REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W Polsce jest łatwiej o mieszkanie niż we Francji czy Wielkiej Brytanii

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Mieszkanie. Fot. Fotolia
Mieszkanie. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osoby posiadające własne mieszkanie zazwyczaj zarabiają więcej, niż Ci, którzy je wynajmują. W Norwegi różnice w zarobkach mieszkańców sięgają 37%. W Polsce dysproporcje nie są aż tak widoczne.

Wg badań Eurostatu, w większości krajów europejskich właściciele nieruchomości mają o ok. 20% wyższe zarobki niż osoby, które wynajmują mieszkania. Taki wynik zdeterminowany jest tym, że mieszkania w dużej części są wynajmowane przez osoby młode, które dopiero rozpoczynają samodzielne życie i pracę zawodową. Dochody tych osób są na tyle niskie, że często nie pozwalają na zaciągnięcie kredytu hipotecznego.

REKLAMA

Z danych Eurostatu wynika również, że większe dysproporcje między dochodami osób posiadających własne mieszkanie a tymi, którzy je wynajmują, charakterystyczne są dla krajów tzw. „starej” Unii.

Zobacz także: Na co zwrócić uwagę, kupując dom na rynku wtórnym?

Dwuosobowe gospodarstwo domowe wynajmując mieszkanie przeznacza na ten cel około jedną piątą swojego dochodu – w krajach „starej” Unii, gdyby mieszkało na terenie nowych krajów członkowskich, najem pochłaniałby prawie czwartą część dochodów. Można to wynikać z faktu, że na zachodzie rynek najmu mieszkań jest zazwyczaj znacznie większy i bardziej konkurencyjny.

Czy własne mieszkanie to luksus?

W Norwegii średnie dochody jednej osoby w gospodarstwie domowym mającym prawo własności do zamieszkiwanej nieruchomości, wyniosły w 2010 roku 36,4 tys. euro. Dla porównania, zarobki osób wynajmujących mieszkanie wynosiły ok. 23 tys. euro rocznie. To aż 36,9% różnicy. Do krajów, w których dochody osób wynajmujących są niższe niż właścicieli nieruchomości (o przynajmniej 30 %) można zaliczyć np. Wielką Brytanię i Francję, a także Litwę, Irlandię oraz Holandię.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nieruchomości w Rumunii i Bułgarii

Inaczej sytuacja ta wygląda w dwóch najbiedniejszych krajach UE – Rumunii i Bułgarii. W obu, średni dochód właścicieli nieruchomości jest niższy – niż najemców.

W Rumunii na jedną osobę w gospodarstwie domowym, które posiada prawo do własności nieruchomości przypadał dochód ok. 2,4 tys. euro, w przypadku najemców dochód wynosi 2,9 tysięcy.

REKLAMA

W Bułgarii, dochody właścicieli nieruchomości wynoszą ok. 3,5 tys. euro rocznie, natomiast najemców 3,6 tysięcy. Zarówno w Rumunii, jak i w Bułgarii  średnie wynagrodzenia najemców wynikają z faktu, że ten sposób zaspokajania potrzeb mieszkaniowych najczęściej wybierają osoby, które zarządzają dużymi firmami lub też są to cudzoziemcy, którzy postanowili osiedlić się nad ciepłym morzem. Potwierdzają to dane dotyczące wielkości rynków najmu w obu krajach, które wskazują, że tylko niewielka grupa mieszkańców zaspokaja swoje potrzeby mieszkaniowe w ten sposób.

W Rumunii z komercyjnego rynku najmu mieszkań korzysta zaledwie 1,1% mieszkańców tego kraju. W Bułgarii współczynnik ten wynosi 2,1%. Dla porównania średnia dla całej Unii to 17,8%.

Zobacz także: O czym należy pamiętać podczas odbierania mieszkania?

W Polsce właściciele nieruchomości są tylko trochę bogatsi niż najemcy

W Polsce tak, jak w większości krajów europejskich dochody właścicieli nieruchomości są wyższe niż osób, które wynajmują mieszkania. Różnica ta jest niewielka i wynosi zaledwie 6,9%. W Polsce średnie dochody przypadające na jedną osobę w gospodarstwie domowym w 2010 roku wynosiły ok. 5,1 tys. euro (22,2 tys. zł) rocznie. Dla porównania zarobki najemców wynosiły średnio 4,8 tys. euro (20,7 tys. zł). Z danych tych wynika, że w Polsce łatwiej jest kupić nieruchomość na własność, niż w wielu krajach Europy zachodniej. Nie należy jednak zapomnieć o tym, że Polacy są skłonni do różnych wyrzeczeń, o ile tylko uzyskają prawo własności do nieruchomości. Przeciętny Polak mieszkający w jednym z większych miast, za swoją miesięczną pensję netto może kupić zaledwie ok. 0,5 m kw. mieszkania. W wielu krajach zachodniej Europy wynik ten jest 2–4 razy wyższy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA