| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > O ile właściciel mieszkania jest skłonny obniżyć cenę?

O ile właściciel mieszkania jest skłonny obniżyć cenę?

O ile właściciel mieszkania jest skłonny obniżyć cenę? W styczniu 2012 roku sprzedający nieruchomość decydowali się na obniżkę w wysokości średnio 13 371 zł.

Rynek nieruchomości w Polsce jest obecnie w gorszej formie niż w latach 2006–2007. Mimo to zdarzają się transakcje, w których cena kupna jest wyższa od wyjściowej (np. mieszkanie w Warszawie o pow. 49 mkw. sprzedano o 35 tys. zł drożej niż wynosiła podstawowa kwota). Jednak takie sytuacje są sporadyczne i dotyczą przede wszystkim najbardziej atrakcyjnych mieszkań, które cieszą się największych zainteresowaniem na rynku nieruchomości.

Zobacz także: Sprzedaż mieszkania trwa coraz dłużej

Zdecydowanie częściej mają miejsce sytuacje, kiedy właściciel proponuje potencjalnemu nabywcy duży rabat. W styczniu w Warszawie największa obniżka wyniosła ponad 410 tys. zł, co stanowiło 15% pierwotnej ceny mieszkania w stolicy. W Krakowie najwyższy upust wyniósł 120 tys. zł (1/5 ceny wyjściowej lokalu mieszkalnego). Tak wysokie rabaty nie zdarzają się często i zazwyczaj są związane z pośpiechem właściciela, któremu zależy na szybkim zakończeniu transakcji.

Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A. wyznacza średnicą różnicę między całkowitymi cenami ofertowymi oraz ich ostatecznymi poziomami na podstawie transakcji mieszkaniami z rynku wtórnego na pięciu największych rynkach nieruchomości w Polsce: Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk.

Zobacz także: Sprzedajesz mieszkanie? Pamiętaj o tym

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »