reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rzuć palenie i kup małe mieszkanie

Rzuć palenie i kup małe mieszkanie

Światowy Dzień bez Tytoniu jest świetną okazją do rzucenia palenia i zadbania o swoje zdrowie. Dodatkowo na względzie powinniśmy mieć aspekt finansowy, rzucenie palenia pozwala zaoszczędzić miesięcznie ok. 400 zł i odłożyć tę kwotę na mieszkanie.

Miesięcznie na palenie wydajemy kilkaset złotych, warto podjąć walkę z nałogiem i odłożyć pieniądze na mieszkanie. Jeśli w rodzinie z palenia zrezygnuje chociaż jedna osoba to przeciętnie w domowym budżecie pojawi się ok. 400 zł więcej.

Wyliczenia są proste, wypalanie dziennie paczki papierosów, kosztuje nas miesięcznie 380 zł. Jest to 15,6% wynagrodzenia netto statystycznego mieszkańca Polski (wyliczenia opierają się na danych GUS za 2011 rok). Korzyści z rzucenia palenia będą zauważalne, a zwłaszcza jeśli w domu pali więcej niż jedna osoba.

Większa zdolność kredytowa

Zaoszczędzone pieniądze w wysokości 380 zł można przeznaczyć na ratę kredytu mieszkaniowego. Przyjmując, że nasz dochód zwiększył się o tę kwotę i chcemy ją przeznaczyć właśnie na spłatę kredytu, nasza zdolność kredytowa zwiększa się. W przypadku kredytu w rodzimej walucie oprocentowanego na 6,4% wzrost raty o 380 zł pozwala zwiększyć kwotę pożyczki o 61 tys. zł. Byłoby tak w przypadku kredytu zaciągniętego na 30 lat z ratą równą.

Zobacz także: W Polsce jest łatwiej o mieszkanie niż we Francji czy Wielkiej Brytanii

Ile metrów zyskamy?

Ile dodatkowych metrów mieszkania można kupić dzięki większej kwocie kredytu? Biorąc pod uwagę ceny transakcyjne z umów zawartych na dziesięciu największych rynkach w ostatnich 12 miesiącach zaoszczędzenie co miesiąc 380 zł pozwalałoby na zakup na kredyt dodatkowych od 8 mkw. do nawet 17 mkw. Warto mieć świadomość, że najmniejsze sprzedawane kawalerki mają właśnie 17 mkw., czyli można postawić śmiałą hipotezę, że przepalamy mieszkanie.

Najwyższy wynik zanotowano w Katowicach i w Łodzi, gdzie poziom cen transakcyjnych nieruchomości używanych jest najniższy w gronie badanych miast. Metr przeciętnych „czterech kątów” znajdował tam nabywcę za niewiele ponad 3,5 tys. zł. Kolejnym miastem z relatywnie niskimi cenami mieszkań jest Białystok. Tam przeciętna transakcja zamykała się w ostatnich 12 miesiącach przy cenie metra na poziomie 4,3 tys. zł. W efekcie 61 tys. zł pozwoliłoby tam na zakup dodatkowych 14 mkw. mieszkania.

Za 61 tys. zł najmniej można kupić w Krakowie i w Warszawie. W pierwszym przypadku byłoby to 9,8 mkw. przeciętnego mieszkania używanego, a w stolicy 7,7 metrów. Jest to oczywiście wynik wyższych cen w tych miastach. Za metr mieszkania używanego w Krakowie płacono w ostatnich 12 miesiącach niecałe 6,3 tys. zł, a w Warszawie prawie 8 tysięcy.

Zobacz także: Coraz droższe mieszkania w Poznaniu

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Mieszkanie.Fot. Fotolia
Mieszkanie.Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wieczorek

Adwokat, autorka bloga DEWELOPERSKI.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama