| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Różne stawki VAT przy zakupie pokoju hotelowego

Różne stawki VAT przy zakupie pokoju hotelowego

Stawki VAT przy zakupie pokoju hotelowego to 8% i 23%. Z czego wynikają różne stawki VAT i jak odzyskać taki podatek?

Inwestycja w pokoje hotelowe  to coraz popularniejsza forma lokaty kapitału. Dane o transakcjach przeprowadzonych przez Lion’s House i Home Broker wskazują, że takich inwestycji było w 2011 roku pięciokrotnie więcej niż w 2010. Można się spodziewać, że w tym roku ich popularność będzie dalej rosła z uwagi na relatywnie wysoką stopę zwrotu względem ponoszonego ryzyka.

Zobacz także: Rośnie popularność condohoteli

Szacując rentowność inwestycji w taką nieruchomość, czyli potencjalny roczny przychód z najmu względem wartości netto pokoju hotelowego, trzeba uwzględnić podatek VAT. Cena, którą inwestor musi zapłacić za nieruchomość, zawiera bowiem VAT, ale podatek ten można „odzyskać”. Wysokość podatku, a także termin, w jakim wraca on na konto posiadacza nieruchomości, wpływa jednak na wysokość stopy zwrotu z inwestycji w pierwszym roku. Gotówka „zamrożona” w podatku nie pracuje bowiem przez kilka miesięcy. Co więcej, im stawka podatku jest wyższa, tym więcej trzeba jej zgromadzić, bo banki finansujące zakup pokoi hotelowych standardowo nie kredytują tej części ceny nieruchomości, która odpowiada podatkowi VAT (kredytują tylko cenę netto).

Ile czasu na zwrot VAT?

Aby móc obniżyć podatek należny (do zapłacenia) o podatek naliczony, jaki wynika z faktury zakupowej, nie trzeba rejestrować działalności gospodarczej, ale trzeba zarejestrować się jako tzw. podatnik VAT czynny (koszt ok. 170 zł).

Prawo do odliczenia przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Oznacza to, że odliczenia zawartego w cenie nabycia VAT można dokonać tylko wtedy, gdy zakupiony lokal służy do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. Nie skorzystają więc z niego te osoby, które wybiorą zwolnienie z VAT, do czego mają prawo, jeśli osiągana przez nie sprzedaż nie przekracza 150 tys. zł rocznie.

Aby móc korzystać z odliczenia VAT, bardzo ważne jest też spełnienie innego warunku – wynajem pokoju musi odbywać się za pośrednictwem firmy, która zajmuje się poszukiwaniem najemców. W przeciwnym wypadku będziemy mieć bowiem do czynienia z tzw. najmem na własny rachunek. A w tej sytuacji (jeśli pokój wynajmowany jest na cele mieszkalne) nie będzie nam przysługiwać prawo do odliczenia, a tym samym zwrotu VAT zawartego w cenie nabycia.

Zobacz także: Lokal handlowy w inwestycji deweloperskiej

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »