| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Ile lat trzeba pracować na dwa pokoje z kuchnią?

Ile lat trzeba pracować na dwa pokoje z kuchnią?

To ile lat trzeba pracować na dwa pokoje z kuchnią zależy od wykonywanego zawodu – a tak naprawdę od osiąganych zarobków w danej branży. Ile lat muszą pracować na dwa pokoje z kuchnią informatycy, górnicy, finansiści, a ile pracownicy administracji?

Na dwa pokoje z kuchnią informatycy, finansiści i górnicy muszą pracować 4 lata, natomiast pracownicy administracji aż 11. Ale tak naprawdę sytuacja nie wygląda tak różowo – żeby było to możliwe każda z tych grup musiałaby odkładać cały swój dochód.

Dane zaprezentowane przez GUS wykazały, że średnia krajowa zarobków w Polsce to 3,4 tys. zł brutto, co oznacza, że na konto wpływa ok. 2,4 tys. zł miesięcznie. Natomiast średnia cena mieszkania  obliczona dla 16 największych rynków wynosi 5,5 tys. zł (oczywiście kwota ta będzie dużo wyższa w Warszawie, w Krakowie i w Sopocie – tam jest w tej chwili najdrożej). W efekcie za równowartość miesięcznej pensji można kupić niewiele ponad 0,4 metra mieszkania.

Zobacz także: Dlaczego umowa na wyłączność jest dla klienta lepsza?

Pracownicy administracyjni

Do tej grupy GUS zalicza między innymi wynagrodzenia osób zatrudnionych w firmach zajmujących się zarządzaniem zasobami ludzkimi, działalnością w zakresie wynajmu i dzierżawy, ochrony, utrzymania porządku czy ogólnie pojętą pracą biurową. Przeciętne wynagrodzenie w tym sektorze wyniosło w zeszłym roku 2,3 tys. zł brutto miesięcznie, co odpowiada 1,7 tys. zł netto. Za równowartość jednego wynagrodzenia można więc pozwolić sobie na zakup zaledwie 0,3 mkw. przeciętnego używanego lokum w dużym mieście. W efekcie statystyczny pracownik administracji musiałby pracować aż 11 lat odkładając każdą zarobioną złotówkę, aby stać go było na zakup przeciętnego mieszkania dwupokojowego o powierzchni 40 mkw.

Zobacz także: Modne dzielnice – gdzie kupić mieszkanie?

Taka analiza jest czystą abstrakcją, jednak dobrze pokazuje wysokość zarobków Polaków i możliwości zakupu mieszkania przez pracowników poszczególnych branży.

Hotelarstwo i gastronomia

Pracownicy hoteli, moteli, pensjonatów, restauracji i innych lokali gastronomicznych zarabiają przeciętnie 2,5 tys. zł brutto, co oznacza 1,8 tys. zł netto. Żeby mogli kupić 40-metrowe mieszkanie musieliby odkładać na nie przez ok. 10 lat.

Finansiści, informatycy i górnicy

Według danych GUS-u osoby zatrudnione w sektorze finansowym i ubezpieczeniowym zarobili rok temu średnio ponad 6 tys. zł brutto miesięcznie. Oznacza to kwotę netto 4,3 tys. zł, czyli co miesiąc mogli kupić prawie 0,8 mkw. przeciętnego mieszkania w dużym mieście. Na więcej mogli sobie pozwolić tylko pracownicy firm działających w przemyśle górniczym i wydobywczym oraz IT. Ich przeciętne zarobki w zeszłym roku wynosiły ponad 6,4 tys. zł brutto, czyli między 4,5 tys. zł a 4,6 tys. zł wpływało na ich konto. Tej grupie pracowników udałoby się kupić mieszkanie po ok. 4 latach.

Zobacz także: Gdzie znajdziesz tańsze mieszkanie?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Służewska – Woźnicka

adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »