| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Wzrosną koszty utrzymania mieszkania

Wzrosną koszty utrzymania mieszkania

Wzrost kosztów utrzymania mieszkania związany jest z podwyżkami cen energii. Na wzrost kosztów utrzymania mieszkania bezpośredni wpływ ma wprowadzenie nowej taryfy gazowej. Co jeszcze podrożało?

Koszty utrzymania mieszkania rosną z miesiąca na miesiąc. Ceny energii w porównaniu do 2011 roku zwiększyły się aż o 8,1% i był to największa zmiana od 2009 roku. Jest to spowodowane wprowadzeniem nowej taryfy gazowej przez PGNiG – obowiązuje ona od kwietnia 2012 roku. W ciągu miesiąca gaz podrożał o 7,7%. Oprócz cen gazu wzrosła też inflacja, ale największy wzrost odnotowano na rynku paliwowym aż o 13,4% w ciągu 12 miesięcy. Znaczne wzrosty dotyczyły też opału – 7,8%, koszty zakupu energii elektrycznej – 5,9% i ciepła z sieci miejskiej – 5,7%. Jest to wynik wyższy od średniego wskaźnika inflacji.

Inne koszty

Wzrosty cen obciążających domowy budżet dotyczą też innych sektorów. O 2,6% zwiększyły się koszty dotyczące wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego. Różnice te były by większe, ale spowolniły je obniżające się o 1,3%, w ciągu 12 miesięcy, ceny sprzętów gospodarstwa domowego. W skali roku podwyżki mniej dotknęły także produktów meblowych i wyposażenia mieszkania – 1,6%. Jednak tylko w kwietniu 2012 roku ceny środków do prania i do czyszczenia zwiększyły się o 0,5%, a mebli i wyposażenia o 0,8%. W tym okresie wzrosty zostały odnotowane również w branży AGD i RTV, co prawda na razie niewielkie, bo tylko 0,1%.

Zobacz także: Jakie mieszkania są najbardziej poszukiwane?

Ile zapłacimy?

Przeciętna czteroosobowa rodzina na utrzymanie mieszkania miesięcznie wydaje 883,9 zł, a miesiąc wcześniej kwota ta była o kilka złotych niższa – 875,2 zł. Natomiast w ciągu 12 miesięcy przeciętne wydatki na utrzymanie mieszkania wzrosły o 57 zł. W wielu miastach wzrosła także cena wody i wywozu nieczystości, w innych należy się tego spodziewać w najbliższym czasie – podwyżki na poziomie 5% od czerwca 2012 mogą spodziewać się warszawiacy.

Zobacz także: Kto może kupić dom za 800 tysięcy złotych?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »