reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Tanie mieszkanie – na rynku wtórnym czy na rynku pierwotnym?

Tanie mieszkanie – na rynku wtórnym czy na rynku pierwotnym?

Tanie mieszkanie kupimy dziś na rynku wtórnym czy na rynku pierwotnym? Który rynek oferuje niższe ceny mieszkań?

Według Emmerson, w Warszawie można dziś kupić mieszkanie z rynku pierwotnego o 7,5% taniej niż jeszcze dwa lata temu. Również właściciele używanych mieszkań są elastyczniejsi i coraz częściej decydują się na obniżki cen. Przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego można wynegocjować nawet kilkunastoprocentowy rabat. Konkurencja między rynkiem pierwotnym a rynkiem wtórnym stale rośnie, tym bardziej, że nabywcy mieszkań poszukują coraz tańszych lokali. Zmiany w prawie bankowym spowodowały znacznie obniżenie zdolności kredytowej zainteresowanych kredytem hipotecznym. Według danych firmy Home Broker, trzyosobowa rodzina z dochodami 5 tys. zł netto na początku 2011 roku mogła liczyć na kredyt w rodzimej walucie na 30 lat w kwocie 428 tys. zł. Teraz dostanie maksymalnie 364 tys. zł.   

Zobacz także: Deweloperzy zaczną wynajmować mieszkania?

7–9 tys. za mkw. nowego mieszkania

Według danych firmy Emmerson, w Warszawie od 2007 tylko w ciągu trzech kwartałów średnia cena mieszkań z rynku pierwotnego była wyższa niż cena mieszkań używanych. Miało to miejsce na przełomie 2008 i 2009 roku, kiedy deweloperzy, w obronie przed kryzysem, odrzucali możliwość obniżki cen. Przewagę mieli wtedy właściciele lokali używanych. Dopiero po kilku miesiącach deweloperzy zdecydowali się na upusty cenowe.

Od tego czasu ceny mieszkań z rynku pierwotnego zaczęły spadać. Na przełomie 2011 i 2012 roku stawki ofertowe za mkw. nowego mieszkania w Warszawie kształtowały się różnie: od 7,9 tys. zł (wg analityków Reas) i 8,5 tys. zł (wg Emmerson). Większość mieszkań deweloperskich w Warszawie kosztuje od 7 do 9 tys. zł/mkw. Co trzecie od 5 do 7 tys. zł/mkw.

Szukaj promocji

Jeżeli zależy nam na znalezieniu atrakcyjnej promocji na rynku wtórnym, szukajmy przede wszystkim w inwestycjach, których budowę niedawno rozpoczęto lub w projektach, które zostały oddane do użytkowania. Deweloperzy często decydują się na promocje lub obniżki cen w inwestycjach, które właśnie zostały oddane do użytku. Jednak zazwyczaj tylko pierwsze osoby, które podpiszą umowę, mogą liczyć na niższe ceny. Deweloperom zależy na sprzedaży oferty już w początkowej fazie inwestycji, przez co zdobywają środki na finansowanie projektu. Wynika to z warunków narzucanych przez banki. Aby deweloper uzyskał kredyt na inwestycję, musi zostać podpisana określona ilość umów przedwstępnych.

Zobacz także: Rynek wtórny oferuje coraz więcej domów

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Tanie mieszkanie. Fot. www.innemeble.pl
Tanie mieszkanie. Fot. www.innemeble.pl

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Przybysz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama