REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak odebrać balkon i taras od dewelopera?

Nieruchomość Fot. Dolcan
Nieruchomość Fot. Dolcan
Dolcan

REKLAMA

REKLAMA

Wiele się mówi o tym na co trzeba zwrócić uwagę przy odbiorze technicznym mieszkania od dewelopera. Natomiast często pomija się kwestię prawidłowego odbioru balkonu lub tarasu dołączonego do mieszkania. Przeczytaj, co jest ważne w tym przypadku.

W czasie odbioru mieszkania należy zgłosić wszystkie usterki, deweloper ma obowiązek usunąć je w ciągu 14 dni od daty odbioru mieszkania. Warto też wiedzieć, że każde mieszkanie, także balkon i taras objęte są trzyletnią rękojmią, potencjalne usterki, które się pojawią w tym czasie również należy zgłosić deweloperowi w celu ich usunięcia.

REKLAMA

Jak prawidłowo odebrać balkon lub taras od dewelopera? – radzi Norbert Kowałko, inspektor nadzoru robót budowlanych w firmie Dolcan:

Powinniśmy pamiętać, że podstawowymi dokumentami, z którymi dokonujemy odbioru lokalu są umowa i projekt mieszkania. Bez dokładnego zapoznania się z ich treścią trudno jest przeprowadzić odbiór poprawnie – nie wiemy wówczas, czego wymagać od wykonawcy. To projekt i umowa definiują co miało być zrobione, określają jakość wykonania i standard wyposażenia. Warto o tym pamiętać, gdy umawiamy się na przekazanie mieszkania – o dacie odbioru powinniśmy być poinformowani z właściwym wyprzedzeniem, byśmy mogli zarezerwować sobie wystarczającą ilość czasu i przestudiować niezbędne dokumenty.

Zobacz także: Warszawa Żoliborz – najnowsze inwestycje

Odbiór techniczny mieszkania to nie tylko sprawdzenie gładkości ścian, szczelności okien i metrażu pomieszczeń, lecz także powinniśmy zwrócić uwagę na balkon i taras, który jest często pomijanym elementem. Na etapie odbioru musimy sprawdzić czy wszystkie jego elementy są prawidłowo wykonane i nie ma żadnych usterek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Dlaczego deweloperzy ukrywają ceny mieszkań?

Kruszące się płytki, przecieki lub spękania na balkonie i tarasie to przede wszystkim skutki błędów wykonawczych lub niewłaściwego doboru materiałów i technologii. Źle ułożone warstwy nawierzchni balkonu pod wpływem czynników atmosferycznych – opadów, gwałtownych różnic temperatury – mogą nie wytrzymać próby czasu. W przypadku balkonów bardzo ważne jest ich zabezpieczenie przed wilgocią. Podczas odbioru powinniśmy przede wszystkim sprawdzić, czy płytki na balkonie ułożone są na podłożu o odpowiednim spadzie, lub – jeśli odbieramy mieszkanie w stanie deweloperskim i taras ma niewykończoną posadzkę – czy betonowa wylewka jest lekko nachylona. Poziom nachylenia powinien wynosić ok. 2–2,5 proc. w kierunku zewnętrznej krawędzi tarasu. Ułatwia to swobodny odpływ wody deszczowej i topniejącego śniegu. Można to bardzo łatwo sprawdzić wylewając niewielką ilość wody i obserwując czy płynie w stronę zewnętrznej krawędzi tarasu. Sprawdźmy także, czy wokół balkonu zostało wykonane orynnowanie lub odpowiednia obróbka blacharska, która odprowadzi wodę opadową na zewnątrz balkonu.

Zobacz także: Ile Polacy chcą przeznaczyć na kupno mieszkania?

Przy odbiorze balkonu powinniśmy poświęcić szczególną uwagę samym płytkom, którymi wyłożony jest nasz balkon. Sprawdźmy czy są z mrozoodpornych materiałów, czy są ułożone równo oraz czy nie ma elementów ruchomych. Warto zwrócić także uwagę, czy poszczególne elementy posadzki są tego samego koloru i odcienia oraz czy zgadzają się wzory. Dlatego odbiór zaplanujmy w trakcie dnia, przy naturalnym świetle. Sprawdźmy także jakość wypełnień. Fugi na zewnątrz budynków są zwykle szersze (nawet do 25 mm) i w związku z tym bardziej narażone na powstawanie pęknięć.

Zobacz także: Ile kosztują najdroższe apartamenty w Warszawie?

Powinniśmy się także uważnie przyjrzeć balustradzie – czy jej powierzchnia nie jest uszkodzona, bez względu na materiał z jakiego została wykonana. Balustrady mogą być drewniane, stalowe, ze szklanym wypełnieniem lub z wypełnieniami stalowymi. Jeżeli jakikolwiek element balustrady wykonany jest ze stali zwróćmy uwagę na to, żeby nie było na nim nawet śladów rdzy. Jeżeli nasz balkon ma drewnianą balustradę oceńmy czy drewno jest zaimpregnowane i odpowiednio polakierowane. Żaden z elementów nie powinien być wypaczony. W przypadku szklanych wypełnień powinniśmy się upewnić czy są wykonane ze szkła bezpiecznego, a wypełnienia są dobrze osadzone w ramach. Ważne jest także, żeby balustrada miała odpowiednią wysokość – z jednej strony gwarantującą maksimum bezpieczeństwa, z drugiej nie ograniczającą widoku. Pomiędzy poszczególnymi elementami nie powinno być zbyt dużych przerw, które mogłyby grozić wypadnięciem np. dziecka.

Zobacz także: Jak będą wyglądały inteligentne domy w przyszłości?

Jeżeli w ramach standardu oferowane jest także oświetlenie zewnętrzne tarasu powinniśmy przyjrzeć się jego jakości. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy samo oświetlenie i żarówki lub halogeny są wodoodporne, oraz czy są przystosowane zarówno do bardzo wysokich i bardzo niskich temperatur. Oświetlenie zewnętrzne powinno być też dużo bardziej odporne i wykonane
z bardziej trwałych materiałów niż lampy wewnętrzne.

Źródło: Dolcan

Zobacz także: 6 powodów, dla których warto inwestować w nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

    Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

    Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

    Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

    Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

    Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

    Jak zaprosić batmana do ogrodu?

    Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

    REKLAMA

    W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

    W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

    Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

    Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

    Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

    Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

    Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

    Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

    REKLAMA

    Klimatyzacja w bloku

    Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

    Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

    Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

    REKLAMA