reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Wzrosną koszty utrzymania mieszkania

Wzrosną koszty utrzymania mieszkania

Wzrost kosztów utrzymania mieszkania związany jest z podwyżkami cen energii. Na wzrost kosztów utrzymania mieszkania bezpośredni wpływ ma wprowadzenie nowej taryfy gazowej. Co jeszcze podrożało?

Koszty utrzymania mieszkania rosną z miesiąca na miesiąc. Ceny energii w porównaniu do 2011 roku zwiększyły się aż o 8,1% i był to największa zmiana od 2009 roku. Jest to spowodowane wprowadzeniem nowej taryfy gazowej przez PGNiG – obowiązuje ona od kwietnia 2012 roku. W ciągu miesiąca gaz podrożał o 7,7%. Oprócz cen gazu wzrosła też inflacja, ale największy wzrost odnotowano na rynku paliwowym aż o 13,4% w ciągu 12 miesięcy. Znaczne wzrosty dotyczyły też opału – 7,8%, koszty zakupu energii elektrycznej – 5,9% i ciepła z sieci miejskiej – 5,7%. Jest to wynik wyższy od średniego wskaźnika inflacji.

Inne koszty

Wzrosty cen obciążających domowy budżet dotyczą też innych sektorów. O 2,6% zwiększyły się koszty dotyczące wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego. Różnice te były by większe, ale spowolniły je obniżające się o 1,3%, w ciągu 12 miesięcy, ceny sprzętów gospodarstwa domowego. W skali roku podwyżki mniej dotknęły także produktów meblowych i wyposażenia mieszkania – 1,6%. Jednak tylko w kwietniu 2012 roku ceny środków do prania i do czyszczenia zwiększyły się o 0,5%, a mebli i wyposażenia o 0,8%. W tym okresie wzrosty zostały odnotowane również w branży AGD i RTV, co prawda na razie niewielkie, bo tylko 0,1%.

Zobacz także: Jakie mieszkania są najbardziej poszukiwane?

Ile zapłacimy?

Przeciętna czteroosobowa rodzina na utrzymanie mieszkania miesięcznie wydaje 883,9 zł, a miesiąc wcześniej kwota ta była o kilka złotych niższa – 875,2 zł. Natomiast w ciągu 12 miesięcy przeciętne wydatki na utrzymanie mieszkania wzrosły o 57 zł. W wielu miastach wzrosła także cena wody i wywozu nieczystości, w innych należy się tego spodziewać w najbliższym czasie – podwyżki na poziomie 5% od czerwca 2012 mogą spodziewać się warszawiacy.

Zobacz także: Kto może kupić dom za 800 tysięcy złotych?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Rosińska Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama