REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy chętnie kupujemy mieszkanie na etapie „dziury w ziemi”?

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Redakcja Dom
Budowa. Fot. Skaland sp. z o.o.
Budowa. Fot. Skaland sp. z o.o.

REKLAMA

REKLAMA

Kupno mieszkania na etapie „dziury w ziemi” dla wielu osób jest przerażającą wizją, wiąże się to bowiem ze sporym ryzykiem. Jednak okazuje się, że pomimo tego rośnie popularność kupna mieszkania na etapie „dziury w ziemi” – zasadniczy wpływ na to zjawisko ma atrakcyjna cena i duży wybór lokali. Gdzie ludzie najczęściej wybierają takie rozwiązanie?

REKLAMA

Kupowanie mieszkania na etapie „dziury w ziemi” jeszcze kilka lat temu kojarzyło się z mało odpowiedzialną decyzją. Mniej więcej co trzecie mieszkanie sprzedane w dużym mieście przez pośrednika obecnie pochodzi od dewelopera. Damian Milibrand, prezes Home Brokera, prognozuje, że w najbliższych miesiącach odsetek ten wzrośnie przynajmniej do 40%. Będzie to możliwe dzięki dużej liczbie nowych inwestycji i intensywnej konkurencji na rynku, atrakcyjnym cenom nowych mieszkań (w porównaniu do mieszkań z rynku wtórnego), a także dużej elastyczności deweloperów w polityce sprzedaży. W ostatnich 12 miesiącach na największych rynkach przeciętna cena ofertowa spadła na rynku pierwotnym o około 6%.

REKLAMA

Na wzrost udziału nowych mieszkań w sprzedaży Home Brokera może mieć też wpływ uruchomiony w tym roku system sprzedaży mieszkań deweloperskich, czerpiący z idei zakupów grupowych. Ma on za zadanie udostępnianie nabywcom znacznie przecenionych (ale pełnowartościowych) lokali z rynku pierwotnego, pod warunkiem, że szybko zdecydują się na podpisanie umowy.

Zobacz także: Dlaczego umowa na wyłączność jest dla klienta lepsza?

Mniejsze ryzyko

Na pozytywną realizację założeń tego projektu wpływ ma szybkie tempo powstawania nowych inwestycji. Najwięcej jest w sprzedaży inwestycji, które dopiero zostaną oddane do użytku. Z taką formą zakupu wiążą się dla nabywcy różne niedogodności. Często zmuszeni jesteśmy do równoczesnego płacenia kredytu hipotecznego i opłaty za wynajęcie mieszkania, a mimo to decydujemy się na to. Paradoksalnie coraz więcej osób decyduje się na kupno mieszkania zanim staną fundamenty, czyli podejmują większe ryzyko. Różnice w cenie za metr kwadratowy i duży wybór lokali powodują, że spada sprzedaż mieszkań w inwestycjach oddanych do użytkowania. Co może trochę dziwić, ponieważ w kupno mieszkania od dewelopera w inwestycji oddanej do użytkowania jest bezpieczniejsze. A dodatkowo można wynegocjować dobrą cenę, zwłaszcza w przypadku ostatnich mieszkań w bloku – deweloperzy nie chcą ponosić kosztu utrzymania nieużywanego lokalu, dlatego chętniej obniżają cenę.

Zobacz także: Ekspert radzi: jak odebrać mieszkanie od dewelopera?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowa ustawa deweloperska

Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, potocznie nazywana ustawą deweloperską sprawi, że kupujący będą lepiej chronieni. Jednak to czy ustawa spełni swoją funkcję okaże się dopiero w praktyce. A z drugiej strony ilość mieszkań na etapie „dziury w ziemi” jest już na tyle duża, że może to nie wpłynąć na kolejny wzrost.

Zobacz także: Jak szukać mieszkania przez Internet?

Wysoka sprzedaż

Najwięcej transakcji na etapie „dziury w ziemi” jest zawieranych w dużych miastach, ale przede wszystkim w tych, w których cena za metr mieszkania jest najwyższa. Sytuacja taka obserwowana jest w Trójmieście, w Warszawie i w Krakowie. W tych miasta różnice między inwestycjami zrealizowanymi a niezrealizowanymi są na tyle duże, że warto podjąć ryzyko. Tutaj też najwięcej było zawieranych umów sprzedaży na pierwszym etapie realizacji inwestycji, czyli wtedy, gdy jeszcze nie pojawiły się nawet fundamenty. Zaś w Poznaniu i we Wrocławiu kupujący czekali aż budowa przybierze nieco bardziej namacalny kształt.

Zobacz także: Dokumenty niezbędne do zawarcia umowy przeniesienia własności

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA