REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ceny apartamentów nie maleją

Apartamenty. Fot. Röben
Apartamenty. Fot. Röben
Röben

REKLAMA

REKLAMA

Ceny apartamentów nie maleją, a ich podaż na rynku nieruchomości zmniejsza się. Mimo że mieszkania z pozostałych segmentów są coraz tańsze, to średnie ceny apartamentów utrzymują się na stałym poziomie.

Apartamenty cechują się nie tylko wysokim standardem wykonania, lecz także wysoką ceną. Inwestycja w nie oznacza przede wszystkim prestiż. Nabywcy apartamentów stawiają na dobrą jakość, często nie patrząc na cenę. Osoby, które stać na zakup luksusowego mieszkania, szukają unikatowych inwestycji w dobrej lokalizacji, co wiąże się z wysokimi cenami. Deweloperzy wiedzą, że popyt na tego typu mieszkania cały czas się utrzymuje i nie decydują się na obniżkę stawek. To rynek, który rządzi się swoimi prawami, dlatego spadki cen są tutaj rzadkością, w przeciwieństwie do pozostałych segmentów rynku nieruchomości.

REKLAMA

Zobacz także: Duże zainteresowanie apartamentami

Pod koniec 2011 roku średnia cena mieszkań w standardzie popularnym powstających w Warszawie, według raporty Emmerson, wynosiła 7 556 zł/mkw. Apartamenty kosztowały średnio 13 962 zł/mkw. Dla porównania, pod koniec 2010 roku 1 metr apartamentu kosztował przeciętnie 14 205 zł.

Apartament to towar unikatowy

REKLAMA

Warszawski rynek posiada w swojej ofercie 18,5 tys. nowych mieszkań. Gdyby doliczyć do tego lokale już zarezerwowane, podaż zwiększyłaby się o dodatkowy tysiąc. Jak obliczają analitycy Emmerson, wśród wszystkich mieszkań ok. 14% to mieszkania, które można nazywać apartamentami. W Warszawie lokale z wyższej półki stanowią ok. 2,6 tys. lokali.

W ostatnim kwartale 2011 roku deweloperzy wprowadzili na warszawski rynek pierwotny 26 nowych projektów. W tej liczbie znalazły się zaledwie trzy niewielkie projekty o charakterze apartamentowym, w których oferowano około 60 lokali.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzisiaj deweloperzy koncentrują się głównie na lokalach z segmentu popularnego. W ciągu dwóch ostatnich lat liczba takich mieszkań stale rosła. Dla większości inwestorów tego typu projekty mieszkaniowe, realizowane głównie na obrzeżach miast, są teraz „bezpieczne”. Apartamenty stały się deficytowym towarem. Najwięcej inwestycji, w których można było znaleźć takie mieszkania, weszło do sprzedaży przed kryzysem w 2008 roku.

Zobacz także: Apartamenty z widokiem na morze


Jak podaje Emmerson, w ciągu dwóch ostatnich lat liczba apartamentów oferowanych w Warszawie oscylowała w granicach od 2,5 do 2,9 tys. lokali. Zauważalna zmiana miała miejsce w przypadku apartamentów gotowych do odbioru. W połowie 2011 roku co trzeci apartament z oferty znajdował się w budynku już oddanym do użytku, a pod koniec 2011 roku udział gotowych lokali zwiększył się i osiągnął poziom prawie 40%. Jednocześnie jedynie co czwarte mieszkanie z niższej półki, znajdujące się w ofercie deweloperów, było gotowe do obioru.

Zobacz także: Warszawa oferuje najwięcej apartamentów

Zainteresowanie apartamentami

REKLAMA

W Warszawie najwięcej apartamentów znajduje się w Śródmieściu. Właściwie większość inwestycji mieszkaniowych realizowanych w tej dzielnicy to luksusowe mieszkania. Apartamenty posiadają w swojej ofercie także Mokotów i Wola. W innych rejonach miasta liczba lokali o wysokim standardzie jest już znacznie skromniejsza.

Apartamenty to luksus i prestiż dla najbogatszych. Ich ceny utrzymują się na stałym poziomie, mimo to popyt na nie maleje. Często zakup mieszkania o wysokim standardzie to rodzaj inwestycji.

– Apartamenty najwolniej poddają się rynkowym trendom, bo ich odbiorcami jest zupełnie inna grupa osób niż mieszkań w projektach o niższym standardzie. Sporadycznie kupowane są na kredyt, więc na ich zbyt nie ma wpływu zaostrzenie polityki kredytowej. Charakterystyczne, że na osiedlu Ażurowych Okiennic najszybciej znajdują właścicieli najbardziej luksusowe i najdroższe apartamenty – przyznaje Remigiusz Rogowski, prezes Rogowski Development.    

W pierwszej połowie 2012 r. deweloper planuje rozpoczęcie budowy kolejnych apartamentów przy ul. Potoki na Mokotowie. Inwestycja Ogrody Potoki będzie miała charakter kameralnych willi miejskich. W każdym z ośmiu budynków, które powstaną w pierwszym etapie projektu, znajdzie się osiem apartamentów.

Zobacz także: Nowy etap inwestycji Apartamenty Mokotów

Źródło: Rogowski Development

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA