REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

„Ewolucja” współczesnych apartamentów!

 Premiere Design
Architektura Wnętrz
Apartament. Fot. Fotolia
Apartament. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Deweloperzy coraz częściej zwykłe mieszkania nazywają apartamentami. Wielu architektów wnętrz obserwuje nową tendencję na rynku nieruchomości, polegającą na nadużywaniu słowa „apartament”. Czy każde mieszkanie o podwyższonym standardzie to apartament? Jakie warunki musi spełniać lokal, żeby stał się apartamentem?

REKLAMA

Słowo „apartament” coraz częściej używane jest zamiast zwykłego „mieszkania”. Deweloperzy nazywając mieszkanie apartamentem próbują przyciągnąć klientów. Niestety równie często cena mieszkania jest bardziej zbliżona do ceny apartamentu, różnica jednak pozostaje w standardzie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że pomimo wydania większej kwoty wcale nie mieszka w apartamencie. Warto wiedzieć, jak definiowany jest „apartament”.

REKLAMA

Apartament (z włoskiego ‘appartamente’ oznacza ‘osobno’), w architekturze pałacowej XVI-XVIII w. był zespołem oddzielnych i zarazem reprezentacyjnych pomieszczeń tworzących jedną całość. Dzisiaj jest to luksusowo urządzone kilkupokojowe mieszkanie o dużej powierzchni. Tak naprawdę nie ma ścisłej definicji tego, czym jest apartament. A to pozwala nam na dowolną interpretację. Przyczyną częstego użycia słowa „apartament” w znaczeniu mieszkania o podwyższonym standardzie może być wpływ języka angielskiego.

Zobacz także: Czy można kupić cztery pokoje w cenie kawalerki?

Gdyby przyjąć nazewnictwo stosowane przez deweloperów, okazało by się, że współczesne apartamenty kurczą się, a wydzielone dawniej pomieszczenia łączą. Zdarza się, że mieszkanie o powierzchni mniejszej niż 50 mkw., ale za to ulokowane blisko parku nazywane jest apartamentem.

Definicja apartamentu

Jakie kryteria musi spełniać lokal, żeby można go było uznać za apartament? Pierwszym i najważniejszym kryterium jest lokalizacja budynku, musi być prestiżowa. Zdecydowanie powinno to być centrum miasta bądź też tereny w jego pobliżu. W okolicy muszą być teatry, muzea, galerie i inne centra kultury i rozrywki. Ważna jest komunikacja i bezpośrednie sąsiedztwo terenów zielonych np. parków. Od tego wszystkiego zależy jaki widok z okna będzie miał mieszkaniec apartamentu. Gdyby to był widok na ścianę sąsiedniego budynku to takie mieszkanie byłoby mieszkaniem o podwyższonym standardzie, a nie apartamentem. Zwykle jednak apartamenty powstają na większej przestrzeni. Na pewno nie powinny powstawać na terenie zespołu bloków lub na obrzeżach miast.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Osiedla społeczne – czym są?

Apartamentowiec powinien być wykończony w najwyższym standardzie. Jego elewacja zewnętrzna powinna być wykonana z materiałów najlepszej jakości. Podobnie wnętrze budynku. Budynek, w którym mieszczą się apartamenty ma gwarantować komfort i bezpieczeństwo. Standardem jest ochrona fizyczna, monitoring obiektu oraz systemy alarmowe i antywłamaniowe. Nieodłącznym elementem są wideofony i drzwi otwierane na karty magnetyczne. Kolejnym wyznacznikiem apartamentowca jest luksus, jaki gwarantuje. Recepcja obsługuje apartament, nawet pod nieobecność jego właściciela, np. odbiera pocztę, załatwia drobne naprawy.

Zobacz także: Modne dzielnice – gdzie kupić mieszkanie?

Coraz częściej apartamentowce oferują swoim mieszkańcom funkcje rekreacyjne i sportowe. Pojawiają się baseny, kluby bilardowe, sauny i siłownie przeznaczone tylko dla mieszkańców. Wokół budynku są też zamknięte tereny zielone,. Tego typu tereny znacznie różnią się od typowych terenów osiedli mieszkaniowych. Na osiedlach plac zabaw i ławki mogą znaleźć się w przypadkowych miejscach. Wokół apartamentowca teren jest starannie projektowany przez architekta krajobrazu, jest specjalnie dobrana roślinność. Nawet rozkład ławek i innych elementów małej architektury nie jest przypadkowy. Jeżeli apartamentowiec stoi w centrum miasta to parki i trawniki mogą być zastąpione przez zielone dachy lub tarasy z roślinnością przeznaczoną dla wszystkich mieszkańców. W podziemiach znajdują się parkingi z dedykowanymi miejscami postojowymi, do których zjeżdża się windą. Coraz popularniejsze robią się też apartamenty, do których bezpośrednio wjeżdża winda.

Zobacz także: Gdzie znajdziesz tańsze mieszkanie?

W samym apartamencie powinny się znaleźć odpowiednie pomieszczenia, co najmniej kuchnia, salon (mogą być połączone), główna sypialnia z prywatnym wejściem do łazienki i garderoby, pokój gościnny (może pełnić funkcję gabinetu lub kolejnej sypialni) łazienka ogólna, pralnia lub pomieszczenie gospodarcze oraz osobna łazienka do każdej kolejnej sypialni. Ponadto apartament musi być dobrze przemyślany architektonicznie, a to według architektów z Premiere Design jest to rzadkością. Taki apartament powinien łączyć funkcjonalność i elegancję. Rezygnuje się z dużej liczby mebli, które zyskują funkcję wystroju wnętrza. Ograniczana jest liczba szaf i szafek, które zastępowane są przez wnęki i garderoby. Każda sypialnia powinna być wyposażona w garderobę i w osobną łazienkę. Rozkład z wyraźnym podziałem na część dzienną (dostępną także dla gości) i nocną (zapewniającą mieszkańcom pełną prywatność). Obie strefy nie powinny ze sobą kolidować. Minimalna powierzchnia luksusowego lokalu jest na poziomie 100 mkw. Spotykane często na rynku określenie apartamentu w odniesieniu do 50-metrowych mieszkań lub nawet 30-metrowych, jest wyraźnym nadużyciem. Wysokość apartamentu to co najmniej 2,5 metra. Warunkiem koniecznym są duże okna. Lokal powinien być wykończony materiałami najwyższej jakości. Drewniane lub kamienne podłogi stanowią standard. Również klimatyzacja nie jest już czymś nowym w tego typu lokalach. Coraz częściej pojawiają się systemy inteligentnego domu.

Według pracowni Premiere Design pojęcie "apartament" jest obecnie mocno nadużywane. Deweloperzy nazywają tak czasem zwykłe mieszkania, by sztucznie podnieść ich standard.

Nie dajcie się zwieść. Pamiętajmy, że apartament to najwyższy standard pod każdym względem – radzą Architekci z Premiere Design.

Zobacz także: Apartament

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przegląd kominiarski 2024 – jak często, ile kosztuje, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz?

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    REKLAMA

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    Ostre hamowanie w budownictwie? Statystyki budowlane GUNB nie pozostawiają złudzeń, ale…

    Od przystąpienia do Unii Europejskiej pozwoleń na budowę w naszym kraju nie było tak mało jak w 2023 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Czy branżę budowlaną czeka ostre hamowanie? Niekoniecznie. Eksperci portalu GetHome.pl uspokajają, że w ręku inwestorów jest dużo niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

    REKLAMA