reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rośnie popularność kamienic i wielkiej płyty

Rośnie popularność kamienic i wielkiej płyty

Rośnie popularność kamienic i wielkiej płyty, rzadziej wybierane są inwestycje powstałe po 2000 roku. Najwięcej wybieramy kamienic, niewiele dalej plasują się mieszkania z wielkiej płyty. Czy we wszystkich miastach wygląda to tak samo?

W stosunku do poprzedniego kwartału zwiększyła się popularność kamienic (budynki z cegły wybudowane do 2000 roku) i mieszkań z wielkiej płyty (betonowe bloki). W przypadku wielkiej płyty jest to wzrost o 3 punkty procentowe, natomiast kamienice o 1,1 pkt. proc (dane zostały przedstawione na podstawie transakcji zawartych przez Home Broker w Krakowie, w Poznaniu, w Trójmieście, w Warszawie i we Wrocławiu). Aż 40% zawartych transakcji dotyczyło kamienic i 39% wielkiej płyty, natomiast najnowsze mieszkania, wybudowane po 2000 roku to 21,5% (co oznacza spadek o 4,1 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego roku).

Skąd ta popularność?

Rosnąca popularność mieszkań w blokach z wielkiej płyty prawdopodobnie spowodowana jest ich niższą ceną. W tym segmencie mamy również większy wybór mieszkań o powierzchni ok. 40 mkw., w przypadku współczesnego budownictwa dwa pokoje zajmują ok. 50 mkw. Ale są też minusy: krzywe ściany, problemy z wentylacją, z akustyką (sąsiedzi stają się bardziej dokuczliwi) i z termoizolacją. Jednak wokół nich najczęściej obserwujemy dobrze rozwiniętą infrastrukturę, atrakcyjną lokalizację, dobrą komunikację i dużą przestrzeń pomiędzy blokami.

Co z kamienicami?

Rośnie również popularność kamienic, tutaj też wpływ na to może mieć cena. Są niewiele droższe od mieszkań w wielkiej płycie, a dodatkowo oferują wyższą jakość.

Zobacz także: Jak szukać mieszkania przez Internet?

Wrocław, Poznań, Trójmiasto

Względem analogicznego okresu przed rokiem przetasowania przekraczały często poziom kilkunastu punktów procentowych. We Wrocławiu i w Poznaniu kosztem wielkiej płyty i budownictwa współczesnego rósł udział kamienic. Obecnie mają one tam udział w rynku przekraczający 50%. Odwrotna sytuacja miała miejsce w Trójmieście, gdzie kosztem kamienic rósł udział pozostałych dwóch segmentów rynku, a największą popularnością cieszy się dziś wielka płyta odpowiadająca za 68,6% transakcji.

Kraków

Spada popularność współczesnego budownictwa, a rośnie popularność mieszkań w wielkiej płycie – wzrost o 6 pkt. proc.

Warszawa

W Warszawie sytuacja wygląda zupełnie inaczej, tutaj spada popularność kamienic i wielkiej płyty na rzecz budownictwa współczesnego.

Zobacz także: Na co zwrócić uwagę, kupując dom na rynku wtórnym?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama