reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Wykupienie mieszkania lokatorskiego: istotne informacje

Wykupienie mieszkania lokatorskiego: istotne informacje

Dla niektórych czas na wykupienie mieszkania lokatorskiego kończy się 31 grudnia 2012 roku. Warto się pospieszyć i stać się właścicielem lokatorskiego mieszkania. Ile trzeba przeznaczyć gotówki na wykupienie mieszkania lokatorskiego? I na czym to polega?

Formy prawa spółdzielczego

Prawo spółdzielcze do lokalu występuje w dwóch formach. Pierwsza to spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, które potocznie nazywa się własnościowym lub spółdzielczym hipotecznym. Druga forma to spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, nazywane zwyczajowo lokatorskim. To pierwsze jest korzystniejsze. Pozwala na założenie księgi wieczystej, można je obciążyć hipoteką, sprzedać i dziedziczyć. Jest to prawo zbliżone do pełnej własności.

Prawo własności do mieszkania, będącego przedmiotem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu przysługuje w rzeczywistości spółdzielni. Dopiero przekształcenie spółdzielczego własnościowego we własność zmienia stan rzeczy.

Mniej możliwości mają osoby ze spółdzielczym lokatorskim prawem do mieszkania. Nie można takie mieszkania sprzedać, nie można założyć księgi wieczystej i nie przechodzi ono na spadkobierców. Tę formę można porównać do najmu.

Zobacz także: Jakich mieszkań sprzedaje się najwięcej?

Coraz mniej czasu

Jednak nic straconego, lokatorskie prawo można przekształcić we własnościowe prawo lokatorskie. Za cały proces zapłacimy nie więcej niż tysiąc złotych. Nie zawsze jednak możliwe jest przekształcenie w prawo pełnej własności. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy sama spółdzielnia nie posiada prawa własności lub użytkowania wieczystego do gruntu pod budynkiem. Wtedy prawo spółdzielcze lokatorskie można przekształcić tylko w spółdzielcze własnościowe. Dodatkowo trzeba pamiętać, że jest na to czas do 31 grudnia 2012 roku.

Zobacz także: Czy feng shui może pomóc w sprzedaży domów?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Mieszkanie. Fot. Fotolia
Mieszkanie. Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sklepy KOMFORT S.A.

Sklepy KOMFORT S.A. to największa w Polsce sieć specjalizująca się w sprzedaży pokryć podłogowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama