REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nazwy osiedli w Polsce brzmią zabawnie

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Osiedla w Polsce.
Osiedla w Polsce.

REKLAMA

REKLAMA

Nazwy niektórych osiedli w Polsce brzmią zabawnie. Deweloperzy rywalizują między sobą w wymyślaniu ciekawych i oryginalnych nazw osiedli. Które z nich śmieszą najbardziej?

Ze względu na swoją powszechność mieszkania „na osiedlu” przestały już imponować, zdaniem Kaliny Śmigielskiej z portalu RynekPierwotny.com. Osiedla w większości nazywane są od ulic, przy których są zlokalizowane. Jednak niektórzy deweloperzy zakładają, że im bardziej wymyślna nazwa osiedla, tym bardziej będzie ona wyróżniać się spośród innych inwestycji. Stąd pojawiają się nazwy, które mają być oryginalne, a jednocześnie przyjemne dla ucha.

REKLAMA

Apartament czy willa?

Często wydaje się, że niektóre słowa w nazwie inwestycji dodadzą jej prestiżu. Lepiej niż „mieszkanie” brzmi „apartament”. W Warszawie jest 11 inwestycji, które mają w nazwie słowo „apartament”, w tym wersja anglojęzyczna, np. Capital Art Apartments. W Krakowie takich inwestycji jest 7, we Wrocławiu i w Białymstoku po 5, w Trójmieście i w Łodzi po 3. Inny pomysłem jest „willa” często pisana przez „v”. W Warszawie mamy 12 „villi” i tylko 2 „wille”. Co ciekawe, w inwestycjach, której mają w swoje nazwie „ville”, cena za mkw. była wyższa niż w tych nazwanych „willa”.

Zobacz także: Modne dzielnice – gdzie kupić mieszkanie?

Zdaniem deweloperów zainteresowaniem Polaków cieszą się także rezydencje.

– Wbrew nazwie takie inwestycje to wcale nie okazałe domy jednorodzinne, które można przeznaczyć na rodowe siedziby. Rezydencjami nazywa się przede wszystkim budynki wielorodzinne, gdzie liczba mieszkań może nawet przekraczać setkę. Często w tańszym budownictwie, gdzie metraże mieszkań są małe. – mówi Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.com.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niektóre nazwy cieszą się szczególnym zainteresowaniem w określonych regionach. W Gdańsku popularna jest nazwa „kamienica”, w Warszawie „osada”, a w Krakowie „enklawa”.

Zobacz także: Tanie mieszkanie – na rynku wtórnym czy na rynku pierwotnym?


Osiedle z obcą nazwą

Wiele luksusowych osiedli (lub chcących za takie uchodzić) nazywanych jest słowami obcymi, zwłaszcza anglojęzycznymi, np. krakowskie Angel Wings i Angel Plaza, warszawskie CityZen, Crystal Residence czy Sky Tower we Wrocławiu. Nazwy pochodzące z innych języków (tutaj znów wygrywa stolica) to m.in. Mont Blanc, Kaleidoscope, Sol de Levante czy wskazujące na greckie lub łacińskie pochodzenie Vratislavia Residence, Metrum, Imaginarium czy Alpha. Zadziwiają połączenia polsko-obce takie jak: Cegielniana Residence, Mokotów Residence, Wellhome Zacisze, Wilanów One, Apartamenty North, Odra Tower oraz neologizmy językowe takie jak Centroom.

Zobacz także: Kup mieszkanie na EURO 2012 i zarób

Odrobina humoru

REKLAMA

Inne nazwy osiedli mają na celu rozbawić potencjalnego kupca i rozśmieszyć go. Stąd w Krakowie mamy Fabrykę Czekolady, a fani serialu chętnie zamieszkaliby na Wspólnej. Do innych ciekawych, choć prostych nazw, należą: Fajny dom, Moje M2, Mój Dom, Pod Przyjaznym Adresem, Rodzinna Enklawa, Miłe. Zastanawiają takie nazwy jak Zimowe Ogrody, Za Fortem czy Czterobloki. Jednak takie nazwy nie są przypadkowe.

– Deweloperzy często korzystają z pomocy specjalistów od reklamy i PR, ponieważ interesująca nazwa wpada w ucho i sprawia, że chętniej odwiedzimy stronę internetową danej inwestycji. – mówi Grzegorz Kurowski z portalu RynekPierwotny.com.

Nazwy budowanych osiedli mogą czasem śmieszyć, ale mimo to wzbudzają one zainteresowanie potencjalnych nabywców i mediów, zgodnie z zasadą „nie ważne jak mówią, ważne, żeby mówili”.

Zobacz także: Deweloperzy walczą o najlepszą lokalizację

RynekPierwotny.com uruchomił swoją nową stronę internetową – funkcjonalną i prezentującą elegancką oprawę graficzną. Do jej atutów należą także intuicyjna nawigacja oraz wyszukiwarka ofert nieruchomości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA