Kategorie

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania? Poradnik studenta

Redakcja Dom
Razem z umową warto spisać protokół zdawczo-odbiorczy.
Fotolia
Wynajęcie mieszkania dla wielu studentów to konieczność, nie otrzymali miejsca w akademiku, a stancja nie jest dla nich odpowiednim rozwiązaniem. Z wynajmem mieszkania wiąże się wiele kwestii, najważniejsza z nich to umowa najmu. Co powinno się w niej znaleźć i na co trzeba zwrócić uwagę?

Jeśli już znaleźliśmy mieszkanie, które chcemy wynająć powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Jakie kwestie powinniśmy ustalić z właścicielem mieszkania? Podstawową rzeczą jest podpisanie umowy, która będzie regulowała wszystkie co związane z najmem. Umowę należy zawrzeć nawet, gdy nie wynajmujemy całego mieszkania, a tylko pokój. W żadnym wypadku nie zgadzajmy się na jakiekolwiek opłaty przed jej podpisaniem. Zdarza się, że w czasie pierwszego kontaktu właściciel mieszkania wymaga zapłacenia zaliczki w zamian za rezerwację mieszkania. Nie należy dokonywać żadnych wpłat przed zobaczeniem mieszkania, możemy się potem bardzo zdziwić, a pieniądze mogą do nas nigdy nie wrócić. Umowę warto potwierdzić notarialnie, choć wiąże się to z dodatkowym kosztem, ale potem łatwiej będzie nam egzekwować jej postanowienia.

Zobacz także: Jak szukać mieszkania przez Internet?

Co zawrzeć w umowie?

Razem z umową warto spisać protokół zdawczo-odbiorczy. Należy w nim zawrzeć wszystkie elementy znajdujące się w mieszkaniu, uwzględniamy w jakim stanie znajdują się podłogi, ściany, szczegółowo opisujemy wszystkie sprzęty AGD i RTV, a także meble. Najlepiej jest wymieniać je po kolei, pralka, jej marka, obecny stan. Dzięki temu na koniec okresu najmu nie zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności finansowej za uszkodzenia nie ze swojej winy.

Bardzo ważne jest również spisanie stanu liczników w dniu odbioru mieszkania, dzięki temu nie będziemy ponosić opłat za poprzednich wynajmujących.

Zobacz także: Jakie mieszkanie wybrać? Poradnik dla studentów

W umowie trzeba też zawrzeć wysokość opłat z informacją za co płacimy, a także to czy całą kwotę przekazujemy właścicielowi, czy część z nich wykonujemy sami. Można rozbić całość na cenę za wynajem, czynsz, który jest płacony wspólnocie lub spółdzielni i opłaty za media. Właściciel może pobierać od nas kwotę tylko za najem – w takim wypadku resztą musimy zająć się sami. Ale też właściciel dla swojego bezpieczeństwa może chcieć pobierać od nas całą kwotę, łącznie z opłatami za wodę, prąd, gaz i Internet. Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie zostanie wybrane, należy szczegółowo opisać sytuację w umowie najmu.

Zobacz także: Najem mieszkania - jaka umowa? (WZÓR)

Reklama

Z najmem mieszkania mogą wiązać się też dodatkowe opłaty, najpopularniejsza to kaucja. Jest to jednorazowa zwrotna opłata, najczęściej w wysokości miesięcznego czynszu. Trzeba ustalić warunki jej zwrotu i termin, najczęściej otrzymujemy ją z powrotem, po wyprowadzeniu się z mieszkania. Pamiętajmy, że właściciel mieszkania nie może zatrzymać kaucji, ani przeznaczyć jej na potencjalne usuwanie usterek. Dla własnego bezpieczeństwa wszystkie aspekty z tym związane również należy uwzględnić w umowie.

Niezwykle ważne jest zaznaczenie w umowie, kto w trakcie najmu, będzie usuwał wszelkie usterki i na czyj koszt. Warto też ustalić czy możemy dokonywać niewielkich zmian w mieszkaniu, np. pomalować ściany, powiesić własne szafki, obrazki, a także to czy możemy zamówić telewizję kablową i Internet na własne nazwisko.

Zobacz także: Czy szukać mieszkania z pomocą agencji nieruchomości?

Ostatnia, ale niemniej ważna rzecz do ustalenia: czy i w jakim zakresie należy odświeżyć mieszkanie na koniec okresu najmu.

W umowie powinien znaleźć się okres, na jaki będzie zawarta umowa i jaki okres wypowiedzenia nas obowiązuje.

Co oprócz umowy?

Jeśli zależy nam na dostępie do Internetu sprawdźmy, jakie mamy możliwości. Większość dostawców Internetu dopuszcza tylko podpisanie umowy na konkretny lokal, w takim przypadku będziemy potrzebowali zgody właściciela mieszkania. Najczęściej umowy na czas określony są na dwa lata, dlatego również to powinniśmy wziąć pod uwagę. Oczywiście są firmy, które oferują je na krótszy czas albo na czas określony, jednak nie zawsze to wychodzi korzystnie finansowo. Niektóre firmy podpisują umowę „na osobę”, więc usługa będzie mogła przejść z nami do innego mieszkania, o ile tam też ją świadczą. Najlepiej jest przed wynajęciem mieszkania dokładnie zapoznać się z ofertami dostawców Internetu.

Zobacz także: Krok po kroku: jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Reklama

Sprawdźmy też czy istnieje możliwość korzystania z piwnicy lub schowka, jest to przydatne zwłaszcza, jeśli mamy dużo rzeczy. Dla wielu studentów ważne jest również miejsce na rower, w nowych blokach często jest przewidziane na nie specjalne pomieszczenie, zapytajmy o taką możliwość.

Coraz częściej studenci zamiast z roweru korzystają z samochodu – jeśli należymy do tej grupy, ustalmy czy jest możliwość korzystania z parkingu, podziemnej hali parkingowej bądź garażu. Jeśli tak to należy ustalić zasady korzystania z miejsca, kto ponosi opłaty miesięczne i podatek od miejsca parkingowego naliczany raz w roku.

Wszystkie kwestie dotyczące najmu, nawet te najbardziej szczegółowe powinny być uwzględnione w umowie najmu, nie zgadzajmy się na żadne słowne ustalenia.

Zobacz także: Jak szukać mieszkania do wynajęcia? Poradnik studenta

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Dom
  1 sty 2000
  12 cze 2021
  Zakres dat:

  Program „Ciepła woda bez piecyka” - do 200 tys. zł dofinansowania

  Program „Ciepła woda bez piecyka”. Do 200 tys. zł dofinansowania mogą otrzymać zarządcy budynków wielorodzinnych, w tym wspólnot mieszkaniowych w Krakowie, którzy przystąpią do programu „Ciepła woda bez piecyka”. Zakłada on zastępowanie piecyków łazienkowych centralną instalacją ciepłej wody.

  Czy deweloperzy będą budować na gruntach gminnych?

  Inwestycje mieszkaniowe. Czy będą powstawać osiedla na gruntach gminnych w ramach współpracy opartej o nowe przepisy dotyczące rozliczania lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości, tzw. ustawy lokal za grunt? Jak deweloperzy oceniają możliwość realizacji projektów w nowym programie? Czy gminne grunty są dla nich interesujące?

  Kredyt denominowany w walucie obcej - wyrok TSUE dot. przedawnienia zwrotu pieniędzy

  Kredyt denominowany w walucie obcej. Wobec konsumenta, który zawarł umowę kredytu denominowanego w walucie obcej i nie ma wiedzy w zakresie nieuczciwego charakteru warunku zawartego w umowie kredytu, nie może obowiązywać jakikolwiek termin przedawnienia w odniesieniu do zwrotu kwot zapłaconych na podstawie tego warunku - orzekł 10 czerwca 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawach dotyczących kredytów denominowanych we franku szwajcarskim (CHF), gdzie walutą spłaty było euro (EUR). Zdaniem TSUE, informacje przekazane konsumentowi przez kredytodawcę dotyczące istnienia ryzyka kursowego nie spełniają wymogu przejrzystości, jeżeli opierają się na założeniu, że parytet między walutą rozliczeniową a walutą spłaty pozostanie stabilny przez cały okres obowiązywania tej umowy.

  Jak zainwestować z sukcesem w lokal pod wynajem?

  Wynajem nieruchomości. Najważniejsze czynniki decydujące o biznesowym sukcesie inwestowania w nieruchomości na wynajem to lokalizacja, która jest dobrze skomunikowana, bliskość terenów zielonych i elastyczność funkcji.

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji. Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, podpisana już przez prezydenta, umożliwi prowadzenie sprzedaży nieruchomości w drodze e-licytacji.

  Inteligentny dom - czego oczekują Polacy?

  Inteligentny dom. Ponad 50% Polaków deklaruje, że bardziej niż jeszcze rok temu zwraca uwagę na oszczędności na rachunkach – wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research dla Netatmo. Potrzeba oszczędności jest najczęstszą zachętą do zakupu urządzeń smart home. Polacy kupują też inteligentne rozwiązania aby ułatwić sobie życie, co ma szczególne znaczenie teraz, gdy więcej czasu spędzamy w domu. W ciągu ostatniego roku urządzenie smart home kupił już co dziesiąty z nas.

  Fotowoltaika - zmiany w rozliczeniach prosumentów od 2022 roku

  Fotowoltaika - zmiany w rozliczeniach prosumentów od 2022 roku. Mimo zmian w systemie rozliczeń prosumentów nadal opłacalna będzie instalacja paneli fotowoltaicznych (PV) i produkcja z nich prądu - podkreślił 9 czerwca 2021 r. wiceszef Ministerstwa Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska. Dodał, że ci którzy zainstalują panele do końca 2021 r. będą rozliczać się na dotychczasowych zasadach przez 15 lat.

  Powstanie Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę tworzącą Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, który ma zwiększyć ochronę osób kupujących nowe mieszkanie w przypadku upadku firmy deweloperskiej - podała Kancelaria Prezydenta RP.

  Jak długo trzeba zbierać na wkład własny dla dziecka?

  Wkład własny dla dziecka - wielu rodziców zamierza odkładać pieniądze na taki cel. Jak długo trzeba oszczędzać na wkład własny?

  Polski Ład. Dofinansowanie na mieszkanie spółdzielcze

  Polski Ład ma zapewnić dofinansowanie wkładu mieszkaniowego dla członków spółdzielni. Wspomnianym rozwiązaniem będą zainteresowane głównie małe rodziny. Spółdzielnie na razie obserwują sytuację i na pewno będą oceniać dodatkowy popyt. Jakie znaczenie będzie miał Polski Ład dla spółdzielni mieszkaniowych?

  Koszty zakupu mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym – ile wynoszą, czy można je ograniczyć?

  Koszty zakupu mieszkania. Planując zakup nieruchomości niebagatelne znaczenie ma budżet jaki możemy przeznaczyć na inwestycje. Przygotowując się do tego przedsięwzięcia warto przewidzieć wszystkie koszty związane z zakupem mieszkania, aby finalnie nie zabrakło nam gotówki. Nabycie nieruchomości jest jedną z większych, jeśli nie największą inwestycją w życiu wielu osób. Jest też jednym z bardziej stresujących wydarzeń, co jest wynikiem zarówno skali ponoszonego wydatku jak i istotności zakupu.

  Jak inwestować w nieruchomości?

  Inwestowanie w rynek nieruchomości. Statystyki wskazują, że coraz więcej osób decyduje się ulokować swoje oszczędności w nieruchomościach. Ten trend ma tendencję zwyżkową, co owocuje coraz szerszym gronem osób, które zaczynają traktować inwestowanie w nieruchomości jako główne źródło utrzymania. Jak i w co najlepiej inwestować?

  Nowa ustawa deweloperska - co się zmieni?

  Nowa ustawa deweloperska lepiej ochroni nabywców mieszkań, ale może też uderzyć ich po kieszeni. Jakie regulacje wejdą w życie za sprawą nowej ustawy?

  Polski Ład. Budowa domów do 70 mkw. bez pozwolenia

  Polski Ład. Eksperci są zgodni, że proponowana w programie możliwość budowania domów o powierzchni do 70 mkw. bez kierownika budowy i bez dziennika budowy to niebezpieczny pomysł. Dlaczego?

  Wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe

  O 91,5% wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe – tak wynika z najnowszego, majowego odczytu BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe. Co powoduje tak wysoki wzrost zainteresowania kredytami?

  Powstaje nowy rynek nieruchomości na wynajem

  Mieszkania na wynajem. Inwestorzy instytucjonalni będą najbardziej zainteresowani rynkiem nieruchomości w miastach, które są w Polsce największymi ośrodkami akademickimi.

  Znaczny wzrost cen nieruchomości w Zachodniopomorskiem

  Ceny nieruchomości. W ostatnich miesiącach zanotowaliśmy znaczny wzrost cen nieruchomości w Zachodniopomorskiem - powiedziała doradczyni gospodarcza Katarzyna Michalska. Ceny mieszkań, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym wzrosły co najmniej o kilkaset złotych za metr kwadratowy.

  Czy REIT-y okażą się wsparciem dla rynku mieszkaniowego?

  Fundusze REIT. Prace nad ustawą o polskich REIT-ach zostały wznowione. Czy zdaniem deweloperów ten sposób finansowania inwestycji przyczyni się do rozwoju rynku mieszkaniowego? Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania? Czy inne formy finansowania są dla firm bardziej interesujące?

  Frankowicz pozwał bank - domaga się wynagrodzenia za korzystanie z kapitału

  Kredyty we frankach. Złożyłem pozew przeciwko bankowi o zapłatę wynagrodzenia za korzystanie z kapitału z rat zapłaconych przez okres spłaty kredytu - poinformował PAP prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu Arkadiusz Szcześniak.

  Kuba Karliński: Szał na nieruchomości weekendowe trwa [PODCAST]

  Jak szukać odpowiedniej działki pod wymarzony dom. A może lepiej domu nie budować, tylko od razu taką działkę sprzedać? Zawiłości inwestycji na nieruchomościach wyjaśnia Kuba Karliński, który jest gościem podcastu.

  Ustawa "odorowa" od 2022 roku

  Ustawa "odorowa". Do uzgodnień międzyresortowych został skierowany projekt tzw. ustawy odorowej. Nowe przepisy określają na 500 m minimalną odległość, w jakiej może być zbudowana duża ferma zwierząt, aby zapachy nie były uciążliwe dla okolicznych mieszkańców.

  Ustawa odległościowa - uelastycznienie zasady 10H

  Projekt tzw. ustawy odległościowej mającej na celu uelastycznienie zasady 10H (zasady lokowania nowej elektrowni wiatrowej) powinien trafić do parlamentu we wrześniu lub październiku 2021 r. - oceniła wiceszefowa MRPiT Anna Kornecka. W projekcie przyjęta zostanie bezwzględna minimalna odległość (500 m) nowej elektrowni wiatrowej od zabudowań mieszkalnych.

  Kontrola nad gospodarowaniem nieruchomościami Skarbu Państwa

  Gospodarowanie nieruchomościami Skarbu Państwa. Rząd chce wzmocnić kontrolę nad prawidłowym gospodarowaniem nieruchomościami Skarbu Państwa, a także uprościć procedury z tym związane - podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

  Dom do 35 m2 na działce rekreacyjnej - pragnienie większości Polaków

  Dom do 35 m2 na działce rekreacyjnej. Jesienią ubiegłego roku o własnej działce rekreacyjnej marzyło aż 63% dorosłych mieszkańców miast, do marca tego roku liczba ta urosła do 75%[1]. Jak pokazują najnowsze badania Castoramy, trend ten ciągle zyskuje na sile i determinuje kolejne zmiany. Aż 84%[2] Polaków chciałoby mieć na własność niewielki dom poza miastem.

  Jak współpracować z podwykonawcami na budowie?

  Współpraca z podwykonawcami na budowie. Inwestycje budowlane to nierzadko wieloetapowe i długotrwałe projekty, które wymagają koordynacji różnych obszarów. Takie budowy opierają się więc na współpracy generalnego wykonawcy z podwykonawcami i uzupełnianiu się różnych, wyspecjalizowanych w swoich dziedzinach dostawców. Koordynacja licznych podwykonawców stanowi wyzwanie i może zabierać dużo czasu. Warto zatem kierować się kilkoma zasadami, które ułatwiają ten proces i pomagają uniknąć kosztownych błędów.