reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Pośrednicy w obrocie nieruchomościami – czy Polacy korzystają z ich usług?

Pośrednicy w obrocie nieruchomościami – czy Polacy korzystają z ich usług?

Większa część Polaków bo aż 68% osób, którzy kupują lub sprzedają mieszkanie korzysta z usług pośredników w obrocie nieruchomości. 96% osób zawsze wybiera agenta, który legitymuje się licencją.

Jak pokazały wyniki badań, które zostało przeprowadzone przez Powszechne Towarzystwo Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości, z usług pośredników w obrocie nieruchomościami korzysta 68,23% ankietowanych. Główną powodem, dla którego zainteresowanie usługami świadczącymi przez agentów nieruchomości jest takie wysokie, jest w głównej mierze troska o bezpieczeństwo transakcji.

65,45% osób ankietowanych zadeklarowało, że samodzielne kupowanie lub sprzedawanie nieruchomości jest dość ryzykowne i może się nie powieźć.

Zobacz także: Czy lepiej wykańczać nowe mieszkania na własną rękę?

Który pośrednik

Osoby ankietowane zadeklarowały, że wolą korzystać z usług pośredników, których kwalifikacje potwierdza licencja.

- Ciekawe wnioski przyniosły także odpowiedzi na pytania, jak oceniana jest własna wiedza potrzebna do samodzielnego przeprowadzenia transakcji na rynku nieruchomości. Przebadane osoby w większości twierdzą, że potrafią samodzielnie rozpoznać, czy cena mieszkania jest zawyżona lub zaniżona (54,69 proc.), potrafią skonstruować umowę przedwstępną, tak aby kupujący lub sprzedający się nie wycofał (52,43 proc.), a także rozpoznać, czy nieruchomość ma ukryte wady prawne (52,43 proc.). Mając zatem pełną wiedzę potrzebną do przeprowadzenia transakcji i tak wiele osób woli korzystać z usług pośredników. Sugeruje to, że doceniają oni zapewnianą przez pośredników pomoc w bezpiecznym przeprowadzaniu transakcji – mówi Michał Kurczycki, przedstawiciel szwajcarskiej firmy NNV AG, właściciela portalu Nieruchomosci-online.pl.

Zobacz także: Tanie mieszkanie – na rynku wtórnym czy na rynku pierwotnym?

W czym jeszcze, oprócz sprzedaży mieszkania może pomóc nam pośrednik?

Jedna część badania ankietowanych dotyczyła tego, w czym, poza samym pośrednictwem w transakcji, pośrednicy mogli by jeszcze wspierać swoich klientów.

Najczęstszymi odpowiedziami okazały się:

  • kompleksowa obsługa prawna,
  • obsługa podatkowa i kredytowa transakcji,
  • pomoc w ustaleniu ceny nieruchomości (tak aby szybko znalazła potencjalnego nabywcę),
  • wyszukiwanie atrakcyjnych cenowo i wolnych od wad prawnych nieruchomości do nabycia,
  • pomoc w przeprowadzeniu negocjacji z nabywcą lub sprzedającym,
  • fachowość i profesjonalizm, a także
  • zaangażowanie i zrozumienie potrzeb klienta.

- Wyniki badania pokazują, że pośrednicy w obrocie nieruchomościami cieszą się dużym zaufaniem społecznym i są postrzegani, jako potrzebni i użyteczni w pewnym przeprowadzeniu transakcji. Mnie osobiście cieszy także fakt, że Polacy wolą korzystać z usług licencjonowanych pośredników, bo daje im zapewnienie znacznej jakości usług. To ważny głos za utrzymaniem licencji dla pośredników, jako gwarancji wysokich kwalifikacji zawodowych na rynku nieruchomości dla ochrony konsumentów komentuje Zbigniew Kubiński, Prezydent

Zobacz także: Czy można kupić cztery pokoje w cenie kawalerki?

Powszechnego Towarzystwa Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości

Przeprowadzone badanie miało sprawdzenie, w jaki sposób Polacy korzystają lub chcieli by korzystać z usług pośredników nieruchomościami, a także poznać ich oczekiwania odnośnie tych usług. Badanie przeprowadzono za pomocą ankiety Internetowej, którą wypełniło 797 użytkowników portalu Nieruchomosci-online.pl. Ankietę przeprowadzono pomiędzy 20 a 24 lutego 2012 roku.

Źródło: Powszechne Towarzystwo Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kru.pl

Najwyższej jakości usługi rejestracji domen, hosting, certyfikaty SSL oraz bezpieczna poczta korporacyjna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama