 300 tys. kosztuje też mieszkanie w woj. pomorskim – średnia cena to 335 535 zł. Najtańsze mieszkania są natomiast w woj. lubuskim – 162 128 zł i woj. śląskim – 177 648 zł.

Najdroższe mieszkania usytuowane są w Warszawie – średnio za mieszkanie z rynku wtórnego zapłacimy 498 307 zł oraz w Krakowie – 391 817 zł. Nieco taniej kupimy mieszkanie w Gdyni – 363 730 zł i we Wrocławiu – 354 042 zł. Najtaniej jest w Częstochowie – 158 081 zł i w Łodzi – 205 698 zł.

– W Warszawie, Krakowie i Wrocławiu cena za m kw. jest najwyższa w przypadku najmniejszych lokali. We wszystkich miastach za wyjątkiem stolicy najniższe ceny odnotowano dla największych jednostek mieszkalnych – mówi Łukasz Kołakowski, Szef Działu Analiz w serwisie Sprzedajemy.pl. Na rynku nieruchomości powszechna jest więc zależność – im mniejsze mieszkanie, tym wyższa cena jednostkowa za m kw. – Relatywnie wysoką stawkę za największe lokale w Warszawie należy tłumaczyć specyfiką tego miasta, z racji pełnienia funkcji reprezentacyjnej dostępna jest tutaj większa oferta mieszkań apartamentowych o dużej powierzchni i takiej też cenie, które zdecydowanie mają zawężony krąg zainteresowanych – podsumowuje Kołakowski.

Analiza 50 tys. ofert dotyczących sprzedaży nieruchomości z rynku wtórnego za pośrednictwem serwisu Sprzedajemy.pl została przeprowadzona w dniach 23–31 sierpnia 2012 r.

Zobacz także: Ile kosztują najdroższe apartamenty w Warszawie?

Źródło: Sprzedajemy.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Ostrowski

Analityk rynku produktów bankowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »