| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Dom sterowany komputerem

Dom sterowany komputerem

Dom sterowany komputerem w dalszym ciągu wydaje nam się synonimem luksusu. Inteligentny dom, sterowany komputerem zwiększa komfort naszego życia, a także bezpieczeństwo, dzięki takiemu systemowi oszczędzamy również czas.

Inteligentny dom jest niczym wielki komputer, zaprogramowany w jednym celu – by mieszkającym w nim ludziom żyło się komfortowo, bezpiecznie i oszczędnie – pisze Krzysztof Jóźwiak z portalu RynekPierwotny.com.

Dom dba o nasz dobytek nawet pod naszą nieobecność i wita nas, gdy wracamy z wakacji. Otwiera bramę wjazdową, zapala lampy ogrodowe i oświetlenie zewnętrzne budynku. Po przekroczeniu progu, z salonu dobiega nas ulubiona muzyka, a z kuchni aromat świeżo zaparzonej kawy. Włącza się klimatyzacja. W mieszkaniu jest czysto i świeżo, ponieważ podczas naszej nieobecności okna uchylały się samoczynnie, a automatyczny odkurzacz co kilka dni odkurzał. Trawnik przed domem jest zielony dzięki automatycznemu systemowi zraszania. Takie udogodnienia powoli stają się częścią naszej rzeczywistości. Jedyne, co jest nam potrzebne to dostęp do Internetu, bo to za jego pośrednictwem obsługujemy wszystkie elementy domu (przez telefon lub tablet).

Zobacz także: Czy apartamentowce są jeszcze modne?

Czy to jeszcze fikcja?

– Jeszcze do niedawna, każda instalacja i urządzenie w naszym domu, działało niezależnie. Żeby obniżyć temperaturę w pomieszczeniu musieliśmy „przykręcić” grzejnik, każdą roletę lub okiennicę opuszczaliśmy ręcznie, telewizor nie miał nic wspólnego z systemem alarmowym, a lodówka z komputerem – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com. Idea domu inteligentnego polega na zintegrowaniu wszystkich tych instalacji i urządzeń w jeden system. Najczęściej osiąga się to za pomocą magistrali komunikacyjnej podporządkowanej centralnej jednostce sterującej. Jednak coraz częściej rezygnuje się z jej stosowania. Po wielu latach eksperymentów udało się stworzyć ogólnoświatowy standard KNX, który z założenia jest systemem rozproszonym. Każdy element podłączony jest niezależnie i jest samowystarczalny, całość tworzy natomiast spójny system, którego elementy składowe mogą przesyłać między sobą różne informacje. Najnowsze systemy zarządzania wykorzystują łączność bezprzewodową.

Zobacz także: Jakich mieszkań sprzedaje się najwięcej?

Bezpieczeństwo

Jeśli uaktywnimy systemy zabezpieczające (np. przekręcając klucz w zamku), złodziej nie ma szans w starciu z naszym inteligentnym domem. Jeśli intruz zacznie manipulować przy drzwiach lub oknach, natychmiast uruchomi się alarm. Zazwyczaj systemy zabezpieczające wyposażone są w przycisk Panika, którego użycie zapala światła w całym budynku, skutecznie odstraszając napastnika. Odpowiednie służby (policja lub ochrona) zostają powiadomione o próbie wdarcia się do domu. Inteligentny dom potrafi oszukać potencjalnych intruzów poprzez włączanie i wyłączanie świateł według schematu, jaki zapamiętał w trakcie kilku ostatnich dni. O określonej godzinie może uruchomić się radio, wieczorem zasuną się rolety w oknach itd.

Zobacz także: Jakie mieszkania są najbardziej poszukiwane?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »