reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Spada popularność mieszkań z wielkiej płyty

Spada popularność mieszkań z wielkiej płyty

Mieszkania w blokach z wielkiej płyty stają się coraz mniej popularne. Sytuacja ta dziwi o tyle, że są one tańszą propozycją na rynku wtórnym, więc powinny być bardziej pożądane. Co wypiera wielką płytę?

Mieszkania z wielkiej płyty tracą swą popularność na rzecz kamienic – sprzedaje się ich więcej o 9,9% w stosunku do tego samego okresu w 2011 roku (wzrost wynika z danych opracowanych na podstawie transakcji zawartych w Krakowie, w Poznaniu, w Trójmieście, w Warszawie i we Wrocławiu). Mieszkania w budynkach wzniesionych z cegły do 2000 roku stanowiły 44% sprzedaży, mieszkania w blokach betonowych 32% - zanotowały spadek o 7,9 pkt. proc. Mieszkania współczesne, a więc te które zbudowano po 2000 roku, cieszyły się najmniejszą popularnością i stanowiły 24,6% całej sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym – spadek o 2 pkt. proc.

Home Broker cyklicznie monitoruje strukturę transakcji zawieranych na rynku wtórnym w podziale na trzy segmenty: wielką płytę, mieszkania w budynkach z cegły wzniesionych przed 2000 rokiem (w dużym uproszczeniu chodzi o kamienice, na potrzeby tego badania za kamienice uznaje się budynki z cegły do 2000 roku) oraz mieszkania współczesne w budynkach zbudowanych po 2000 roku. Badanie prowadzone jest na podstawie danych o transakcjach zawartych na pięciu największych rynkach.

Zobacz także: Krok po kroku: jak sprzedać nieruchomość bez pośrednika?

Spadek popularności

Mieszkania z wielkiej płyty cieszyły się największą popularnością w trzecim kwartale 2011 roku i stanowiły 40,7% transakcji mieszkań z rynku wtórnego. Rok później to już tylko 31,8%, czyli spadek stanowił 8 pkt. proc. Jeśli ten stan się utrzyma będzie można mówić o zmieniającej się tendencji rynkowej. Metr mieszkania w bloku z wielkiej płyty był tańszy w stosunku do innego rodzaju inwestycji, co oznaczało, że za tę samą kwotę można było kupić więcej metrów. Dziś różnice cenowe zaczynają się zmniejszać i w tym można upatrywać przyczyny zjawiska spadkowego.

Najbardziej popularność wielkiej płyty zmniejszyła się we Wrocławiu, w Poznaniu i w Trójmieście. Paradoksalnie w Warszawie nastąpił niewielki wzrost zainteresowania tymi nieruchomościami.

Źródło: Bartosz Turek, Home Broker

Zobacz także: Jak szukać mieszkania przez Internet?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Kamienica. Fot. Fotolia
Kamienica. Fot. Fotolia

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Marta Wilczkowska

Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama