REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Modne dzielnice – gdzie kupić mieszkanie?

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Modne dzielnice. Fot. Fotolia
Modne dzielnice. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Które dzielnice w Polsce są modne? Gdzie kupić mieszkanie? Czy mieszkanie w modnej dzielnicy będzie trafioną inwestycją?

Kupując mieszkanie, należy wziąć pod uwagę nie tylko wymarzoną lokalizację, lecz także cenę czy dostępność ofert. Jednocześnie lokalizacja nie powinna być najważniejszym kryterium przy wyborze nieruchomości. Często z pozoru nieciekawa dzielnica zyska w oczach klienta, kiedy okaże się, że tylko tam stać go na mieszkanie, a oferta jest na tyle bogata, że nabywca może wybierać spośród wielu lokali.  Home Broker sprawdził, jak preferencje klientów przekładają się na końcowe transakcje. Wzięto pod uwagę dane z rynku wtórnego z ostatnich dwunastu miesięcy. Badanie preferencji prowadzone było przed spotkaniem z doradcą ds. nieruchomości przedstawiającym oferty mieszkań.

REKLAMA

Zobacz także: Luksusowe dzielnice w Polsce

Wyniki badania potwierdzają, że na rynku nieruchomości istnieje kilka stereotypów. Udziały poszczególnych dzielnic w ciągu ostatnich dwóch lat zmieniły się , ale te najchętniej wybierane właściwie się nie zmieniają. Tak jest w Poznaniu, we Wrocławiu czy w Warszawie. Znacząco sytuacja w rankingu ulubionych dzielnic zmieniła się w Krakowie. Moda na rynku zmienia się, ale w wolnym tempie.

Praga Południe czy Ursynów?

REKLAMA

Ulubioną dzielnicą warszawiaków nadal jest Mokotów. 15% klientów przebadanych w ciągu 12 miesiącach wskazało, że chce kupić mieszkanie właśnie na Mokotowie. 16% klientów faktycznie kupuje lokal w tej dzielnicy. Wynik zaskakuje, biorąc pod uwagę fakt, że to drogi rejon Warszawy. Jednak rynek nieruchomości na Mokotowie jest bardzo zróżnicowany. Znajdziemy tutaj zarówno przeciętne i stosunkowo niedrogie mieszkania w „wielkiej płycie”, jak i luksusowe, strzeżone osiedla. Poza tym to duża dzielnica, która obejmuje stary, prestiżowy Mokotów i nowe osiedla na Służewiu czy Służewcu.

Inaczej sytuacja wygląda na Ursynowie i na Żoliborzu. Obie dzielnice cieszą się relatywnie dużym zainteresowaniem na etapie wstępnych poszukiwań, ale potem zainteresowanie nimi maleje. Przyczyną mogą być wysokie ceny oraz rozwój infrastruktury transportowej  w innych częściach Warszawy. Dzielnice znajdujące się na obrzeżach miasta, które mają coraz lepsze połączenie z centrum, powoli zyskują przewagę nad innymi rejonami. Doskonale widać to na przykładzie Ursynowa, który do niedawna stanowił drugą, najpopularniejszą wśród kupujących dzielnicę (po Mokotowie), teraz ustąpił miejsca Pradze Południe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Kup mieszkanie na EURO 2012 i zarób


Krowodrza i Dębniki w Krakowie

W Krakowie największą popularnością wśród kupujących cieszą się Nowa Huta i Krowodrza. W przypadku Nowej Huty chodzi o cenę. Krowodrza wyróżniają się prestiżem i bliskością centrum. Jednak preferencje nabywców znacznie różnią się od transakcji mieszkaniowych zawieranych w Krakowie. 16,5% nabywców w ciągu ostatniego roku kupiło używany lokal na terenie Dębników. Na drugim miejscu znalazł się Prądnik Czerwony (12%), a dopiero na trzecim – Krowodrza i Bieżanów Prokocim (po 10%). Na czwartym miejscu, z wynikiem 9%, znalazła się Nowa Huta.

Zobacz także: Sprzedajesz mieszkanie? Przygotuj się na rabat

W łodzi prym wiodą Bałuty

Najpopularniejszą dzielnicą w Łodzi są Bałuty. Co trzeci nabywca kupuje mieszkanie właśnie w tej części Łodzi. Większe rozwarstwienie pomiędzy preferencjami i transakcjami widoczne jest w przypadku pozostałych czterech dzielnic. Co piąta osoba poszukująca mieszkania jest zainteresowana zarówno Polesiem, jak i Widzewem. Te dzielnice mają odpowiednio 15-proc. i 11-proc. udział w ogólnej liczbie zawieranych transakcji. Inaczej sytuacja wygląda w dzielnicy Górnej i w przypadku Śródmieścia. Ta pierwsza pomimo kilkunastoprocentowego zainteresowania wśród poszukujących mieszkań przyciągnęła przeszło jedną na cztery transakcje. W przypadku Śródmieścia zawartych zostało ponad 14% transakcji mieszkaniami używanymi w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Psie Pole we Wrocławiu

We Wrocławiu w trzech dzielnicach wskazanych przez klientów w rzeczywistości zawiera się mniej transakcji. Krzyki przyciągają prawie 39% nabywców mieszkań, a zawiera się tam 31% transakcji. Ponad jeden na pięciu potencjalnych nabywców szuka mieszkania od Fabrycznej do Śródmieścia. Na terenie tych dzielnic mieszkanie kupuje jednak o 3 pkt. proc. mniej osób. Większa popularnością cieszy się Psie Pole. Lokale kupuje tam 20% osób, a szuka 13%. Na Starym Mieście mieszkania poszukuje niecałe 6%, a faktycznie kupuje 13% osób.

Stare miasto dla poznanian

Największym zainteresowaniem w Poznaniu cieszy się Stare Miasto. Przyjęto, że obszar ten rozciąga się od ścisłego centrum po północne krańce miasta (podział różni się od obowiązującego podziału administracyjnego). Na Starym Mieście chciałoby mieszkać prawie 45% kupujących. Zawiera się tam 29% transakcji. Podobny udział w transakcjach ma Nowe Miasto (28%) i Grunwald (21%). Jednak  wśród poszukujących mieszkania dzielnice te cieszą się 21-proc. i 17-proc. popularnością.

Zobacz także: Znalezienie taniego mieszkania nie musi być trudne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA