reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > „Ewolucja” współczesnych apartamentów!

„Ewolucja” współczesnych apartamentów!

Deweloperzy coraz częściej zwykłe mieszkania nazywają apartamentami. Wielu architektów wnętrz obserwuje nową tendencję na rynku nieruchomości, polegającą na nadużywaniu słowa „apartament”. Czy każde mieszkanie o podwyższonym standardzie to apartament? Jakie warunki musi spełniać lokal, żeby stał się apartamentem?

Słowo „apartament” coraz częściej używane jest zamiast zwykłego „mieszkania”. Deweloperzy nazywając mieszkanie apartamentem próbują przyciągnąć klientów. Niestety równie często cena mieszkania jest bardziej zbliżona do ceny apartamentu, różnica jednak pozostaje w standardzie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że pomimo wydania większej kwoty wcale nie mieszka w apartamencie. Warto wiedzieć, jak definiowany jest „apartament”.

Apartament (z włoskiego ‘appartamente’ oznacza ‘osobno’), w architekturze pałacowej XVI-XVIII w. był zespołem oddzielnych i zarazem reprezentacyjnych pomieszczeń tworzących jedną całość. Dzisiaj jest to luksusowo urządzone kilkupokojowe mieszkanie o dużej powierzchni. Tak naprawdę nie ma ścisłej definicji tego, czym jest apartament. A to pozwala nam na dowolną interpretację. Przyczyną częstego użycia słowa „apartament” w znaczeniu mieszkania o podwyższonym standardzie może być wpływ języka angielskiego.

Zobacz także: Czy można kupić cztery pokoje w cenie kawalerki?

Gdyby przyjąć nazewnictwo stosowane przez deweloperów, okazało by się, że współczesne apartamenty kurczą się, a wydzielone dawniej pomieszczenia łączą. Zdarza się, że mieszkanie o powierzchni mniejszej niż 50 mkw., ale za to ulokowane blisko parku nazywane jest apartamentem.

Definicja apartamentu

Jakie kryteria musi spełniać lokal, żeby można go było uznać za apartament? Pierwszym i najważniejszym kryterium jest lokalizacja budynku, musi być prestiżowa. Zdecydowanie powinno to być centrum miasta bądź też tereny w jego pobliżu. W okolicy muszą być teatry, muzea, galerie i inne centra kultury i rozrywki. Ważna jest komunikacja i bezpośrednie sąsiedztwo terenów zielonych np. parków. Od tego wszystkiego zależy jaki widok z okna będzie miał mieszkaniec apartamentu. Gdyby to był widok na ścianę sąsiedniego budynku to takie mieszkanie byłoby mieszkaniem o podwyższonym standardzie, a nie apartamentem. Zwykle jednak apartamenty powstają na większej przestrzeni. Na pewno nie powinny powstawać na terenie zespołu bloków lub na obrzeżach miast.

Zobacz także: Osiedla społeczne – czym są?

Apartamentowiec powinien być wykończony w najwyższym standardzie. Jego elewacja zewnętrzna powinna być wykonana z materiałów najlepszej jakości. Podobnie wnętrze budynku. Budynek, w którym mieszczą się apartamenty ma gwarantować komfort i bezpieczeństwo. Standardem jest ochrona fizyczna, monitoring obiektu oraz systemy alarmowe i antywłamaniowe. Nieodłącznym elementem są wideofony i drzwi otwierane na karty magnetyczne. Kolejnym wyznacznikiem apartamentowca jest luksus, jaki gwarantuje. Recepcja obsługuje apartament, nawet pod nieobecność jego właściciela, np. odbiera pocztę, załatwia drobne naprawy.

Zobacz także: Modne dzielnice – gdzie kupić mieszkanie?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Premiere Design

Architektura Wnętrz

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Apartament. Fot. Fotolia
Apartament. Fot. Fotolia

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patforma dla frachtu morskiego, kolejowego i lotniczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama