reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Ile miejsc postojowych przypada na mieszkanie?

Ile miejsc postojowych przypada na mieszkanie?

Obserwujemy rosnący problem z miejscami postojowymi. W wielu miastach na mieszkanie w nowych inwestycjach przypada mniej niż jedno miejsce postojowe. Najgorzej mają mieszkańcy Krakowa. Jak to wygląda w innych miastach? I dlaczego tak się dzieje?

Miejsce postojowe w nowych inwestycjach okazuje się być towarem deficytowym. Mogłoby się wydawać, że jeśli kupujemy mieszkanie w nowym bloku nabędziemy też miejsce postojowe i pozbędziemy się odwiecznego problemu z parkowaniem. Możemy się jednak spotkać z sytuacją, w której po prostu nie starczy dla nas miejsc. To tylko jedna strona medalu. Są też deweloperzy, u których razem z mieszkaniem musimy kupić jedno miejsce postojowe, nawet, jeśli nie mamy samochodu – inaczej nie będziemy mogli kupić lokalu mieszkalnego. Oczywiście możemy je potem sprzedać lub wynajmować, ale często z tego powodu nabywca musiał zdecydować się na mniejsze mieszkanie, bo dla rodziny bez samochodu takie miejsce postojowe stało się nieprzewidzianym wydatkiem.

Problem pojawia się również w sytuacji, gdy w naszej rodzinie jest więcej niż jeden samochód, a deweloper może zaoferować nam tylko jedno miejsce postojowe. Niestety często bywa też tak, że wokół nowej inwestycji nie sposób zaparkować na ulicy bądź na ogólnodostępnych parkingach. Dlaczego deweloperzy nie zapewniają odpowiedniej ilości miejsc postojowych?

Zobacz także: Warszawa Bielany: nowe mieszkania

Deweloperzy wolą wybudować więcej droższych mieszkań, bo z ich sprzedaży mają większy zysk, miejsca postojowe traktowane są tylko jako dodatek do inwestycji. Często o ilości miejsc postojowych decyduje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Sytuacja w różnych miastach

Sytuacja nieco się różni w poszczególnych miastach. Najwięcej miejsc postojowych na jeden lokal mieszkalny przypada w Warszawie (1,2 miejsca na jeden lokal), najmniej zaś w Krakowie (0,8 miejsca na jeden lokal). Jednak wynik w Krakowie jest tylko pozornie gorszy, ponieważ tam też jest mniejsza liczba samochodów przypadających na jednego mieszkańca i wynosi 0,47 samochodu, w Warszawie zaś jest to 0,54 samochodu.

Zobacz także: Nazwy osiedli w Polsce brzmią zabawnie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gałęski

Radca prawny i Partner w kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama