reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rośnie popularność kamienic i wielkiej płyty

Rośnie popularność kamienic i wielkiej płyty

Rośnie popularność kamienic i wielkiej płyty, rzadziej wybierane są inwestycje powstałe po 2000 roku. Najwięcej wybieramy kamienic, niewiele dalej plasują się mieszkania z wielkiej płyty. Czy we wszystkich miastach wygląda to tak samo?

W stosunku do poprzedniego kwartału zwiększyła się popularność kamienic (budynki z cegły wybudowane do 2000 roku) i mieszkań z wielkiej płyty (betonowe bloki). W przypadku wielkiej płyty jest to wzrost o 3 punkty procentowe, natomiast kamienice o 1,1 pkt. proc (dane zostały przedstawione na podstawie transakcji zawartych przez Home Broker w Krakowie, w Poznaniu, w Trójmieście, w Warszawie i we Wrocławiu). Aż 40% zawartych transakcji dotyczyło kamienic i 39% wielkiej płyty, natomiast najnowsze mieszkania, wybudowane po 2000 roku to 21,5% (co oznacza spadek o 4,1 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego roku).

Skąd ta popularność?

Rosnąca popularność mieszkań w blokach z wielkiej płyty prawdopodobnie spowodowana jest ich niższą ceną. W tym segmencie mamy również większy wybór mieszkań o powierzchni ok. 40 mkw., w przypadku współczesnego budownictwa dwa pokoje zajmują ok. 50 mkw. Ale są też minusy: krzywe ściany, problemy z wentylacją, z akustyką (sąsiedzi stają się bardziej dokuczliwi) i z termoizolacją. Jednak wokół nich najczęściej obserwujemy dobrze rozwiniętą infrastrukturę, atrakcyjną lokalizację, dobrą komunikację i dużą przestrzeń pomiędzy blokami.

Co z kamienicami?

Rośnie również popularność kamienic, tutaj też wpływ na to może mieć cena. Są niewiele droższe od mieszkań w wielkiej płycie, a dodatkowo oferują wyższą jakość.

Zobacz także: Jak szukać mieszkania przez Internet?

Wrocław, Poznań, Trójmiasto

Względem analogicznego okresu przed rokiem przetasowania przekraczały często poziom kilkunastu punktów procentowych. We Wrocławiu i w Poznaniu kosztem wielkiej płyty i budownictwa współczesnego rósł udział kamienic. Obecnie mają one tam udział w rynku przekraczający 50%. Odwrotna sytuacja miała miejsce w Trójmieście, gdzie kosztem kamienic rósł udział pozostałych dwóch segmentów rynku, a największą popularnością cieszy się dziś wielka płyta odpowiadająca za 68,6% transakcji.

Kraków

Spada popularność współczesnego budownictwa, a rośnie popularność mieszkań w wielkiej płycie – wzrost o 6 pkt. proc.

Warszawa

W Warszawie sytuacja wygląda zupełnie inaczej, tutaj spada popularność kamienic i wielkiej płyty na rzecz budownictwa współczesnego.

Zobacz także: Na co zwrócić uwagę, kupując dom na rynku wtórnym?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autorzy:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Kamienica. Fot. Fotolia
Kamienica. Fot. Fotolia

Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Niedzielska

Prawnik ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, trener, mediator ds. pracowniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama